Druhy a rozdělení masa
Maso jatečních zvířat
Mezi jateční zvířata řadíme skot, telata, prasata, skopce, kozy, koně. Maso jatečních zvířat je nejčastější součástí běžného jídelníčku.
Hovězí maso
Maso z jalovic, krav, býků a volů. Má hnědočervenou barvu. Hovězí maso je biologicky velmi hodnotné. Z jalovic a z tří až šestiletých volů získáváme nejlepší maso. Maso ze starších krav je tužší, má hrubě vláknitou svalovinu a menší množství tuku.
Tržní druhy hovězího masa dělíme na „hovězí přední“ – hrudí, žebra, podplečí, krk, kližky, pupek, oháňka, podklíčí a líčko. Mezi „hovězí zadní“ patří svíčková, roštěnec, kýta a plec.
Telecí maso
Maso bledě růžové, je jemně vláknité, má měkkou konzistenci a je libové. Obsahuje malý podíl tuku, proto je lehce stravitelné, vhodné při dietách. Nejlepší je z kusů o hmotnosti okolo 60kg.
Vepřové maso
Je jemně vláknité, růžové až světle červené barvy s jedinečnou nezaměnitelnou vůní. Obsahuje až 40% tuku proto má vyšší energetickou hodnotu a je hůře stravitelné. Nejchutnější maso je z kusů o hmotnosti mezi 70 až 90kg.
Skopové maso
Získává se ze skopců, beranů, ovcí a bahnic. Má cihlově červenou až tmavě červenou barvu. Nejlepší maso je z jednoročních až dvouročních kusů. Má osobitý pach a chuť, což nemusí některým konzumentům vyhovovat. Obsahuje vysoké množství železa, proto se doporučuje chudokrevným pacientům.
Méně často se v ČR konzumuje maso koňské, kozí a jehněčí.
V čem hledat rozdíly?
Chuť masa se liší jednak druhem zvířete, částí těla, zralostí i zpracováním (křehčení, staření, uzení apod.)
K nejchutnějším masům patří vyzrálé hovězí maso, a to z vola, z mladé jalovice do 16 měsíců a z býka do dvou let. Nejaromatičtější je zvěřina a skopové maso.