Zajímavosti

Káva

Zajímavosti pochutin

Maté není nazýváno pouze „zelené zlato Indiánů“, ale také jako „čaj jezuitů“. Právě jezuitští mnichové dovezli maté v roce 1578 poprvé do Evropy.

  • Zelené čajové lístky se začali fermentovat z důvodu prodloužení trvanlivosti při převozu do Evropy.
  • Fermentace probíhá ve speciálních místnostech při teplotě 35 – 40 °C za neustálého zvlhčování vzduchu. Po ukončení fermentace se čajové lístky suší přibližně 20 minut v proudu horkého vzduchu.
  • Mnoho historických postav jako Göthe, madam Pompadour nebo carevna Kateřina podávali svým návštěvám převážně zelený čaj.
  • Yogi čaje jsou spojovány s jogínem Bhajanem, který svým žákům podával tento nápoj kořeněné chuti.
  • Bylina rooibos byla objevena až na počátku 20. století v jižní Africe.
  • Existuje asi dvacet botanických druhů kakaovníku, ale pouze dva se dají použít v potravinářství.
  • Nejvíce čokolády na obyvatele se spotřebuje ve Švýcarsku. Je to asi 11kg čokolády za rok.

Káva

Počátek pěstování kávy se uvádí nejčastěji v roce 575, kdy se začala káva pěstovat v Jemenu. Hlavním městem obchodu s kávou se stalo město Mocha (Mokka), to mělo vysoký význam až do poloviny 15. století. V tu dobu se pěstování kávy rozšířilo do mnoha dalších koutů světa. Káva se začala pěstovat na Srí Lance, Jávě, Sumatře, ale i v Jižní a Severní Americe. Plantáže vznikaly i v Guayaně, Kubě a na Jamajce. Díky britským osadníkům se káva dostala i do Afriky. V Evropě se staly v 18 a 19. století velmi populární kavárny, které jsou oblíbeným místem odpočinku a přátelských posezení dodnes.

Čaj

První dochované záznamy o čaji pocházejí ze starověké Číny z třetího tisíciletí před naším letopočtem. Jak praví legenda, byl objeven zcela náhodou, když si čínský císař Shen Nung z hygienických důvodů převařoval vodu. Vítr, který zafoukal, mu zavál do vody několik lístků z keře nad jeho hlavou.

Do Evropy se čaj dostal až v roce 1610, kdy byl dovezen na holandské lodi jako nový obchodní artikl. V těch dobách byl čaj velmi vzácným a drahým zbožím. K masivnímu rozšíření a tím i snížení ceny došlo v polovině 18. století. Do té doby byl čaj pouze zelený, ale dovozem do Evropy ztrácel na kvalitě, a proto se začal fermentovat.

Kakao

Kakao se poprvé objevilo na území dnešního Mexika před 3 tisíci lety. Na tomto území se usadili Mayové a ti jako první uvařili lahodný nápoj z kakaových bobů. Kakaové boby se staly dokonce i platidlem, nakupovalo se za ně, ale platily se s nimi i daně. Do Evropy kakaové boby přivezl Kryštof Kolumbus. První čokoláda byla vyrobena v roce 1765 v USA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*