Pochutiny jsou poměrně široká a rozmanitá skupina potravin. Jedná se především o suché potraviny, které nemají specifické požadavky na teplotu. Proto je do nákupního vozíku můžete vkládat hned mezi prvním zbožím. Nakupujte vždy pouze nepoškozené a čisté obaly. Cestou domů dejte pozor, aby vám, zvláště za sychravého počasí pochutiny nenavlhly.

 

Kvalitní produkt

Čaje

Nákup kvalitních čajů

Pochutiny se vyplatí nakupovat opravdu kvalitní, mají výraznější chuť a lepší povzbudivé účinky. Proto se doporučuje navštívit specializované prodejny. Obchůdky s čaji, čajovny, prodejny s kávou a kavárny. V současné době jsou již rozšířené i obchůdky s kakaem a čokoládou. V těchto obchodech nalezte opravdu čerstvé a kvalitní potraviny. Je zde velký výběr ze všech koutů světa a prodejce vám většinou ochotně poradí a vysvětlí jak pochutinu správně připravit.

V supermarketu je výběr omezenější, spíše se zde prodávají snadno připravitelné pochutiny, horší kvality a ne vždy je pochutina čerstvá. Výhodou je, že máte veškeré zboží pod jednou střechou.

Obchody se zdravou výživou nabízejí nejčastěji pochutiny v biokvalitě. Bioprodukty musí být vždy doložené certifikátem o bio kvalitě.

Na internetu je velké množství e-shopů, které nabízejí širokou škálu pochutin. V tomto případě si však nemůžeme dopředu ověřit jejich kvalitu.

Podle čeho vybírat

Káva

Podle čeho vybírat pochutiny

Pochutiny dle obsahu tuku

Káva a čaj jsou potraviny, ve kterých se tuk prakticky nevyskytuje. Z pochutin nalezneme tuk v kakau. Kakao nacházíme v obchodech v podobě kakaového prášku. Máme dva druhy kakaový prášek tučný (21-23% tuku v sušině) a kakaový prášek odtučněný (10% tuku v sušině).

Pochutiny dle trvanlivosti

Čerstvá a chutná káva nám vydrží pouze několik dní maximálně týdnů a to za předpokladu správného skladování. Káva obsahuje oleje a těkavé látky, ty na vzduchu žluknou a zhoršuje to chuť kávy.

Čaj je potravina s dlouhou trvanlivostí. Minimální trvanlivost se pohybuje okolo 18-ti měsíců. Na skladování má však vliv správný způsob skladování. Velmi důležité je chránit čaj před vlhkem.

Kakao také patří mezi poměrně trvanlivé potraviny. Jeho trvanlivost je několik měsíců. Dobu trvanlivosti se vyplatí dodržovat, protože je snadno napadáno škůdci. Jakmile již sáček s kakaem jednou otevřeme, snižuje se nám tím trvanlivost, je tedy velmi důležité jeho dobré uzavření.

Dostupnost

Nakupujeme pochutiny

Dostupnost pochutin

Kvalita pochutin je ovlivněna celým procesem od pěstování, přes zpracování, balení až po konečné vystavení v obchodě. Celý tento proces ovlivňuje řada faktorů. Nejvýznamnější je odrůda, ta svými vlastnostmi rozhoduje o výnosu a kvalitě produkce. Dále záleží na oblasti, kde je plodina pěstována a také na počasí v dané sezóně.

Kávovníkům se nejlépe daří v rozmezí teplot mezi 18 a 21°C s chladným a vlhkým klimatem.

Kakaové boby rostou v tropickém pásmu. Kakaovníky rostou pouze v omezeném pásu asi 10° na sever i na jih od rovníku. Většina světových plantáží se nachází v Africe.

Čajovník (Thea sinensis) se pěstuje hlavně v Číně, na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Indii, na Srí Lance a v jihovýchodní Asii a v menším rozsahu i v Africe. Afrika

Výroba čajů podle zemí

Keňa

Pro čaje z oblasti Keni je typický tmavý odvar, ten je velmi silný a voňavý. Jedná se velmi kvalitní druhy.

