Brambory a bramborové výrobky

Brambory (Solanum Tuberosum) jsou hlíznatou víceletou plodinou z čeledi lilkovitých, pěstované jsou ovšem jako plodina jednoletá. Jsou po pšenici, rýži a kukuřici čtvrtou nejvýznamnější zemědělskou plodinou. Odhaduje se, že brambory konzumuje více než 1 miliarda lidí na celém světě. Za jejich rozšířenost vděčí nenáročnosti na přírodní podmínky a vysokým hektarovým výnosům. Brambory ochránily Evropu na začátku 19. století od rozsáhlých hladomorů. 

Brambory (Solanum tuberosum) jsou hlíznatou víceletou plodinou z čeledi lilkovitých, pěstované jsou ovšem jako plodina jednoletá. Jsou po pšenici, rýži a kukuřici čtvrtou nejvýznamnější zemědělskou plodinou. Brambory ochránily Evropu na začátku 19. století od rozsáhlých hladomorů. Přestože význam brambor v poslední době klesl, stále kryjí více než 25 % naší celkové energetické potřeby.

Brambory jsou v Evropě všeobecně známou potravinou, jsou krmivem pro hospodářská zvířata a vyrábí se z nich škrob a líh. Největšími producenty brambor jsou Čína, Rusko, Indie a USA.

Nakupovat bychom měli jen bramborové hlízy bez poškození. Kupujete–li brambory nebalené, ukládejte je do uzavíratelných mikrotenových sáčků, abyste předešli vzájemné kontaminaci potravin. Cestou z obchodu se snažte jít rovnou domů, nikde se dlouho nezdržovat, aby se brambory v sáčkách nezapařily.

Na začátek je nutno si uvědomit, že brambory jsou živé organismy, a nikoliv průmyslový výrobek, takže stále dýchají. Díky správnému skladování tak můžeme mnohonásobně prodloužit jejich životnost. Nejen u brambor však platí, že bychom měli nakupovat jen takové množství výrobků, které jsme schopni spotřebovat co nejdříve.

 Skladovat bychom měli jen bezvadné brambory bez poškození. Před samotným skladováním brambory přebereme, odstraníme případné poškozené plody, aby předčasně nevyklíčily.

Brambory si můžeme koupit v plastovém balení nebo papírovém balení, často si je také odnášíme z obchodů v menších polyetylenových sáčcích.

 

Více informací o třídění a recyklaci odpadů najdete na stránkách www.jaktridit.cz, pokud vás zajímá vývoj a historie obalů, navštivte výstavu „Od věku sloužím člověku,“ která je k vidění v Národním zemědělském muzeu v Praze. www.nzm.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*