Mouka a její tipy a triky
Skladování hotových pokrmů z mouky
Proces žluknutí, zejména celozrnné mouky, je urychlován vnějšími faktory. Rychleji žlukne na světle a při vyšší teplotě. Čím je mouka starší, tím její enzymy ztrácejí účinnost a ničí se část vitaminů. Proto se vyvarujte staré celozrnné mouky. Proto si vždy ověřte datum spotřeby, nikdy nevíte, jak dlouho a v jakých podmínkách obchodníci mouku skladují. Čím je mouka čerstvější, tím je zdravější.
Rizika při přípravě a uchovávání
Při uchovávání mouky myslete na to, že vám nesmí navlhnout. V tu chvíli se mouka znehodnotí a dále se nedá použít. Pokud vám přijde mouka žluklá, vyhoďte ji, nikdy ji nekonzumujte.
Zbyla-li vám mouka z obalování řízků, nikdy ji nevracejte zpět do nádoby s nepoužitou moukou. Mouka může obsahovat části syrového vajíčka a masa. Do mouky se tedy mohou přenést různé patogenní bakterie jako je Salmonella, Kampylobakter apod. Proto tuto mouku raději vyhoďte.
Tipy a triky
Chcete-li zahustit šťávu z masa, udělejte si z kousku másla a hladké mouky kuličku. Tu pak dejte rozpustit do horké šťávy a budete mít zahuštěnou šťávu bez hrudek.
Lepí se vám pří válení těsto na váleček? Vyměňte ho za hladkou láhev naplněnou studenou vodou, nebo dejte předem váleček do mrazáku.