Kvalitní produkt

Nákup kvalitních sýrů

Kde lze nakupovat

Supermarket

Obvykle zde máme možnost velkého výběru za celkem přijatelnou cenu. Je však otázkou, zda budou sýry opravdu správně vyzrálé a budeme-li moci ochutnat. Pokud kupujeme sýr na váhu, řada větších supermarketů nám na požádání vyhoví a nabídne nám u pultu kousek sýru k ochutnání.

Speciální obchod pro sýry „sýrárna“

Pro koupi sýru nejlepší volba. Většinou máme možnost výběru z obrovské škály druhů. Většinou můžeme sýr ochutnat. Obvykle je zde i proškolený personál, který nám podá informace o tom, jak sýr správně skladovat a servírovat.

Farmářský trh

Na farmářských trzích můžeme koupit většinou opravdu kvalitní a poctivý sýr. Potravinářská inspekce se v minulých letech bohužel setkala i s takovými prodejci, kteří dovezený sýr ze supermarketu vydávali za svůj výrobek. Každý prodejce by vám měl na požádání doložit doklad o výrobci sýrů, datu spotřeby a teplotě skladování. Na kvalitu prodeje se zaměřte zejména v horkých letních měsících, kdy jsou možnosti chlazení pro prodejce dosti ztížené.

Ať už si jdeme pro sýr do jakéhokoliv obchodu, tak bychom vždy měli kupovat jen takové množství, které jsme schopni spotřebovat co nejdříve, abychom ho nemuseli skladovat doma. V naší ledničce či spíži totiž nikdy nemůžeme dosáhnout ideálních skladovacích podmínek, proto je lepší kupovat sýry pro spotřebu vždy čerstvé.

A rozhodně bychom se měli snažit volit sýry již vyzrálé, protože jen takové nám mohou poskytnout odpovídající chuť i vůni. Bohužel vždy však nemáme možnost vyzrálost sýru na první pohled poznat, proto je pro nákup sýru nejlepší, máte-li možnost ochutnat.

Správný sýrový pult lze poznat také dle uspořádání jednotlivých druhů sýrů. V jedné části by měly být sýry polotvrdé a tvrdé a v té další plísňové a zrající. Zrajícím sýrům se však nejlépe daří pod skleněnými zvony, kde mohou dýchat a uvolňovat tak aroma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*