Drůbeží maso a jeho vliv na zdraví
Drůbeží maso je z nutričního hlediska velice hodnotné, dodává lidskému tělu potřebné složky a v neposlední řadě je součástí moderní a racionální stravy. Drůbež se doporučuje dětem, starším lidem, rekonvalescentům a při dietách.
Drůbeží maso je důležitou součástí sortimentu v potravinářském průmyslu. Maso drůbeže je maso bílé a je právem považováno za dietní, má totiž v porovnání s masem jatečných zvířat ve svalovině méně vaziva a proto je jemně vláknité, křehké a lehce stravitelné. Je bohaté na plnohodnotné živočišné bílkoviny. Obsah tuku je vysoký u všech druhů pod kůží. Množství tuku také kolísá podle věku, pohlaví, použitého krmiva a také dle jednotlivých částí masa. Obsah tuku v prsní svalovině je do 2 % a v ostatních částech 11-15 %. Nejnižší obsah tuku obsahuje prsní svalstvo, největší množství tuku je pod kůží, v dutině břišní a vnitřnostech. Celkový obsah tuku je tedy nízký. Výjimku tvoří maso hus a kachen s vysokým podílem tuku. Drůbeží tuk obsahuje poměrně vysoký podíl nenasycených mastných kyselin a nízkou hladinu cholesterolu.
Drůbeží maso má také příznivý obsah minerálních látek, zejména železa (podporuje tvorbu červených krvinek), fosforu, zinku, draslíku (důležitý pro svalovou činnost) a vitamínů skupiny B. Z drůbků jsou výživově nejhodnotnější drůbeží játra, jsou vynikajícím zdrojem vitamínu B12, který je nezbytný pro zdravou pokožku a odolnost organismu proti infekcím.
Drůbeží maso se stalo velmi významné v oblasti zdravé výživy. Jeho popularita vzrostla také díky široké škále úprav, lze ho vařit, dusit, péct i smažit.