Zajímavosti

Zajímavosti koření

  • Nejpálivější chilli papričkou na světě, tzv. lusk „Joloki“ z Indie, dosahuje na škále SHU (Scovilleho jednotek pálivosti) neuvěřitelného jednoho milionu jednotek SHU a tím i hranice, kdy člověk je vůbec schopen vnímat ostrost. Jejich konzumaci můžeme přirovnat k pocitu, jak bychom vypili sklenici kyseliny nebo snědli hrst střepů. Na světě existuje několik pálivějších odrůd chilli papriček, které mohou být i životu nebezpečné. V severovýchodní oblasti Indie pěstují odrůdu, která je dvojnásobně pálivá a má neuvěřitelný milión SHU. Ne nadarmo se nazývá „bhut jolokia“, což v překladu znamená něco ve smyslu „chilli démon“. Indické papričky bhut jolokia, které používá tamní armáda na výrobu ochromujících granátů, mají podle stupnice pálivosti 1 041 427 bodů.
  • Pokud jsme si nechtěně překořenili jídlo chilli, nesnažíme se v žádném případě zahnat pálení pitím vody. Nejlepším prostředkem je mléko nebo jogurt. Pomůže i sýr, kousek chleba (pokryje sliznici a vsákne do sebe sliny) nebo si můžeme dát do úst kostku cukru (nebo sladký bonbón, čokoládu), kterou necháme pomalu rozpustit na jazyku, aby do sebe vstřebala ostrou chuť
  • Nevolnost a zvracení během prvních tří měsíců těhotenství jsou velmi časté. Zázvor lékařský působí preventivně proti zvracení. Důležité je však nekonzumovat velká množství (za den max. 4 g zázvoru), nejvhodnější jsou však zázvorová lízátka, která lze sehnat v lékárně. Předem je však dobré konzultovat s lékařem, zejména pak v případě rizikového těhotenství.
  • Jitrocel indický se přezdívá „kartáč na střeva“ Očišťuje trávicí trakt, je to účinný činný prostředek proti zácpě průjmům. Snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Snižuje hladinu cholesterolu. V lékárně najdeme tento zázrak pod názvem Psyllium.
  • Kari koření je vlastně směsí několika druhů koření. Je zde zastoupena kurkuma, chilli, pepř, zázvor, koriandr, kardamom a třeba i muškát nebo skořice.
  • Šafrán – zlepšuje trávení a poskytuje úlevu od překyselení žaludku. Pomáhá při bolestech hlavy, kašli a nachlazení. Špetka šafránu s mlékem před spaním pomáhá při nespavosti. Čistí krev a zvyšuje obsah kyslíku v krvi. Smetana smíchaná s šafránem je vynikající na ošetření a zjemnění pleti. Šafrán má protizánětlivé vlastnosti a výplachy snižují bolest a zánět v ústech. Šafrán je jedno z nejnákladnějších koření na světě, které se získává ze sušených květin šafránu. Je také znám jako Kesar nebo Kumkumapoo. Jako lék se používá už od starověku, a pro svůj přínos pro zdraví je také znám jako „Zlaté koření“.
  • Slovenský název pro zázvor – ďumbier – dal pojmenování nejvyššímu vrchu Nízkých Tater.

Dobromysl obsahuje hlavně silici (thymol), třísloviny a hořčiny. Pomáhá při kašli, má protizánětlivé účinky a zvyšuje vyměšování žluči. Obsah tříslovin působí proti průjmům. Dobromysl dnes známe častěji pod názvem oregano.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*