Úklid – jak si vyrobit domácí čističe?

Rádi bychom měli čistou domácnost, ale speciální čisticí prostředky stojí spoustu peněz. K tomu, jak si vytvořit levnou a přesto účinnou variantu, jsme se často inspirovali u našich babiček.

Úklid - jak si vyrobit domácí čističe?

Domácí čistič na sklo

Ideálním prostředkem na mytí skel je směs připravená z 2 šálků teplé vody,

1 lžíce škrobu, ¼ šálku lihu a ¼ šálku octa.
Pečlivě promíchaný domácí čistič používáme jako běžné prostředky. Povrch skla nakonec doleštíme starými novinami.

Méně náročným způsobem je dát do vody na mytí několik sáčků černého čaje. Když navíc přidáme trochu soli, budou se skla lesknout a v zimě nebudou zamrzat.

Domácí čistič na nádobí

Pokud dojde prostředek na nádobí, můžeme si jej vyrobit doma sami. Smícháme 1,5 hrnku horké vody, 50 g olivového mýdla (které rozpustíme ve vodě), 1 lžíci octa, 1 lžičku sody a pár kapek esenciálního oleje.
Při míšení doporučujeme dobře spojit všechny suroviny a až poté přidávat vodu.

Domácí čistič na odpad

Na důkladné vyčištění odpadu bude stačit soda a ocet. Půl hrníčku sody nasypeme do odpadu a zalijeme stejným množstvím octa.
Ten necháme probublat a vyšumět, a po 15 minutách vše propláchneme horkou vodou.

Domácí čistič na nerez

Nerezové povrchy není třeba leštit speciálními prostředky, na to postačí olivový olej. Pár kapek na čistém hadříku dá nerezu opět lesk.

Domácí leštěnka

Na domácí leštění dřevěných povrchů stačí směs olivového oleje s trochou soli.
Na starší nábytek smícháme lžičku olivového oleje, půl šálku octa a půl šálku červeného vína. Směsí dřevo přetřeme a za 5 minut suchým hadříkem přeleštíme.

Domácí univerzální čistič

Na přípravu domácího univerzálního čističe postačí lahvička s rozprašovačem, víčko od PET čpavku, víčko běžného saponátu, 2 lžíce jedlé sody a pár kapek esenciálního oleje a pak už jen toto vše v lahvičce důkladně promícháme.
Výhodou je, že si pokaždé můžeme připravit novou dávku.

Další tipy na úklid najdete v článcích Jedlá soda, 11 způsobů, jak ji využít nejen v kuchyni nebo ,,Babiččiny“ rady, tipy: Praktické rady nejen do kuchyně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*