Druhy a rozdělení

Druhy a rozdělení cereálií

Rozlišujeme jednotlivé druhy obilovin a dále cereální výrobky.

Ječmen a kroupy

Ječmen pochází z přední Asie. V ČR má ječmen dlouholetou tradici a po pšenici je druhou nejrozšířenější obilovinou. Ječmen obsahuje bílkoviny, zdravé tuky i sacharidy a vlákninu. Z vitamínů v něm nalezneme hlavně vitamíny skupiny B, E a z minerálních látek selen, fosfor, měď, mangan, vápník, železo, zinek a hořčík.  V poslední době dochází k jakési renesanci u ječmene a zájem o něj se zvyšuje. Výhodou kromě obsahu uvedených látek je i přítomnost neškrobových polysacharidů , které společně s ligninem tvoří vlákninu s beta-glukanovou složkou. Ta má schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi. U ječmene též byly zjištěny antivirové a protirakovinné schopnosti. Též působí podpůrně pro celkové posílení organismu a to i při stresových zátěžích.

Kukuřice

Kukuřice pochází ze střední a Jižní Ameriky, kde rostla v nejrůznějších variantách, nebyla pouze žlutá, ale i modrá, červená, černá a tečkovaná.  Obsahuje  vitaminy skupiny B a je  také velmi vydatným zdrojem vlákniny a minerálních látek (draslík, fosfor, zinek a selen). Obilky obsahují 8 – 10% bílkovin. Kukuřice je velmi oblíbenou plodinou celiaků, protože neobsahuje lepek.  Je poměrně lehce stravitelná a posiluje kosti, svaly, mozek a nervový systém. Kukuřice se využívá i v řadě jiných odvětví. Z kukuřičných klíčků se lisuje velmi hodnotný olej. Kukuřičné škroby se přidávají do oblečení, papíru, kukuřičné složky se přidávají do zubních past, alkoholu, žrádla pro psy, ale i lepidel, barev, léků a kosmetiky.

Oves

Oves pochází z Číny a Mongolska. Je zahřívající potravinou a proto bychom ho měli konzumovat hlavně v zimě. Oves obsahuje fosfor, hořčík, železo, zinek z vitamínů především B1 a E. Oves je velmi výživný, obsahuje vyšší množství tuků než ostatní cereálie. Dokáže předcházet zácpě, reguluje krevní cukr.  Pro své regenerační účinky se používají výtažky z ovsu i do léčebné kosmetiky, např. pro zlepšení hojení ekzémů. Ječmen je vhodný jak pro sportovce, tak pro děti. Pozitivně působí při vyčerpání a depresích. Na našem území se podával koním na svatého Štěpána, aby byli silní a bujní.

Pohanka

Pohanka pochází z oblastí střední a jihovýchodní Asie, v současné době jsou největšími producenty Čína a Rusko Posiluje a zahřívá tělo, proto je ideální jí konzumovat v chladných dnech. Pohanka se botanicky řadí mezi pseudocereálie. V Čechách se stala velmi oblíbenou, dokonce v 16. století se řadila mezi nejoblíbenější potraviny. Obsahuje širokou škálu aminokyselin, minerálních látek, zinek, měď, selen, hořčík, dále vitamíny B1, B2, E a C. Velmi důležitou látkou, kterou pohanka obsahuje je rutin. Podporuje působení vitamínu C a zvyšuje elasticitu krevních kapilár. Díky velmi nízkému obsahu prolaminu a glutelinů je vhodná pro bezlepkovou dietu. Obsahuje cenné látky, které působí blahodárně na na kardiovaskulární systém a trávicí trakt. Obsahuje mnoho antioxidantů. Doporučuje se při detoxikaci a při zvýšené krvácivosti. Je vhodná pro běžnou stravu, ale i pro celiaky a lidi se zažívacími problémy. Její konzumace se doporučuje při silné a dlouhé menstruaci a to právě díky obsaženému rutinu

Pšenice

Pšenice je celosvětově nejdůležitější obilovinou. Roční světová produkce je asi 550 milionů tun. Prapůvodní formy pšenice jsou jednozrnka a dvouzrnka. V současné době se využívají 3 druhy pšenice. Nenahraditelná pro výrobu těstovin a makaronů je pšenice tvrdá, ze které se vyrábí i v poslední době velmi oblíbený kuskus. Pšenice obsahuje velké množství minerálních látek (např. vápník, hořčík, železo), vitaminů skupiny Ba vitaminu E. Důležité je si uvědomit, že cenné látky jsou obsaženy hlavně v klíčku a otrubách. Tyto části jsou při průmyslovém zpracování často odstraněny, takže výrobky pak obsahují látek mnohem méně. Více se o pšenici zmiňujeme v produktové řadě mouka.

Žito

Žito původně rostlo jako plevel v podhůří Kavkazu a ve střední Asii. Jeho výhodou však byla vysoká odolnost vůči drsným podmínkám a oproti pšenici poskytoval i úrodu v letech, kdy pšenice zklamala. . Žito se používá na tradiční žitný chléb, k výrobě nápojů a na výrobu whisky (u nás je žitný destilát známý pod názvem „režná“)Žito obsahuje  mnoho vlákniny, dále obsahuje ochranné látky lignany, které mají na organismus příznivé účinky. Je významným zdrojem bílkovin a polysacharidů. Z minerálních látek obsahuje železo, hořčík, draslík, vápník a selen. Díky vysokému obsahu vlákniny podporuje činnost střev. Pro své vlastnosti je ceněn žitný lepek. Žitné obilky jsou u nás tradičně surovinou k výrobě perníkového pečiva. Z obilek se rovněž vyrábí bezkofeinové náhražky kávy zinek.. .

