Mléčných výrobků je na trhu celá řada a od toho se odvíjí také různorodost obalů, ve kterých můžeme mléčné výrobky nakupovat.

 

Více informací o třídění a recyklaci odpadů najdete na stránkách www.jaktridit.cz.

Plastové obaly

S plastovými obaly se můžeme setkat skoro všude, ani mléčné výrobky nejsou výjimkou. V plastových obalech najdeme třeba mléko, jogurty, tvarohové pomazánky, kysané omáčky, tvarohy, smetany nebo sýry.

Jak třídit?

Plastové obaly patří do plastů, tedy do nádob označených samolepkou s nápisem „plasty.“ Pokud je na sběrné nádobě na samolepce napsáno „PET“, tak sem patří pouze PET – nevhazujeme tam tedy žádné jiné plastové výrobky. Sledujte proto značení na kontejnerech nebo se zeptejte na obecním úřadu, odboru životního prostředí. Většina plastových obalů patří do směsných plastů. Takže například obaly od jogurtů, sýrů (v plastových vakuových baleních), apod. patří do žlutých kontejnerů nebo do žlutých pytlů (záleží na tom, jak máte ve své obci nebo městě nastavený systém tříděného sběru).

Polyetylenové sáčky, ve kterých si kupujeme některé mléčné výrobky na váhu, by měly být, předtím, než je vytřídíme, zbavené papírové nálepky.

Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin nebo nápoje. Obaly nesmí být ani mastné (v tomto případě je důležité použité obaly propláchnout nebo aspoň řádně vytřít vlhkým hadrem). Pokud si budete kupovat například pomazánky na váhu, které vám zabalí do plastových obalů, je třeba je vždy vymýt nebo aspoň velmi řádně vyčistit třeba ubrouskem od zbytků jídla (kdo nechce plýtvat vodou). Teprve poté je můžete vytřídit do žlutých kontejnerů nebo případně ještě znovu použít. Ovšem pokud chodíte ke kontejnerům občas, tak je třeba tyto obaly vymýt, aby zbytečně nezapáchaly a v krabičce se netvořily plísně. Plesnivé obaly totiž do barevných kontejnerů v žádném případě nepatří!

To stejné platí také u kelímků od jogurtů, které nemusíte vymývat a plýtvat přitom vodou. Stačí důkladně vyškrábnout. Ovšem i tady platí: Pokud vytříděný odpad skladujete nějakou dobu doma, je lepší kelímky a další obaly, vymýt. Už kvůli zápachu a hygieně.

Více o správném třídění těchto druhů odpadů najdete zde.

Pokud Vás zajímá více informací o třídění a recyklaci odpadu, rady a tipy, vše najdete na webu jaktridit.cz.

Skleněné obaly

sklenene_obaly

Ve skleněných obalech se například prodávají některé druhy jogurtů, někde si také můžeme koupit mléko ve skle.

Jak třídit?

Skleněné obaly patří do zeleného kontejneru, pokud máte v obci kontejner na čiré a barevné sklo, tak se skleněné lahve třídí na čiré a ostatní, barevné. Při třídění není potřeba lahve rozbíjet na malé kusy, naopak, je lepší, když z lahví zůstanou větší střepy. Kovové uzávěry a etikety můžete na lahvích nechat, během zpracovaní se samy odstraní.

Více o správném třídění těchto druhů odpadů najdete zde.

Pokud Vás zajímá více informací o třídění a recyklaci odpadu, rady a tipy, vše najdete na webu jaktridit.cz.

Kovové obaly

V kovových obalech najdeme například kondenzovaná mléka nebo také sýry. Sýry se balí do hliníkových folií, které můžeme doma třídit. Problém je, že tyto obaly jsou často velmi znečištěné a tak do kontejneru na kov nepatří.

Pokud je máme čisté a ve větším objemu, můžeme je odnést na sběrný dvůr nebo do nějaké výkupny. Předem je lepší se informovat na obecním úřadu, odboru životního prostředí nebo přímo na sběrném dvoře či výkupně.

Jak třídit?

Kov se v ČR v současnosti třídí pomocí sběrných dvorů a výkupů sběrných surovin. Kov se také zpětně třídí oddělením strusky po spálení směsného odpadu. Pokud tedy vyhodíte malý kousek kovu do směsného odpadu, po jeho spálení kovy vybere magnetický separátor a dojde k jejich recyklaci. To ale neplatí třeba pro hliník, který při spalování jednoduše shoří. V některých obcích se také kovy sbírají přes mobilní sběrny a kontejnery – další informace získáte na obecním úřadě na odboru životního prostředí.

Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin!

Více o správném třídění těchto druhů odpadů najdete zde.

Pokud Vás zajímá více informací o třídění a recyklaci odpadu, rady a tipy, vše najdete na webu jaktridit.cz.

Nápojové kartony

Nápojové kartony jsou vyrobeny z dlouhých celulózových vláken a zevnitř mohou být potaženy tenkou hliníkovou vrstvou. To chrání tekutinu před UV zářením a mléko tak vydrží až několik měsíců. Nápojové kartony se navíc dají recyklovat, na rozdíl třeba od obalů na vajíčka.

Zajímavost: Nápojové kartony se poprvé začaly používat v roce 1952 ve Švédsku, verze s hliníkovou stélkou je o deset let mladší.

Jak třídit?
Kontejner na nápojové kartony poznáte snadno – je označený oranžovou nálepkou. Může to být kontejner na plasty, papír, speciální kontejner, někde se kartony sbírají do pytlů. Podrobnosti o sběru zjistíte na odboru životního prostředí na vašem obecním úřadě nebo v obecní vyhlášce.

Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin!

 

 

Tip:

Pokud ke kontejneru chodíte zřídka, je lepší obaly před vytříděním do barevných kontejnerů vymýt. Zabráníte tak nepříjemnému zápachu. Pokud ale třídíte pravidelně, není to potřeba. Obaly byste také neměli dávat do kontejnerů, pokud jsou silně znečištěné, plesnivé nebo se zbytky potravin.

Na nápojových kartonech jsou tyto značky: 

 

 

Někdy najdete značku C/PAP třeba na sáčku od polévky nebo kávy. Ty ale do kontejneru nepatří, ten je učen jen pro obaly krabicového typu! “C” znamená, že se jedná o obal vyrobený z kombinovaných materiálů, za lomítkem je zkratka materiálu, který v obalu převažuje.

 

 

Papírové obaly

papirove_obaly

Některé druhy mléčných výrobků najdete také v papírových obalech, například sýry. Pokud si kupujete sýry nebo tvarohové pomazánky na váhu, tak vám je nejčastěji zabalí do papíru, který je potažen polyetylenovou vrstvou – tyto obaly, které jsou převážně také znečištěné od potravin, patří do směsného odpadu.

Jak třídit?

Pokud se setkáte s čistě papírovým obalem, ten vyhoďte do papíru. Opět platí, že se obal nesmí vytřídit s tím, že tam zůstanou potravin. Obal by neměl ani být jakkoliv znečištěný, ani od mastnoty, ani od plísně či od zbytků potravy.

Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin!

Pokud Vás zajímá více informací o třídění a recyklaci odpadu, rady a tipy, vše najdete na webu jaktridit.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*