Kde skladovat

Sklep

Konzumní brambory k dlouhodobějšímu uskladnění je vhodné skladovat při teplotách kolem 5 °C. Nejlépe pak v dobře větraném sklepě ve tmě. Světlo totiž způsobí, že hlízy začnou zelenat, díky čemuž se v nich začne tvořit solanin, který způsobuje zažívací potíže.

V teplejším prostředí začnou brambory klíčit mnohem rychleji, začnou ztrácet vlhkost, „scvrkávat“ se a hnít. Naopak při teplotách nižších než 3 °C mohou namrzat a pak většinou sládnou. Tento jev lze částečně odstranit skladováním brambor při teplotách 8 – 12 °C.

Rozhodně bychom neměli brambory skladovat v igelitových pytlích. Mnohem vhodnější jsou bedýnky, které mají mezery ve dně i na stěnách. Brambory totiž potřebují pro správné uskladnění vzduch ze všech stran.

Chceme-li aby brambory chutnaly opravdu tak, jak mají, je naprosto nezbytné vědět, vedle čeho je skladujeme. Asi bychom si nepochutnali, pokud bychom brambory skladovali např. vedle kanystru s benzinem. Dbejme tedy na hygienu a bezpečnost skladování brambor.

Lednice

Ne každý má však k dispozici sklep, proto lze brambory skladovat také v ledničce (v boxech pro zeleninu), ale málokomu z nás se větší množství brambor do chladničky vejde.

Doporučené skladování pro konzumní brambory pozdní do +4 až+ 7 °C.

Brambory konzumní rané nejsou pro dlouhodobé skladování vhodné.

Balkon

Proto chceme-li i tak větší množství brambor skladovat doma, můžeme použít krabici vyloženou polystyrenem, kterou umístíme na balkon a kterou ještě zakryjeme pytlovinou nebo starým kobercem.

V minulých dobách se brambory skladovaly v tzv. krechtech. Krecht je jáma vystlaná slámou, na kterou se nasypaly brambory, na ně se dala vrstva slámy a celé se to zasypalo zeminou. Krecht se zakládal přímo u pole a sloužil k dlouhodobému ukládání a skladování brambor, ale i jiných polních plodin. Dnes se krechtování používá jen zřídka.
V současné době se brambory skladují ve velkoskladech, což jsou rozsáhlé klimatizované sklepy.

Bramborové výrobky jako jsou bramborové moučky, snacky a chipsy bychom měli skladovat nejlépe na suchém místě, kde je temno a teplota do 25°C, více vždy prozradí informace uvedené na obalech.

Brambory dle trvanlivosti

Čerstvé brambory

U čerstvých brambor se neuvádí datum minimální trvanlivosti, ale musí být zdravé, bez známek hniloby a plísní, nevykrájené. V obchodě si lze koupit brambory balené či si je volně vybrat.

A jak dlouho je můžeme skladovat?

To záleží především na kvalitě skladování a odrůdě brambor, ale obvykle to bývá 5 až 8 měsíců při ideálních podmínkách (temno, vlhko, chlad).

Upravené brambory a výrobky z nich

Brambory loupané syrové vakuované je nutno spotřebovat do 5 dní od data výroby a skladovat v lednici.

Doporučené skladování brambor: do +6 °C, přičemž se řídíme instrukcemi dodavatele, které jsou uvedeny na etiketě.

Vařené vakuované brambory lze skladovat v ledničce až 4 týdny od data výroby.

Doporučená doba spotřeby se však může lišit dle výrobce a způsobu zpracování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*