Podle čeho vybírat

Encyklopedie_nakupujeme maso

Podle čeho vybírat maso

Maso můžete vybírat podle:

Obsahu tuku

Obsah tuku masa závisí především na druhu zvířete, jeho stáří, pohlaví, krmivu a na části těla, ze kterého maso pochází.

Dle průměrného obsahu tuku lze maso rozdělit následovně:

  • Vepřové – obsahuje velké množství tuku, 20- 40 %
  • Hovězí – 5-8 %
  • Telecí maso – téměř tuk neobsahuje přibližně 3 %
  • Kozí – 4%

nebo podle trvanlivosti

  • Ať kupujeme maso čerstvé nebo mražené, je vždy nutné dodržovat datum spotřeby na obalu a skladovací podmínky. Lehce se však může stát, že některé potraviny vydrží kratší dobu, proto je nutné je konzumovat vždy s rozmyslem.
Čerstvé syrové maso

Maso v syrovém stavu skladujeme v ledničce maximálně 2 dny.

Chlazené

Při výběru chlazeného masa se řiďte datem spotřeby na obalu a dodržujte doporučené podmínky skladování. Chlazené maso bez vakuování by mělo vydržet v ledničce zdravotně nezávadné 2- 4 dny. Vakuované chlazené maso pak vydrží o několik dní více, ale musí být dodržené skladovací podmínky. Vždy je výhodnější skladování zkrátit na minimum.

Tepelně upravené

Maso, které prošlo tepelnou úpravou, můžeme v ledničce skladovat maximálně 3 dny.

Marinované maso

Doporučená doba spotřeby marinovaného masa je až 7 dní při dodržení skladovacích podmínek, hlavně dodržet skladování v chladničkových teplotách. 

Mražené maso

Trvanlivost mraženého masa může být až 1 rok. Existují však i výrobci, kteří uvádí dokonce i 2 roky, proto se řiďte údaji na obalu výrobku a maso konzumujte vždy s rozmyslem.

Sušené maso

Minimální doba trvanlivosti sušeného masa je až 1 rok. Musí se uchovávat v suchém prostředí, jinak by mohlo dojít k plesnivění masa.

Maso v konzervě

Doba trvanlivosti bývá až 3 roky, s prodlouženou trvanlivostí až 4 roky. Po otevření se však doporučuje spotřebovat do 24 hodin.

Kvalita masa (chuť, tučnost, barva, vůně, …) je do značné míry ovlivněna věkem, způsobem krmení a je-li zvíře divoké či domácí. Maso ze starších zvířat pak bývá obvykle tvrdší a má nižší obsah intramuskulárního tuku.

Vlivem stresu před porážkou může maso získat tmavší barvu. Druh krmiva může ovlivnit např. žlutější zabarvení tuku díky kukuřičné siláži. Zkrmování rybí moučky pak většinou zhoršuje senzorické kvality masa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*