Vliv na zdraví

Ryby a jejich vliv na zdraví

Rybí maso obsahuje okolo 14 – 18 % bílkovin a 0,5 – 16 % tuku. Tomu odpovídá i energetická hodnota v rozmezí 440 – 1370 kJ. Rybí maso obsahuje esenciální aminokyseliny i mastné kyseliny v příznivém zastoupení. V tuku jsou obsaženy mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, o kterých se ještě dále zmíníme. Maso mořských ryb je bohaté dále na minerální látky, zejména zinek, jod, hořčík a další. Z vitaminů je zastoupen zejména vitamin A a D, dále pak vitaminy skupiny B. Překvapením není poměrně vyšší obsah vody, která tvoří 50 – 83 %.

Pravidelná konzumace ryb, ať sladkovodních či mořských, obecně prospívá lidskému zdraví. Ryby obsahují omega 3 mastné kyseliny, jejichž příjem snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí protisrážlivě, rozšiřuje cévy. Při nedostaku omega 3 mastných kyselin se mohou objevit poruchy vidění, svalová slabost, třes a poruchy čití. K nedostatku nedochází zase až tak často, protože tuková tkáň u dospělého člověka při správné výživě obsahuje určité zásoby důležitých mastných kyselin (například kyseliny alfa-linolenové).

Nedostatek se ale naopak může projevit u pacientů, kteří trpí chronickou malabsorpcí tuků. Jiné je to ale u eikosapentaenové kyseliny (EPA) a u dokosahexaenové kyseliny (DHA), jejichž nedostatek se může vyskytnout v perinatálním období.

Omega 3 mastné kyseliny, které obsahují mořské ryby, jsou velmi významné pro rozvoj mozku a zraku dítěte v prenatálním období.

Jak často můžeme konzumovat ryby?

U dospělého člověka je ideální četnost konzumace ryb 2x týdně. Vhodné je konzumovat různé druhy ryb. Na zařazení ryb do jídelníčku dětí myslíme již okolo 7. měsíce věku dítěte, důležité je ale zaměřit se na podávání rybího masa formou kojeneckých příkrmů, které obsahují vybrané druhy ryb a zároveň musí splňovat mnohem přísnější normy oproti potravinám v běžné obchodní síti. Na doma upravované ryby cílíme až později během batolecího období.

Důležité je zaměřit se na vhodné druhy ryb a v neposlední řadě musíme maximálně dbát na to, abychom precizně odstranili všechny kosti. Dítě, které je na ryby zvyklé od útlého věku, je obvykle neodmítá. Velice záleží na chutné úpravě a je zapotřebí se naučit ryby správně upravovat.

Pokud se přeci jen stane, že dítě ryby v jídelníčku odmítá, je potřeba se poradit s lékařem o užívání rybího oleje či jiných vhodných doplňků stravy, které jej obsahují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*