Rizika konzumace nealkoholických nápojů
Nedostatečný pitný režim má za následek řadu obtíží začínajících zvýšenou únavou, bolestí hlavy a končící vážným onemocněním močových cest, ledvin apod. Ale i nadměrné požití tekutin může vést ke zdravotním rizikům. Zatěžuje se také činnost ledvin. A při takové „otravě“ vodou může dojít k otoku mozku, záchvatu a následně ke ztrátě vědomí. Nadměrné požití vody totiž způsobí ztrátu sodíku v krvi.
Důležité je také sledovat co pijeme a v jakém množství.
Častá konzumace slazených nealkoholických nápojů může vést ke vzniku obezity a v pozdějším věku ke vzniku cukrovky a metabolickému syndromu (soubor onemocnění souvisejících s nadváhou – vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční apod.) Rizikový není jen cukr, ale i zvýšená konzumace umělých sladidel.
Pravidelné každodenní pití sycených nápojů není také vhodné, mohou dráždit žaludek a způsobit problémy s trávením. Nadmíra CO2 způsobuje vyšší krevní tlak.
Řada kolových nápojů obsahuje fosforečnany, které způsobují, že se nám neukládá vápník a vyplavuje se z těla pryč a zvyšuje se riziko vzniku osteoporózy.