Vliv na zdraví

Ovoce

Ovoce a jeho vliv na zdraví

U ovoce může být povrch kontaminován nebezpečnými bakteriemi, viry, sporami plísní či parazity, které nejčastěji mohou vyvolat průjmová onemocnění (to platí nejen u ovoce). Byly zaznamenány i případy hepatitidy (žloutenky) po konzumaci ovoce či výrobků z něj, které pocházely z neprověřených zdrojů. Ke spotřebě bychom měli vybírat ovoce čerstvé (bez známek zaplísnění nebo hniloby), povrchově nepoškozené a viditelně neznečištěné. Před jeho použitím bychom je měli důkladně osprchovat nebo omýt pitnou vodou. Citrusové plody omýváme důkladně pod teplou tekoucí vodou a kůru chemicky ošetřených citrusů nekonzumujeme.

Sušené ovoce může kvůli prodloužení trvanlivosti obsahovat oxid siřičitý (E 220), který ničí vitaminy, může způsobit bolesti hlavy i nevolnost a u astmatiků vyvolat záchvat. Děti na jeho požití mohou reagovat zvláště citlivě. Z těchto důvodů doporučujeme při nákupu věnovat pozornost informaci o složení výrobku a sušené ovoce před vlastním použitím omýt horkou vodou. Sušené ovoce může obsahovat také škůdce (viditelní běžným okem) a roztoče. Takovéto potraviny jsou nevhodné k lidské spotřebě. V případě roztočů jejich nebezpečnost spočívá ve vyvolání alergické reakce a v přenášení plísní, které produkujímykotoxiny.

Protože ovoce obsahuje velké množství vitamínů, zmíníme se zde o zdravotních potížích spojených s vitamíny. Žádná z těchto nemocí nevznikne pouze v důsledku konzumace či absence ovoce, ale jsou závislé na složení celého jídelníčku.

Avitaminóza – jedná se chorobný stav způsobený naprostým nedostatkem určitého vitaminu. Může být způsobena nedostatečným přívodem, poruchou trávení, poruchou žláz s vnitřní sekrecí nebo nekrytou zvýšenou potřebou. Nedostatek vit. A způsobuje zhoršení nočního vidění či oční onemocnění, nedostatek vitaminu B12 způsobuje chudokrevnost, málo vitaminu C má na svědomí kurděje, nedostatek vitaminu D způsobuje křivici a málo vitaminu K způsobuje krvácení. V ČR je ovšem avitaminóza velmi vzácná, častěji se objevuje lehčí forma hypovitaminóza.

Hypovitaminóza je chorobný stav způsobený částečným nedostatkem určitého vitaminu. Nejčastěji se vyskytuje u lidí s nedostatečným příjem potravy, alkoholiků a u osob s onemocněním trávicího traktu. Opakem avitaminózy je hypervitaminóza, onemocnění způsobené přílišným nahromaděním vitamínů v organismu. Jedná se především o vitaminy rozpustné v tucích (A,D,E,K); ty se ukládají v tukových tkáních a v nadměrné koncentraci působí toxicky např. na játra. Vitaminy rozpustné ve vodě se z těla vylučují a nehromadí se. Nadměrné množství vitaminu A způsobuje praskání a krvácení rtů, osoba je podrážděná a u těhotných žen může způsobovat poruchy vývoje plodu. Hypervitaminóza D narušuje správný růst a poškozuje ledviny, mnoho vitaminu E způsobuje žaludeční potíže a průjmy.

Hypervitaminóza vitamínu C způsobuje kopřivku po celém těle.

Alergické reakce po konzumaci ovoce jsou velmi časté, hlavně u dětí, většinou v dospělosti mizí, nebo se zmírňují. Projevy jsou většinou nepříjemné až závažné. Většinou, když se člověk vyvaruje plodů, které mu způsobují potíže, reakce ustoupí. Nejčastěji se projevuje jako orální alergický syndrom – obtíže jsou lokalizovány v ústech a krku, tento projev nastupuje velmi rychle po požití ovoce. Dále je časté svědění jazyka a rtů, objevit se mohou i otoky rtů a měkkého patra, dochází k pálení v krku. V extrémních případech může dojít k masivním otokům polykacích a dýchacích cest, což může ohrozit život pacienta. Objevuje se i svědění celé pokožky. Alergie je způsobena proteiny, které jsou obsaženy v plodech nebo pyly jiných rostlin usazených na slupce. Nejčastější reakce jsou na jablka, hrušky, švestky, broskve, meruňky, nektarinky, kiwi, pomeranče, meloun a jahody. Silné alergické reakce bývají i na některé druhy tropického ovoce, hlavně na citrusové plody, častá je jejich kontraindikace s některými léky.

Nejlepší prevence je vynechat dané ovoce z jídelníčku. Někdy ovšem postačí tepelná úprava plodů a potíže se nedostaví. Při těžkých alergiích je nutná konzultace s alergologem.