Tritikale

Tritikale neboli žitovec, je kříženec pšenice seté a žita setého. Vykazuje vysoké výnosy a vysokou odolnost vůči nemocem a škůdcům. Vyrábí se z něho hlavně mouka na chléb. Obsahuje proti pšenici malé množství lepku.  Oproti pšenici má vysoký obsah bílkovin (13 – 18 %) a příznivou skladbu aminokyselin – obsahuje lysin, který je u obilovin nedostatkovou aminokyselinou.

Čirok

Nejčastěji se pěstuje čirok cukrový. Je hlavní potravinou v řadě zemí Afriky, Asie a Středního Východu. Čirok je dobře odolný vůči teplu a suchu a dobře snáší i větší zastoupení solí v půdě. Výhodné je tedy jeho pěstování tam, kde již neroste rýže a kukuřice. Většina vypěstovaného čiroku ve vyspělých zemích slouží k technickým a  krmným účelům.  Stébla čiroku dosahují délky 2 – 5 metrů a využívají se podobně jako cukrovník (cukrová třtina).

Rýže

Rýže pochází z z tropické a subtropické jihovýchodní Asie a je nejrozšířenější obilovinou pěstovanou pro přímou konzumaci, patří mezi nejstarší kulturní rostliny světa. Rýže u 60 % světové populace figuruje jako základní potravina. Rýže obsahuje jen 7 % bílkovin a stopové množství tuku, cenný je ale obsah škrobu.  Rýže neobsahuje sodík ani lepek, hnědá rýže je ceněna díky vysokému obsahu vlákniny. Je lehce stravitelná a proto vhodná pro různé typy diet.  Na našem trhu se setkáme s různými druhy rýže a to jak z hlediska původu, chuti, ale i úpravy samotné obilky.

Quinoa

Quinoa neboli merlík chilský pěstují obyvatelé And již od 3. tis. př.n.l. V současné době je quinoa oblíbena zejména v Severní Americe a to pro vegetariánskou dietu a jako součást zdravého jídelníčku. Jde skutečně o významnou obilovinu, čemuž quinoa vděčí vysokému zastoupení bílkovin, které mají velmi kvalitní složení aminokyselin. Z mikronutrientů obsahuje quinoa zejména vápník, železo, vitaminy A, C, thiamin, riboflavin a niacin.

 Proso Obilky prosa se loupou, obrušují a leští a do obchodu přicházejí jako jáhly. Proso pochází z Afriky, kde má stále hlavní podíl ve výživě obyvatel.. Jáhly jsou bohaté na bílkoviny, železo, karotenoidy a vitamíny skupiny B. Jáhly mají vhodný poměr základních živin. Jsou lehce stravitelné a tak vhodné i pro dětskou výživu. Z drcených jáhel vzniká prosná krupice, která je vhodná na přípravu jahelné kaše. Z celých obilek se připravuje jahelník (podobně jako přílohá rýže).  Tato obilovina neobsahuje lepek.

Amarant

Amarant pochází z tropické Ameriky, kde ho pěstovali Mayové a Aztékové. Obsahuje mnohem více bílkovin než ostatní cereálie, ale i více než luštěniny. Složením aminokyselin se blíží bílkovinám živočišného původu. Významný je zejména obsah lysinu, z toho důvodu jde o důležitou obilovinu v jídelníčku vegetariánů. Dále obsahuje hodně vlákniny, minerální látky – železo, vápník, hořčík. Z vitamínů zde nalezneme vitamíny skupiny B, dále vitamín E a C. Významnou látkou je skvalen, což je látka tukového charakteru, která  brání nadbytečné syntéze cholesterolu v organismu. Zařezení amarantu do jídelníčku tak může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi.

Z uvedených obilovin se také  vyrábí čím dál více oblíbené tyto výrobky:

Müsli

Jedná se o pokrm z obilovin. Tvoří ho cereální vločky (nejčastěji z ovesných obilek) a sušené ovoce. V dalších variantách si můžeme vybrat z velkého množství dalších přísad, jako jsou ořechy nebo čokoláda. Cereálie jsou tedy pouze součástí müsli.

Na trhu se již vyskytuje možnost namíchat si směs müsli podle svých chutí a představ. Člověk se tedy nemusí spoléhat pouze na již namíchané směsi. Tento způsob je vhodný pro alergiky.

Cornflake

Cornflake jsou kukuřičné lupínky. Jedná se o kombinaci kukuřice, cukru, ječného sladu a přidanýchvitamínů a minerálních látek. Nejčastěji se konzumují ke snídani s mlékem nebo jogurtem. Jsou zdrojem energie, obsah tuku je nízký a obsahují vlákninu.

Snídaňové cereálie

Těmito výrobky je v poslední době zaplaven trh s potravinami a v regálech obchodů jich nalezneme nepřeberné množství. Jedná se o nejrůznější modifikace cereálií a různými příchutěmi a přísadami. Tyto výrobky se tváří na první pohled jako součást zdravé výživy, ale je potřeba si uvědomit, že většina z nich obsahuje vysoké množství cukru a „éček“. Není tedy vhodné tyto cereální snídaně podávat pravidelně dětem, protože jim v tu chvíli dáváte vlastně sladkost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*