Nápojové kartony

Nápojové kartony jsou vyrobeny z dlouhých celulózových vláken a zevnitř mohou být potaženy tenkou hliníkovou vrstvou. To chrání tekutinu před UV zářením a mléko tak vydrží až několik měsíců. Nápojové kartony se navíc dají recyklovat, na rozdíl třeba od obalů na vajíčka.

Zajímavost: Nápojové kartony se poprvé začaly používat v roce 1952 ve Švédsku, verze s hliníkovou stélkou je o deset let mladší.

Jak třídit?
Kontejner na nápojové kartony poznáte snadno – je označený oranžovou nálepkou. Může to být kontejner na plasty, papír, speciální kontejner, někde se kartony sbírají do pytlů. Podrobnosti o sběru zjistíte na odboru životního prostředí na vašem obecním úřadě nebo v obecní vyhlášce.

Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin!

 

 

Tip:

Pokud ke kontejneru chodíte zřídka, je lepší obaly před vytříděním do barevných kontejnerů vymýt. Zabráníte tak nepříjemnému zápachu. Pokud ale třídíte pravidelně, není to potřeba. Obaly byste také neměli dávat do kontejnerů, pokud jsou silně znečištěné, plesnivé nebo se zbytky potravin.

Na nápojových kartonech jsou tyto značky: 

 

 

Někdy najdete značku C/PAP třeba na sáčku od polévky nebo kávy. Ty ale do kontejneru nepatří, ten je učen jen pro obaly krabicového typu! “C” znamená, že se jedná o obal vyrobený z kombinovaných materiálů, za lomítkem je zkratka materiálu, který v obalu převažuje.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*