Podle čeho vybírat

Výběr exotického ovoce

Dle druhu

Český původ x dovezeno

Při výběru exotického ovoce nemáme jinou možnost než zvolit to dovezené. Mějte však na paměti, že čím je cesta k zákazníkovi delší, tím větší množství cenných látek ztrácí.

Čerstvé x mražené

Nejvýživnější je pro nás ovoce čerstvé, o tom není pochyb. Čerstvé ovoce nemusíme mít vždy po ruce, je příjemné využít mražené ovoce, které je zamraženo ihned po utržení.

Čerstvé x konzervované

Kvalitní konzervované ovoce pro nás může být skvělou náhradou toho čerstvého po celý rok. Sice se při konzervaci určitá část vitamínu C ztrácí, ale na druhou stranu si zachovává stejný obsah minerálů, karotenoidů a vlákniny jako ovoce čerstvé.

Sušené ovoce

Podobně je to také s ovocem sušeným, které při procesu zpracování ztrácí obvykle až 20% vitaminů, avšak stoupá obsah cukrů.

Exotické ovoce dle trvanlivosti

Čerstvé ovoce

U čerstvých plodů se neuvádí datum minimální trvanlivosti. Ovoce by však mělo být na první pohled zdravé, nevykrájené a bez známek hniloby.

Každý druh ovoce však není vhodný pro stejně dlouhé skladování a záleží také na tom, zda si koupíme ovoce nezralé, zralé či přezrálé. Pokud neplánujeme ovoce daný den sníst, je lepší kupovat plody mírně nedozrálé a nechat je doma dva tři dny dojít při pokojové teplotě. Zralé plody je vhodné uložit do chladničky.

Upravené ovoce (ovocný salát)

Ovoce nakrájené v plastové misce či na tácku však už musí být označeno datem použitelnosti.

Doporučené skladování: do +4 °C, spotřebujte max. do 24hodin.

Mražené či konzervované ovoce

Dobou minimální trvanlivosti je pak označeno ovoce, které bylo zakonzervováno sterilací či zmrazením.

Obvykle lze kompoty či mražené ovoce skladovat neotevřené až 2 roky. Vždy se však řiďte pokyny na obalu, které se mohou lišit dle výrobce či způsobu zpracování. Po otevřeníby však měl být každý výrobek co nejrychleji spotřebován.

A co obsah vitaminů?

Byla-li konzervace provedena šetrným způsobem, může si i např. ovocný salát v konzervě uchovat stále vysoký obsah vitamínů. Dokonce může občas obsahovat vitamínů i více, v porovnání s ovocem čerstvým, které nebylo skladováno tím správným způsobem.

Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že konzervované ovoce navíc obsahuje dosti přidaného cukru a různé přídatné látky (aditiva).

Sušené ovoce

Budete-li sušené ovoce skladovat dle doporučení na obalu (tedy v temnu a suchu), můžete ho doma mít až 2 roky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*