Jak zatočit s octomilkami a dalšími škůdci?

skudci

S jakými škůdci se doma můžeme nejčastěji setkat?

Záleží na tom, zda bydlíte v domě nebo bytě. Rodinné domy jsou na tom hůře – ve sklepech se často zabydlí potkani. V bytech najdeme šváby, mravence nebo klíšťáky holubí. V poslední době se rozšířily štěnice. Škůdci se skrývají v rámech obrazů, za tapetami, ve skříních, na půdách a ve sklepích. V ložnicích a v peřinách žije několik druhů roztočů. V teplém počasí k vám otevřeným oknem mohou vlétnout mouchy, komáři, vosy nebo i můry. Do dřeva se vám může dát červotoč, ve spíži si zařádí i potemník ničivý. Ve vlhkých a tmavých místnostech, jako jsou koupelny, se vyskytují rybenky. I v moderních bytech jsou švábi, mravenci a pavouci.

V létě je škůdců nejvíce

V létě se často setkáte s mravenci, kteří k vám vylezou i několik poschodí. Typické jsou také octomilky, drobné mušky, které obletují ovoce, rozkrojený citron nebo láhev vína. Obvykle se jich zbavíte rychle tím, že tyto potraviny zlikvidujete a místo po nich umyjete saponátem, abyste eliminovaly i pach, který mušky přitahuje.

Který z nich je nejškodlivější?

Podle studií je 16 % všech alergií v ČR způsobeno alergeny švábů a rusů. Alergeny se projevují ekzémem, alergickou rýmou, v těžších případech i astmatem. Toto zdravotní riziko je zvláště velké u atopických osob, tj. osob disponovaných ke vzniku alergie.

Jak s nezvanými návštěvníky zatočit?

Prevence a pravidelný úklid je základem. Když už škůdce, třeba potravinové moly, najdete, všechny napadené potraviny vyházejte. Spíže a skříně vymyjte, ať v ní nezůstane žádný moučný prach, drobečky nebo rozsypané koření či rozbalená čokoláda. A pak sáhněte po chemii. Použijte třeba speciální mololapku, napuštěnou feromony, které přilákají samečka mola – ten se přilepí a na pásce uhyne, takže samičky nemají partnera k páření.
Nezapomeňte prohlédnout i koření! Všechny sypké suroviny a potraviny byste měli skladovat v uzavřených nádobách.  Investice do zavařovacích sklenic nebo úložných dóz se vám vrátí za pár měsíců. A klid, který díky tomu získáte, je k nezaplacení.

Můžeme proti škůdcům bojovat i přírodními prostředky?

Bylinky mohou škůdce odpudit a z vašeho bytu je vyhnat. Do skříně vložte sáček se sušenou levandulí, s cigaretovým tabákem, sušenou kůru z pomeranče nebo kousek cedrového dřeva. Dnes se prodávají různé kuličky, figurky nebo textilní skládací úložné boxy, které mají na dně plátek z cedrového dřeva. Pomáhají i usušené listy z vlašského ořechu nebo vůně řebříčku či eukalyptu. Místo rostlin můžete použít i esenciální olej, nakapaný na vatový tampon a položený na mističku na dno skříně. Mravence odpuzuje vůně sušené máty, rybenky zase nesnášejí vůni vanilky.

Autor: Ivan Kučera

6 komentářů k článku “Jak zatočit s octomilkami a dalšími škůdci?”

 1. Dobrý den,
  jaký hmyz je prosím Vás na úplně prvním obrázku vlevo nahoře?

  Předem děkuji.
  Tobiáš

 2. Dobry den jaky hmyz je prosim nahore uprosted?Nasla jsem jednoho ve skrince po drezem.Zrejme mrtvy,mej stocena tykadla

  1. Dobrý den, zřejmě šlo o Rybenku domácí. Pomoci proti ní může pravidelná dezinfekce, hodně větrat a udržovat doma co nejsušší prostředí. Větší výskyt rybenek může být indikátorem toho, že vám někde zatéká nebo máte doma plíseň. Pěkný den.

 3. Dobrý den, našla jsem v potravinové skříni, ale taky v kávovaru ( takže zřejmě po celé kuchyni) mám Roztoče. Nevím, zda je to roztoč mléčný, nebo ničivý, … ale zajímá mě jak se té havěti zbavit, protože miluju pořádek a čisto a tohle mě psychicky Vysiluje

  1. Dobrý den Vendulo, pokud jste tak už neudělala, doporučujeme odstranit všechny otevřené potraviny ze skříně a řádně ji vydezinfikovat. Pokud možno insekticidem. Pokud máte potraviny, které neprokazují žádné znaky nakažení nebo nejsou ještě zcela nakažené, tak je po dobu čtyř až sedmi dnů uchovávejte pod teplou -18°C, díky čemuž roztoče a jejich zárodky zabijete. Potraviny uchovávejte v dobře ventilovaných prostorech. Mouku, obiloviny a cereálie uchovávejte v uzavřených nádobách. Doporučujeme také podniknout kroky k prevenci prachových roztočů, nejen těch potravinových. Pokud byste měla jakýkoliv dotaz, ptejte se nás. Držíme palce! Pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*