Druhy a rozdělení

Druhy a rozdělení exotické zeleniny

Exotickou zeleninu dělíme nejčastěji podle částí rostliny, pro které je především pěstována a konzumována, u některé zeleniny konzumujeme více částí, proto patří i do několika druhů. Exotické zeleniny je několik tisíc druhů, proto zde uvádíme jen u nás nejznámější druhy:

Plodová zelenina – Tamarilo, Ačokča, Kalabasa

Tamarillo (rajčenka, francouzské či stromové rajče)- původně pochází z peruánských And, nyní roste zejména v Jižní Americe a na Novém Zélandě. Tamarillo je bohaté na minerální látky, zejména vápník, železo a fosfor. Dále pak významné množství vitaminu A, C a E. . Bobule jsou vejčitého tvaru s hladkou žlutou nebo červenou slupkou. Dužina je sladká (zejména červené plody) až kyselá (zejména žluté plody). Slupka je velmi hořká, proto se před konzumací loupe. Konzumuje se čerstvé, ale specifickou chuť dodává i kompotům.

Ačokča (divoká okurka, korila) – pochází z jižní Ameriky. Nejlépe se jí daří ve vlhkém a teplém klimatu. V současné době je pěstována v Bolívii a Mexiku, ale i jiných tropických zemích. Plody vypadají jako naše zelená paprika. Lze ji syrovou přidávat do salátů nebo jí tepelně dusit či vařit. V Evropě je ačokča téměř neznámá.

Kalabasa (lahvová tykev) – patří k nejstarším kulturním rostlinám světa původně pochází z Afriky, ze které se rozšířila mořskými proudy do Jižní Ameriky. Dnes se pěstuje ve všech tropických a subtropických oblastech. Plody jsou žluté až nazelenalé barvy. Kalabasy nejsou vhodné ke konzumaci za studena.Výtečně chutná dušená či pečená, ideálně naplněná mletým masem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*