Popcorn: z oltářů aztéckých indiánů až do sálů multikin  

Popcorn je oblíbenou pochoutkou, kterou si s chutí dopřáváme v kině, na různých oslavách, grilovačkách, nebo jen tak na chuť u televize. Víte, že je tato oblíbená kukuřičná dobrota stará už více než 5 000 let? O historii popcornu, vynálezu popcornovače po recept na domácí popcorn s parmezánem na Jakvkuchyni.cz!

Popcorn: z oltářů aztéckých indiánů až do sálů multikin
Článek Popcorn: z oltářů aztéckých indiánů až do sálů multikin na Jakvkuchyni.cz o historii popcornu a recept. (Zdroj: shutterstock.com).

Historie popcornu

Pochoutku v podobě popcornu, vypukaných kukuřičných zrn, známe už několik tisíciletí. Někteří odborníci odhadují, že ho starověké civilizace používali již před 5 000 lety.
DOBRÉ VĚDĚT
Popcorn pochází od amerických indiánů. Aztécké indiány natolik uchvátil, že si s ním zdobili čelenky, náhrdelníky a pokládali ho na oltář svým bohům.

Právě od Indiánů převzali první američtí přistěhovalci zvyk pěstování kukuřice a naučili se ji upravovat pražením do vypukané podoby.
Na oslavách úrody, známých jako svátek Díkůvzdání, pak začali Američané popcorn používat i na ozdobu interiérů.

DOBRÉ VĚDĚT
Dodnes mnoho amerických rodin zdobí vánoční stromečky právě popcornovými řetězy. Pokud byste zavítali na Vánoce do Ameriky a měli pocit, že vidíte popcorn na vánočním stromku, nešálí vás zrak, opravdu tam visí jako ozdoba vypukaná kukuřice. 

Vznik popcornovače aneb “popcornová revoluce”

Významným milníkem v dějinách popcornu je vynález “popcornovače”. Tento přístroj spatřil světlo světa v roce 1885 v Chicagu.
V Čechách jsme si ale na jeho příchod museli ještě chvíli počkat. První „chutné pukance“ se u nás do jídelníčku dostaly až v 90. letech 20. století. Od té doby si bez něj mnoho z nás neumí představit návštěvu kina.

ZAPAMATUJTE SI
Z výživového hlediska “doporučují” mnozí nutriční terapeuti popcorn jako zdravější náhražku brambůrků, nebo solených oříšků.

Víte, co je polenta a že je z kukuřice? Že je kukuřice vhodná při bezlepkových dietách a jaké má další účinky? Více v článku S kukuřicí proti stresu a únavě

Příprava popcornu v mikrovlnce

Před tisíci lety naši předci ohřívali písek na ohni a v něm pak pražili kukuřici. Dnes je popcorn natolik oblíbený, že si ho můžeme připravit snadno i doma.

ZAJÍMAVOST
V roce
1971 Američan Jim Watkins vynalezl ve Spojených Státech popcorn pro mikrovlnné trouby. V prvních letech rozvážel Jim popcorn do domácností v dodávce. To by v dnešní době již nebylo možné. Jen prodeje v USA činí více než 2,5 miliardy sáčků popcornu ročně.

Mimochodem, věděli jste, že celosvětový popcornový průmysl rozhodl, že nebude používat technologii genetické modifikace při výrobě popcornu? Veškerý popcorn, který si dnes můžeme koupit, je proto bez GMO!

Popcorn ale nemusíme jen kupovat, můžeme si ho snadno připravit doma. Jak na to?

Recept na domácí popcorn s parmezánem

Recept na domácí popcorn s parmezánem

Domácí popcorn je výborný, zdravý a navíc si můžeme sami určit, kolik soli nebo cukru do něj přidáme. K výrobě nepotřebujeme mikrovlnou...

Recept - suroviny a postup

Popcorn pro přípravu v hrnci nejčastěji zakoupíme v plastovém obalu. Šetřeme přírodu a vytřiďme sáček do žlutého kontejneru určeného pro plast. Kukuřici ale můžeme koupit také v bezobalovém obchodě. Když si přineseme vlastní sáček, uděláme tím planetě největší radost. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*