Máme právo vědět vše o potravinách?

Velká část lidí stále netuší, že má možnost a právo na informace o potravinách, které kupují. Jedná se o mnohem více informací než je váha a stáří. U balených věcí si už většinu těchto informací přečteme, ale u těch nebalených je to daleko větší problém. Jelikož se povinnosti o údajích stále mění, je třeba je stále připomínat.

obal

V současné době je povinné uvádět u masa, zda se jedná o strojně oddělené maso, ale to rozhodně není vše, kromě toho bychom se měli dozvědět datum spotřeby případně trvanlivosti. V případě upravovaných mas a masných výrobků musí být zřejmé i složení. Speciální povinnosti mají dodavatelé ryb a hovězího masa, ti totiž musí maso evidovat do registrů tak, aby bylo možné dohledat, odkud se dané maso dováží a případně bližší informace o chovu. Tato pravidla se budou od roku 2016 týkat také vepřového, skopového, kozího a drůbeže. Nepovinně pak budou moci dodavatelé uvádět informaci, zda bylo zvíře před porážkou omráčeno.

obal1-titulkaCílem nové úpravy Evropské unie je zjednodušit přístup spotřebitele k informacím. Dle propozic má mít nakupující právo na informovaný výběr. Z tohoto důvodu již nebude možné udávat informace extrémně drobným písmem, navíc budou muset být zřetelné na první pohled. Již dnes se většinou na balených masech můžeme dopátrat informací o energetické hodnotě, množství tuku, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a solí. Všechny tyto údaje budou již zanedlouho povinné a to i pro nebalené maso.

Kromě standardních informací dojde také ke zpřísnění u mražených výrobků, nově bude muset být jasně uvedeno nejen datum zmrazení, ale také pokud byla potravina rozmrazena, zpracována a znovu rozmrazena, případně že je prodávána rozmrazená.

Ale to není rozhodně všechno, výrobci masných výrobků budou muset jasně uvést, pokud se jejich produkt bude skládat ze spojovaných kousků, to se týká hlavně ryb.

Pokud si budete chtít koupit balené maso, ať už zmražené nebo vakuově zabalené, budete na obalu moci najít informaci, kolik přesně procent vody dané maso obsahuje.

Na obale také musí být uvedeno, zda se jedná o maso nebo masný výrobek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*