Druhy a rozdělení

Ovoce

Druhy a rozdělení ovoce

Ovoce rozdělujeme dle následujícího:

Podle doby sklizně na:

  • Zimní
  • Podzimní
  • Letní

Ovoce mírného pásma

Jádrové ovoce

Jablka, hrušky, kdoule, jeřabiny, aronie, a jiné.

Jablka

Jedná se o plody jabloně. Je to ovoce typické pro naše zeměpisné pásmo. Vyrábí se z nich kompoty, džemy, džusy, mošty a používají se jako aroma do dalších jídel. Jablka jsou vhodná pro skladování. Obsahují vitaminy C, D, E, B6, B12, karoten, thiamin, riboflavin, niacin.

Čeleď jablkovitých

Hrušky

Jsou plody hrušně. Hrušky se podle doby sklizně dělí na zimní, podzimní a letní. Mají poměrně nízký obsah vitamínu C, ale významné je množství vitaminu B.

Kdoule

Plody jsou kulovité až podlouhlé malvice žluté barvy, které se podobají jablkům. Kdoule obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, provitamin A, zinek, draslík, železo, vápník pektiny, silice.

Jeřabiny

Její plody jsou velmi bohaté na vitamin C, obsahují organické kyseliny, cukry, třísloviny.

Mišpule

Vplodech jsou obsaženy vitaminy C, B2, minerály jako je draslík, sodík, hořčík, vápník.

Peckové ovoce

Švestky a slívy, meruňky, broskve a nektarinky, třešně a višně a jiné.

Švestky a slívy

Švestky

Obsahují minerální látky draslík, fosfor, železo, hořčík, vápník, ale také vitaminy skupiny B, vitamin H a E.

Slívy

Obsahují pektin, draslík, vlákninu, kvercetin, kyselinu chlorogenovou, sorbitol (alkoholický cukr).

Meruňky

Obsahují velké množství betakarotenu, dužina obsahuje vitaminy A, B, a C, a také minerální látky především železo.

Broskve a nektarinky

Plod broskve obsahuje až 88% vody, až 9% cukru. Dále obsahuje minerály jako je draslík, vápník, železo, zinek, sodík, hořčík, ale také vitaminy B3, C a provitamin A.

Nektarinky obsahují vysoké množství vitaminu C, dále vitamin A, minerální látky draslík, sodík, vápník.

Třešně a višně

Plody třešně obsahují vitamin A, betakaroten, vitamin B, E, cukry; tmavší plody obsahují větší množství minerálních látek: železo, jod, draslík, hořčík, zinek, vápník aj. Dužina je tvořena více než 80% vody-

Plody višně obsahují vitamin A, C, B2, draslík, hořčík, jód, železo.

Bobulové ovoce

Rybíz (červený a černý)

Plody obsahují až 77% vody, jsou bohaté na vitamin C, dále minerální látky jako vápník, zinek, hořčík.

Angrešt

Plody obsahují méně než 10% cukru, především fruktózu, obsahují vitamin C, E, částečně vitaminy skupiny B, jsou bohaté na minerální látky: draslík, mangan, zinek, fosfor, karoten, železo, křemík. Z organických kyselin je to kyselina citronová, šťavelová, jablečná a vinná. Slupka je bohatá na nenasycené kyseliny.

Maliny

Maliny obsahují okolo 13% jednoduchých cukrů, minerální látky (vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík), velké množství vitaminu C, vitamin A, vitamín P, karoten, vitaminy skupiny B, organické kyseliny (jablečnou, vinnou, citrónovou, mravenčí), salicylovou, glykosidy.

Ostružiny

Ostružiny jsou zdrojem vitaminu C, K, jsou velmi bohaté na karoteny, silné antioxidant, minerální látky fosfor, draslík, železo, hořčík, vápník mnohé z vitaminů skupiny B.

Jahody

Obsah vody v jahodách se pohybuje mezi 80 až 90%. Obsahují vysoký podíl vitaminu C. Jsou zdrojem vysokého obsahu vitaminů A a organických kyselin (jablečná, citrónová, chininová, šťavelová).

Hrozny

Bobule hroznového vína jsou bohaté na vitamin C, vitaminy skupiny B s výjimkou B12, draslík, mangan, hořčík, vápník, železo, bor, sodík. Dále obsahují jednoduché bílkoviny, aminokyseliny, pektiny a cukry. Vinná réva je rovněž výborným zdrojem antioxidantů, v plodech se nachází flavonoidy.

Borůvky

Borůvky obsahují vysokým obsah vitaminu C, dále provitamin A, vitaminy skupiny B, beta karoten, tanin, minerály (železo, vápník, draslík, zinek, mangan), antokyany (odpovídají za hezkou barvu ovoce).

Klikva

Klikva je velkým zdrojem vitaminů C, A, B1, B2 a B6 a minerálních látek, organických kyselin, obsahuje karotenoidy.

Moruše

Plody moruší jsou velmi podobné ostružinám. Obsahují vitaminy A, C, E, B, minerální látky, kyselinu listovou, jsou bohaté na železo.

Skořápkové ovoce – vlašské ořechy, lískové ořechy, jedlé kaštany a jiné.

Vlašské ořechy

Obsahují až 70% tuků obsahujících zejména zdravé nenasycené mastné kyseliny, (převážně omega 3 kyselinu), jsou bohaté na vitaminy E, B1, B6. Obsahují minerální látky hořčík měď, fosfor, draslík, zinek, kyselinu listovou.

Lískové ořechy

Jsou velmi bohaté na vitamin B3, B6, na kyselinu listovou, vitamin E, fosfor. Obsahují až 62% tuků. Nemají téměř žádné sacharidy.

Jedlé kaštany

Jedlé kaštany obsahují vitaminy A, B1, B2, B5, B6, minerální látky – kalcium, fosfor, draslík, síru, magnezium, železo, obsahují také hodně škrobu, cukru a bílkovin. Jí se po uvaření či pečení a jsou bezlepkové. Po rozemletí se přidávají do zvěřinových paštik.

Ovoce tropů a subtropů

Jižní, exotické ovoce- citrusové ovoce, banány, ananas, kiwi, avokádo a jiné.