Druhy a rozdělení

Maso_druhy a rozdeleni

Druhy a rozdělení masa

Maso jatečních zvířat

Mezi jateční zvířata řadíme skot, telata, prasata, skopce, kozy, koně. Maso jatečních zvířat je nejčastější součástí běžného jídelníčku.

Hovězí maso

Maso z jalovic, krav, býků a volů. Má hnědočervenou barvu. Hovězí maso je biologicky velmi hodnotné. Z jalovic a z tří až šestiletých volů získáváme nejlepší maso. Maso ze starších krav je tužší, má hrubě vláknitou svalovinu a menší množství tuku.

Tržní druhy hovězího masa dělíme na „hovězí přední“ – hrudí, žebra, podplečí, krk, kližky, pupek, oháňka, podklíčí a líčko. Mezi „hovězí zadní“ patří svíčková, roštěnec, kýta a plec.

Telecí maso

Maso bledě růžové, je jemně vláknité, má měkkou konzistenci a je libové. Obsahuje malý podíl tuku, proto je lehce stravitelné, vhodné při dietách. Nejlepší je z kusů o hmotnosti okolo 60kg.

Vepřové maso

Je jemně vláknité, růžové až světle červené barvy s jedinečnou nezaměnitelnou vůní. Obsahuje až 40% tuku proto má vyšší energetickou hodnotu a je hůře stravitelné. Nejchutnější maso je z kusů o hmotnosti mezi 70 až 90kg.

Skopové maso

Získává se ze skopců, beranů, ovcí a bahnic. Má cihlově červenou až tmavě červenou barvu. Nejlepší maso je z jednoročních až dvouročních kusů. Má osobitý pach a chuť, což nemusí některým konzumentům vyhovovat. Obsahuje vysoké množství železa, proto se doporučuje chudokrevným pacientům.

Méně často se v ČR konzumuje maso koňské, kozí a jehněčí.

V čem hledat rozdíly?

Chuť masa se liší jednak druhem zvířete, částí těla, zralostí i zpracováním (křehčení, staření, uzení apod.)

K nejchutnějším masům patří vyzrálé hovězí maso, a to z vola, z mladé jalovice do 16 měsíců a z býka do dvou let. Nejaromatičtější je zvěřina a skopové maso.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*