Malawi

V této oblasti vznikají hlavně čajové směsky.

Jižní Afrika

Odsud pochází velmi oblíbený čaj rooibos - nejedná se však o čaj v pravém slova smyslu, neboť nepochází z čajovníku a z botanického hlediska s ním nemá nic společného Rooibos v překladu znamená červený keř, je to označení pro rostlinu, ze které pochází a která roste v horkém prostředím afrického buše.

Další oblasti kde se čaj pěstuje je Kamerun a Tanzanie.

Indický poloostrov

Assam

Jedná se o největší region na světě, který se zabývá pěstováním a výrobou čaje. Jedná se o čaje s intenzivním odvarem a nasládlou chutí. Pro čaje z této oblasti je typická sytá barva.

Darjeeling

Má jemnou chuť a jedinečnou vůni, které vznikají díky kombinaci chladného ovzduší s početnými mlhami, dále také reliéfu terénu, nadmořské výšce, srážkám a kvalitě půdy. Čaje se zde sbírají v různých ročních obdobích, což umožňuje získávat výrazně rozdílné příchutě. Tyto čaje jsou opravdu jedinečné.

Dooars

Jedná se o malý region, kde se pěstují silné čaje s intensivním odvarem.

Sikkim

Zde se vyrábějí silné a výrazné čaje typu Darjeeling.

Sri Lanka

Zde se pěstuje mnoho druhů čaje. Na plantážích položených níže, vznikají čaje silné a tmavé, které se často používají do směsí. Na plantážích ve středních výškách jsou čaje s bohatým odvarem a plantáže, které jsou vysoko, dávají čaje špičkové kvality se zlatavou barvou.

Daleký východ

Čína

V Číně se pěstuje nepřeberné množství kvalitních čajů. Nalezneme zde bílé čaje, zelené, černé, Oolong.

Indonésie

Ty to čaje jsou nejčastěji světlé, lehké a mírně nasládlé. Používají se především do směsí.

Japonsko

Zde se vyrábí hlavně čaje zelené.

Tchaj-wan

Vyrábí se zde klasický černý čaj, zelený čaj a Oolong.

Jižní Amerika

Argentina, Brazílie

Vyrábí se zde převážně černé čaje, které se používají hlavně ve směsích.

Ekvádor

Vyrábí se zde černé čaje, které se exportují především do USA.

Evropa

Azorské ostrovy

Zde se vyrábí černé čaje, které se hlavně prodávají návštěvníkům ostrovů.

Balení a informace

Nakupujeme Pochutiny

Balení a informace pochutin

Z obalu byste měli vyčíst

  • • název potraviny
  • • název výrobce, dovozce
  • • při dovozu zemi původu
  • • hmotnost / přípustné hmotnostní odchylky od deklarované hmotnosti
  • • dobu spotřeby
  • • skladovací podmínky
  • • složení potraviny
  • • výživovou hodnotu
  • • vždy by měl být uvedený celkový obsah tuku v %

Údaje musí být uvedeny samozřejmě v českém jazyce.

 

  •  

Rizika

Nakupujeme pochutiny

Rizika nákupu pochutin

Káva a kakao

Kávu a kakao nakupujte vždy v neporušeném a čistém obalu. Pochutiny se často dovážejí z dalekých koutů světa, a proto si zkontrolujte, zda je na obale návod a hlavně datum spotřeby v českém jazyce. Nikdy nekupujte takové zboží, kterému brzy končí doba spotřeby.

Čaj

Chcete-li si koupit opravdu kvalitní čaj, snažte se je kupovat v ověřených obchodech. Pokud tuto možnost nemáte, obchod si před nákupem dobře prohlédněte Může se Vám stát, že sypaný čaj na váhu má krátkou trvanlivost. To je známkou toho, že je již dlouho skladován a nevíme za jakých podmínek. Lepší je kupovat čaje balené přímo u výrobce, správně zabalený čaj je i po otevření čerstvý a má lahodnou vůni i chuť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*