Plastové obaly

Některé druhy sýrů jsou zabalené do plastových obalů.

Jak třídit?

Plastové obaly patří do plastů, tedy do nádob označených samolepkou s nápisem „plasty.“ Pokud je na sběrné nádobě na samolepce napsáno „PET“, tak sem patří pouze PET – nevhazujeme tam tedy žádné jiné plastové výrobky. Sledujte proto značení na kontejnerech nebo se zeptejte na obecním úřadu, odboru životního prostředí.

Většina plastových obalů patří do směsných plastů. To platí i u sýrů, ale zde musíme dát pozor, jestli se nejedná o kombinovaný obal, tedy plastový obal v kombinaci s papírem nebo hliníkem.

Obal tak vytřídíme podle toho, který materiál tam převládá. To zjistíme podle značky, která je uvedená na obale.

Pokud je na obale C/PAP, tak C znamená, že se jedná o kombinovaný obal a za lomítkem je název materiálu, který v obale převažuje

Pokud je obal čistě plastový nebo zde převládá plast, patří do žlutých kontejnerů nebo do žlutých pytlů (záleží na tom, jak máte ve své obci nebo městě nastavený systém tříděného sběru).

Polyetylenové sáčky, ve kterých si kupujeme sýry na váhu, by měly být, předtím, než je vytřídíme, zbavené papírové nálepky.

Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin nebo nápoje. Obaly nesmí být ani mastné (v tomto případě je důležité použité obaly propláchnout nebo aspoň řádně vytřít vlhkým hadrem). Znečištěné obaly od sýrů je třeba je vždy vymýt nebo aspoň velmi řádně vyčistit třeba ubrouskem od zbytků jídla (kdo nechce plýtvat vodou). Teprve poté je můžete vytřídit do žlutých kontejnerů nebo případně ještě znovu použít. Ovšem pokud chodíte ke kontejnerům občas, tak je třeba tyto obaly vymýt, aby zbytečně nezapáchaly a v krabičce se netvořily plísně. Plesnivé obaly totiž do barevných kontejnerů v žádném případě nepatří! Značení na plastových obalech, které patří do žlutého kontejneru.

Více o správném třídění těchto druhů odpadů najdete zde.

Pokud Vás zajímá více informací o třídění a recyklaci odpadu, rady a tipy, vše najdete na webu jaktridit.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*