Pokud rádi vaříte, zkoušíte nové recepty, zajímáte se o novinky ze světa potravin a nejste lhostejní ke třídění odpadů, tak jste tu správně!
Zajímavosti
Zelenina a její zajímavosti
Nejzdravější konzervací zeleniny je mléčné kvašení. Konzumace kvašené zeleniny zvyšuje imunitu a celkově posiluje organizmus. Je to dáno probiotickými bakteriemi, které při kvašení vznikají. Probiotika mají pozitivní vliv na naši střevní flóru a ta ovlivňuje imunitu.
Vědci zjistili, že zelenina vařená, nebo ohřívaná v mikrovlnce ztrácí svoje zdraví prospěšné látky až z 80%.
Cibule měla ve starém Římě povzbuzovat lásku. Proto se podávala při svatebních hostinách.
Pórek a cibule patřily k pravidelným, a někdy spolu s chlebem, i jediným jídlům egyptských dělníků při stavbě pyramid. Římský císař Nero v 1. století n.l. oceňoval pórek, který mu měl pomáhat ke krásnému hlasu. Měl prý přezdívku „porrophagus“, jedlík nebo požírač pórku.
Na zeleninu bychom si měli pořídit dobrý nůž, který krájením nezničí živiny. Styk zeleniny s kovy, zejména železem urychluje oxidaci. Proto je vhodné zeleninu čistit, krájet a strouhat na nerezových, plastových, keramických nebo skleněných materiálech.
Mrkev měla původně fialovou barvu, oranžovou barvu získala vyšlechtěním. Zasloužili se o to holandští pěstitelé, kteří správně předpokládali, že oranžová mrkev bude více atraktivní a proto se bude i lépe prodávat.
Proč je zelenina barevná? Barva je daná přírodními barvivy, která mají často také funkci ochranných látek, například karotenoidy jsou látky s antioxidačním účinkem. Chlorofyl dodává zelené zbarvení zeleným druhům zeleniny, červené druhy obsahují anthocyanin (ředkvička), karotenoidy barví oranžově (mrkev), bílá je způsobená flavony (petržel).