9 pravidel pro letní mlsání s čistým svědomím

Letní prázdniny jsou v plném proudu a nastal čas dnů na zahrádkách či chalupách, dovolených i setkání spojených s oblíbeným grilováním. Prostě pohodové léto, ke kterému naneštěstí patří i mlsání. Jako by slunečními paprsky otupěla naše ostražitost a nahradila ji touha osladit si život víc než jindy.

9 pravidel pro letní mlsání s čistým svědomím

Letní sladkosti často vzbuzují mylný dojem, že zas tak moc neškodí. Zvesela ujíždíme zejména na osvěžujících zmrzlinách a nanucích, koktejlech, smoothies, frappé či nejrůznějších chlazených dezertech.
Většinu z toho spíše upíjíme, usrkáváme či ulizujeme, než jíme, a už proto máme tendenci toto letní mlsání podceňovat. A protože prakticky nijak nezasytí, nemáme pocit, že “jíme” víc, než je zdrávo.
Dva kopečky zmrzliny nevzbuzují takové výčitky, jako kousek poctivého maminčina nedělního koláče či talířek vánočního cukroví. Letním sladkostem sice často chybí tuková složka, nicméně rychlé cukry zvednou hladinu krevního cukru, která stejně rychle klesne a ozve se hlad nebo ještě větší chuť dát si místo pořádného jídla opět něco sladkého.
Nadbytečný cukr však tělo nezvládne často spotřebovat, a tak ho uloží v podobě tělesného tuku.

V létě se hodně namlsáme zvláště s dětmi. Stánky se sladkými lákadly jsou na koupalištích, u dětských hřišť nebo v zoologických zahradách a tak místo, abychom omezovali přísun sladkého nejen u sebe, ale hlavně u dětí, nechceme jim odepřít toto potěšení a dopřáváme si ho vesele s nimi.

 Výše uvedené prohřešky jsou pak hlavním důvodem, proč nás v létě přes všechnu zdánlivou logiku pronásledují nezvladatelné chutě i kila navíc a sladkosti se objevují na předním místě našeho jídelníčku.

Jak se tedy s tímto problémem poprat, aniž bychom měli pocit, že jsme o nějaká lákadla přišli, anebo abychom po prázdninách nepotřebovali o velikost větší šatník?

9 pravidel pro mlsání s čistým svědomí

1. Nejdřív jezte, pak mlsejte!

Nikdy sladkému nedávejte přednost před jiným jídlem. Snažte se mlsání vnímat jako pomyslnou třešničku na dortu a zásadně si ho dopřávejte až poté, co se zasytíte kvalitními potravinami

s dostatkem hodnotných bílkovin, zdravých tuků a vhodných sacharidů s nízkým či středním glykemickým indexem.

2. Sladkým nesuplujte jídlo

Sladké samo o sobě nedodá vašemu tělu potřebné živiny, rozkolísá hladinu krevního cukru, vystaví vás následnému vlčímu hladu a nakonec vám může udělat čáru přes rozpočet i nežádoucím nárůstem hmotnosti!

3. Hlídejte si, co pijete…

U alko nebo nealko koktejlů či jiného sladkého letního pití je třeba myslet na to, že nepatří do pitného režimu. Ten prostě i nadále musí být tvořený především čistou vodou, čajem, prostě čímkoli bez obsahu cukru či umělých sladidel.
Věřte, že když naplníte denní kvótu 30 ml vhodných tekutin na každé kilo vaší hmotnosti, na to sladké “pitíčko” vám zas až tolik prostoru vlastně ani nezbude. Nejspíš vás také přejde i většina chutí na zmrzliny, nanuky a další chladivé dobroty.

