Deník učenlivé Třídičky Irči aneb třiďte odpad jednoduše – tipy a rady

V předešlém díle jsem se věnovala skladbě domovního odpadu v článku Víte, kolik čeho za 365 dní vyhodíme?

Deník učenlivé Třídičky Irči aneb třiďte odpad jednoduše - tipy a rady

Teď je na místě zabývat se samotným tříděním odpadu, protože i přesto, že patříme v oblasti třídění obalového odpadu mezi evropskou špičku a podle dostupných údajů třídí 72% obyvatel České republiky, máme ještě rezervy. Díky společnému třídění odpadu lze dosáhnout mnoha energetických úspor, ale také šetrný přístup k životnímu prostředí.

Pokud vás to zajímá, narazila jsem na zajímavou věc, tzv. ReKalkulačku. Ta umí přepočítat dosažené úspory tříděním odpadu za rok 2016 na různé hodnoty.

Tyto výsledky v podstatě znamenají, že dokážeme bez větších problémů většinou rozlišit, co do jakého kontejneru patří. Vítanými pomocníky, které rozptýlí všechny pochyby, jsou samolepky umístěné na nádobách – určitě jste se s nimi už setkali, nebo ne?
Jenže… Před samotným vytříděním mnohdy věnujeme odpadům více času, než je nutné. Hlavně pak v kuchyni zbytečně ztrácíme drahocenné minuty, které nám jinde chybí, určitě to sami dobře znáte…

Odpad v kuchyni a jeho třídění – co ano a co ne?

Nejvíce tříděného odpadu, (80 – 90 %) vzniká v kuchyni. To je fakt. Obaly od mouky, tácky od ovoce nebo masa, prázdná PET lahev od minerálky, kelímek od jogurtu, igelitový sáček od čerstvé zeleniny… Přijde vám ten seznam povědomé stejně tak, jako mně?
Takových odpadů se za den sejde v kuchyni každého z nás víc než dost. Možná si někdo při jejich třídění posteskneme, co to dá práce…

Tak třeba – odstraňujete z krabic od mléka nebo PET lahví plastová víčka a papírové etikety? Odstraňujete kovové uzávěry z lahví od vína a lihovin? To je ale právě omyl – nic z toho totiž nemusím a zbytečně tak pálíme čas, kterého se nikomu z nás nedostává…

TIPY a RADY pro správné a jednodušší třídění odpadů

  • PET lahve stačí jen důkladně vyprázdnit a sešlápnout, vytřídit je můžete i s víčky a s etiketou.
  • Sklenice není třeba důkladně vymývat, stačí je vyškrábnout či vytřít, dokonce  není třeba odstraňovat kovové uzávěry – ty se od skla oddělí při jeho dalším zpracování. To platí třeba i pro skleněné flakonky od parfémů.
  • Zbytečné je také vymývání nápojových kartonů od jogurtů nebo smetany, stejně tak jako vymývání skleniček od hořčice nebo majonézy – pokud tyto obaly doma neskladujeme delší dobu, než je vyneseme do barevného kontejneru, stačí je jen důkladně vyprázdnit, vyškrábnout lžičkou nebo vylít. Nikdy je nezapomeňte sešlápnout.
  • Papírová plata a kartony od vajíček můžeme třídit do kontejnerů na papír, ale také do bioodpadu.
  • Papírové obálky i s fóliovými okénky vyhazujeme do kontejneru na tříděný papír – není třeba okénka vystřihávat, nevadí ani sešité papíry (např. časopisy apod.).

Jaký kuchyňský odpad do kontejnerů nepatří?

V touze po dokonalosti se pak každý z nás dopustí čas od času i „třídičského“ přešlapu – vytřídíme i to, co do tříděného odpadu nepatří – více v článku

Třídění odpadu doma – jak na to?.Vyprávět by o tom mohl hlavně kontejner na papír, kde se prý omylem často objevují použité papírové utěrky, pečicí papír, promaštěné papírové sáčky od pečiva nebo obaly od uzenin.
V plastech pak podobně končí celofán, mastné plastové tácky od masa, PET lahve od oleje a další. Často v plastech nesprávně skončí i takzvané kombinované obaly, které jsou z více druhů materiálů – typickým příkladem jsou sáčky od koření (papír nebo fólie zvenčí a uvnitř hliníková vrstva).

Z různých zdrojů, které se věnují třídění odpadu, jsem zpracovala menší tahák. Můžeme se podle něj řídit v otázkách správného a jednoduchého třídění odpadu – všem nám ušetří spoustu času a energie.

Tahák pro správné třídění odpadu:

  • papírové ubrousky, utěrky – do směsného odpadu
  • kelímky od jogurtů – plasty (nemusíme vymývat), hliníková víčka do kovů
  • PET lahve – sešlápnout, i s víčkem a etiketou do plastů
  • plastové tácky od masa – směsný odpad
  • umaštěné papírové sáčky – do směsného odpadu
  • pečicí papír – do směsného odpadu
  • celofán – do směsného odpadu
  • igelitový sáček s papírovou etiketou – můžeme vytřídit do plastů i s etiketou (nejde-li odlepit)
  • prázdné sklenice od kečupu, od hořčice – do skla, nemusíme vymývat a nevadí ani víčka
  • skleněné lahve od vína, lihovin – i s etiketou a kovovým uzávěrem do skla
  • papírová krabice od pizzy – směsný odpad

Věřím, že vám tento článek pomůže s odpověďmi na svízelné otázky, které se mnoho z nás určitě při třídění odpadu někdy klademe. Není to vždy úplně jednoduché a faktem je, že třídění odpadu je důležitou a neodmyslitelnou součástí našeho života, ale stejně tak důležité je, abychom odpad třídili správně.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Deník učenlivé „třídičky“ Irči". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*