Rizika

Čaj

Rizika konzumace pochutin

Alergické reakce na čaj a kávu se projevují velmi zřídka. Známější je nesnášenlivost kofeinu, která se projevuje po konzumaci kávy nebo čaje. Příznaky jsou nevolnost, bolest břicha, pocit horka a může se objevit i průjem.

Častěji se objevují alergie na bylinné směsi, takzvané bylinné čaje. Tyto směsi jsou z mnoha druhů rostlin a alergie se může objevit na kteroukoliv z nich. Alergie se může projevit různými příznaky, jako je otok dutiny ústní a rtů, místní vyrážkou nebo kopřivkou po celém těle. Proto je nutné vždy číst složení bylinné směsi, a pokud se v ní objevuje složka, na kterou je jedinec alergický, měl by raději vynechat tuto směs z pitného režimu.

I přes to, že se v poslední době pomocí výzkumů zjišťuje, že pochutiny mají na organismus mnohem příznivější účinky, než jsme se dříve domnívali, není jejich konzumace zcela bez rizika.

Káva a čaj obsahují kofein (u čaje se mluví theinu), proto by je v nadměrném množství neměli konzumovat lidé trpící oběhovými potížemi, vysokým krevním tlakem, chorobami ledvin, některými nervovými chorobami, žaludečními a dvanáctníkovými vředy. U citlivých lidí se mohou objevovat žaludeční potíže jako je nechutenství. Protože kofein přechází do mateřského mléka, měly by konzumaci kávy a čaje omezit ženy kojící i těhotné. Vhodný je 1 šálek slabší kávy denně nebo 2 šálky černého či zeleného čaje. U těhotných žen je potřeba brát v úvahu častější potíže s pálením žáhy, a pokud na ně žena trpí, měla by si připravovat jen slabé čajové nálevy. Vhodnou volbou u těhotných a kojících žen je káva či čaj bez obsahu kofeinu, které lze již dnes sehnat v supermarketu nebo prodejnách zdravé výživy.

Kakao obsahuje šťavelany, které mohou představovat zdravotní riziko. Pokud je vysoké množství šťavelanů v moči, mohou se vytvářet ledvinové kameny. Proto lidé trpící tímto problémem by měli omezit konzumaci kakaa a čokolády.

I alergie na kakao se objevuje velmi vzácně, je způsobena bílkovinami obsaženými v semenech kakaovníku. S nimi si imunitní systém nedovede poradit a stimuluje tvorbu histaminu a chemických látek, které jsou zodpovědné za příznaky alergické reakce. Příznaky mohou být odlišné u každého člověka. Mohou se projevit jako kopřivka, ekzém, mravenčení na kůži, potíže s dýcháním, kašel, dušnost, ale i nevolnost a zvracení.

Káva s kofeinem nebo bez kofeinu?

Kofein je alkaloid, který stimuluje nervovou soustavu a srdeční činnost. Je to hořká látka, která se může stát stimulační drogou. V nízkých dávkách působí na organismus příznivě, ale jeho nadbytek může vést ke zdravotním potížím.

Je důležité pamatovat na to, že kofein prostupuje do mateřského mléka, a proto těhotné a kojící ženy by měly konzumovat kávu raději bez kofeinu nebo její dávky omezit, jak bylo uvedeno výše.

Bezkofeinová káva se vyrábí dvěma způsoby: vymýváním alkaloidu kofeinu nebo chemicky za použití rozpouštěcího činidla.

Je také důležité si uvědomit, jaké množství kofeinu káva vůbec obsahuje. Pokud bychom porovnávali váhu stejného množství kávy a čaje, obsahuje čaj kofeinu více. Pokud ale porovnáme množství, které k přípravě šálku kávy či černého čaje používáme, nižší obsah kofeinu bude mít šálek černého čaje. Šálek černého čaje při běžné extrakci nepřevyšuje hodnotu 0,02 – 0,03 g kofeinu a šálek kávy při běžné extrakci obsahuje přibližně 0,05 – 0,1 g. Přípustná denní dávka kofeinu jako léčiva je 1,5 g, což je 10 a více šálků velmi silné kávy. Vždy je však potřeba brát v potaz zdravotní stav daného člověka a řídit se v tomto případě heslem: čím méně, tím lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*