4. Najděte si jinou odměnu

Zkuste se odnaučit brát mlsání jako odměnu. Je to ta nejpomíjivější odměna, kterou si můžete představit. Dopřejte si třeba… příjemnou koupel, masáž, procházku s přítelem, poslech hudby, sport apod., tedy aktivity, které také navodí pocit pohody a štěstí, ale nebudou následovány pocitem viny z toho, že jsme neodolali, že jsme to vlastně ani jíst nechtěli, nebo snědli daleko víc, než jsme zamýšleli…

5. Naučte se na méně sladké

S cukrem je to jako se solí. Když ji eliminujeme, první dva týdny v jídelníčku chybí, ale pak už nám všechno kdysi normálně slané přijde přesolené.
Pokud si tedy dáte tu práci, že úmyslně vyřadíte na několik týdnů přebytečné cukry, při pečení uberete cukr na polovinu, nedělní koláče přestanete cukrovat, do kávy si také nic nepřidáte, časem vám to, co kdysi bylo normálně sladké, přijde najednou přeslazené. Pak si už přirozeně budete vybírat méně sladké věci.

6. Kombinujte hříšné a zdravé

Naučte se střídat vydatné, kalorické s tím, co vám prospívá. A to můžete, i co se sladkostí týče. Když si jednou dopřejete oslazené frappé, prostě se naučte, že příště to bude frappé bez cukru.
Smetanovou zmrzlinu pak můžete snadno prostřídat s domácí dření, pařížský dort s odlehčeným tvarohovým dezertem plným ovoce.
Kalorické rozdíly jsou opravdu velké! Hlavně tehdy, když zdravější varianty budou převažovat.

7. Dbejte na kvalitu

Nespoléhejte se na kupované sladkosti, ale připravte si dezerty plné kvalitních živin a vitaminů, bez zbytečného tuku, cukru a umělých látek.
Pokud však např. z časových důvodů dáte přednost kupovaným pamlskům, vždy se dívejte na jejich složení uvedené na obalu. Pořád si opakujte, že když už budete mlsat, musí to být něco, co bude mít nějaký přínos pro tělo, ne jen prázdná energie.

Nejznámějším letním osvěžením jsou zmrzliny. Obecně lze říct, že bychom se úplně měli vyhnout především těm smetanovým, které obsahují kromě přidaného cukru i velké množství tuku. To samé platí také u tzv. “vodových” zmrzlin, které sice neobsahují tuk a jsou tak kaloricky lehčí, mají ale o to více přidaného cukru a umělých barviv. Vhodnější jsou proto tvarohové či ovocné zmrzliny a sorbety.

8. Neokrádejte se o skutečný požitek a zpětně si nic nevyčítejte

Nízká hladina cukru v krvi často vede k neodolatelné chuti na sladké. Sotva se k nějaké dobrotě dostaneme, zhltneme ji během pár vteřin a chuťové buňky si ji ani nestihnou vychutnat. Než se pak znovu prudce zvýší hladina krevního cukru, aby signalizovala, že cíl sladké mise byl naplněn, stihnete si dát místo jednoho kopečku zmrzliny druhý.
Proto všechno, co považujete za “hříšné”, si pak hlavně nezapomínejte vychutnávat pomalu! Pokud si už nějakou dobrotu po rozvaze dopřejete, pak prostě s plným vědomím toho, že si ji naplno užijete – a nebudete si to po pěti minutách vyčítat. Celé potěšení byste si tak na závěr zkazili.

9. Netýrejte se počítáním

Když se do cukrárny posadíte s notýskem a kalkulačkou nebo chytrým telefonem a budete bádat, jestli si z objednané dobroty můžete dovolit půlku, nebo snad ani to ne, ztrácí se tak efekt toho “labužnického” vychutnávání. V takovém případě je lepší si sladkost nedopřát, příp. při výběru dbejte, aby to byla menší kalorická bomba a samozřejmě se spíše starejte o to, aby se výdej energie stával stále samozřejmějším.

V pokračování vám přineseme Tipy na letní mlsání pro malé i velké: domácí zmrzlina a jiné dobroty.

Užívejte léta ve zdraví a pohodě.

Autor: Tým výživových poradců Nutrifit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*