Vliv na zdraví

Koření a vliv na zdraví

Koření zpestřuje naše pokrmy a zvyšuje jejich chuť. Koření jako například pepř, paprika, hořčice a zázvor uvolňují více slin, které rovněž urychlují proces trávení. Paprika, česnek a křen zase zpomalují růst bakterií a působí jako antibiotika.

Celosvětově stoupá poptávka po zdraví podporujících přípravcích na bázi přírodních produktů. Látky obsažené v koření, jako ftalidy, polyacetyleny, fenolové kyseliny, flavonoidy, kumariny, kapsacinoidy, triterpenoidy, steroly a monoterpeny, jsou nástrojem k posílení fyzického i emocionálního zdraví. Například ke stimulaci tvorby enzymů, které detoxifikují karcinogeny, nebo zabraňují cholesterolu, blokují estrogen, snižují krevní tlak, zvyšují aktivitu imunitního systému a zpomalují růst zhoubných nádorů, je z koření možno použít celer, petržel, zázvor, kurkumu, pískavici řecké seno, mátu, lékořici, česnek, cibuli, hořčici, křen nebo například chilli papričky.

Zdraví prospěšné účinky jednotlivých koření můžeme rozdělit do několika skupin. Konzervační účinky koření, antioxidační účinky koření, antimikrobiální účinky koření a nakonec samotné léčivé účinky koření.

Konzervační účinky koření jsou známy již několik tisíc let. Staří Egypťané používali koření ke konzervaci potravin už někdy kolem roku 1500 před naším letopočtem. Koření se používalo také v kombinaci s nasolením nebo uzením. Samotné koření se v dnešní době primárně ke konzervaci nevyužívá, ale stoupající zájem o pokrmy bez chemických konzervantů směřuje k většímu využívání koření k tomuto účelu a postupně částečnému, nebo i úplnému nahrazení chemických konzervantů. Využívání koření ke konzervaci je právě díky jeho antimikrobiálním účinkům.

Antimikrobiální účinky koření byly jako první prokázány u skořice, hořčice a hřebíčku. Důležité je ale podotknout, že mnohé koření ztrácí své  antimikrobiální účinky tepelným zpracováním. Netýká se to ale například česneku (česnekového prášku), který ani po 20 minutovém povaření neztrácí na své antibakteriální aktivitě. Obsahuje allicin, který má antimykotické účinky a významný je též ajoen, který má prokázanou účinnost proti známé a nepopulární kvasince Candida albicans.

Koření tělo chrání proti jednotlivým mikroorganismům:

  • Hořčice – Escherichia coli, Staphylococcus aureus
  • Česnek – Salmonella typhii, plísně, kvasinky (Candida albicans)
  • Pálivá paprika – plísně, bakterie
  • Hřebíček – Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Aspergillus spp., kvasinky
  • Tymián – Vibrio parahemolyticus, Staphylococcus aureus, kvasinky
  • Zázvor – Escherichia coli, Bacillus subtilis
  • Šalvěj – Staphylococcus aureus, Bacillus cereus
  • Rozmarýn – Staphylococcus aureus, Bacillus cereus
  • Koriandr – Salmonella spp.

Antioxidační účinky, tedy ochrana buněk před volnými radikály je známá. Některé druhy koření mají silnější účinky podle toho, v jakém pokrmu se nacházejí. Při kombinacích některých koření dochází k synergickému efektu.

Koření také může zabránit žluknutí a prodloužit životnost potravin a to právě díky zpomalení oxidace tuků a enzymů.

Celosvětově stoupá poptávka po zdraví podporujících přípravcích na bázi přírodních produktů. Látky obsažené v koření, jako ftalidy, polyacetyleny, fenolové kyseliny, flavonoidy, kumariny, kapsacinoidy, triterpenoidy, steroly a monoterpeny, jsou nástrojem k posílení fyzického i emocionálního zdraví. Například ke stimulaci tvorby enzymů, které detoxifikují karcinogeny, inhibují syntézu cholesterolu, blokují estrogen, snižují krevní tlak, zvyšují aktivitu imunitního systému a inhibují růst zhoubných nádorů, je z koření možno použít celer, petržel, zázvor, kurkumu, pískavice řecké seno, mátu, lékořici, česnek, cibuli, hořčici, křen nebo například chilli papričky, aj.

Koření používáme z důvodu jeho primárního využití, tedy jak již bylo uvedeno, ke zvýraznění chutě, vůně a vzhledu pokrmu. Koření je to, co jednotlivá, zdánlivě stejná jídla, od sebe odlišuje.

Využití koření má dozajista své místo v dietní kuchyni, kde jinak málo pestrá strava může mít pokaždé jinou příchuť. Důležité zde jsou především vonné byliny, které dokáží svou příjemnou vůní stimulovat chuť k jídlu. Mírné dávky petrželky, pažitky, máty, saturejky, bazalky, tymiánu, dobromysli, meduňky a dalších tak mohou zpestřit stravu i lidem na dietách.

Kombinacím koření se meze nekladou. Je ale třeba mít na paměti, že i u koření platí, že někdy méně znamená více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*