Plastové obaly

S plastovými obaly se můžeme setkat skoro všude, ani mléčné výrobky nejsou výjimkou. V plastových obalech najdeme třeba mléko, jogurty, tvarohové pomazánky, kysané omáčky, tvarohy, smetany nebo sýry.

Jak třídit?

Plastové obaly patří do plastů, tedy do nádob označených samolepkou s nápisem „plasty.“ Pokud je na sběrné nádobě na samolepce napsáno „PET“, tak sem patří pouze PET – nevhazujeme tam tedy žádné jiné plastové výrobky. Sledujte proto značení na kontejnerech nebo se zeptejte na obecním úřadu, odboru životního prostředí. Většina plastových obalů patří do směsných plastů. Takže například obaly od jogurtů, sýrů (v plastových vakuových baleních), apod. patří do žlutých kontejnerů nebo do žlutých pytlů (záleží na tom, jak máte ve své obci nebo městě nastavený systém tříděného sběru).

Polyetylenové sáčky, ve kterých si kupujeme některé mléčné výrobky na váhu, by měly být, předtím, než je vytřídíme, zbavené papírové nálepky.

Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin nebo nápoje. Obaly nesmí být ani mastné (v tomto případě je důležité použité obaly propláchnout nebo aspoň řádně vytřít vlhkým hadrem). Pokud si budete kupovat například pomazánky na váhu, které vám zabalí do plastových obalů, je třeba je vždy vymýt nebo aspoň velmi řádně vyčistit třeba ubrouskem od zbytků jídla (kdo nechce plýtvat vodou). Teprve poté je můžete vytřídit do žlutých kontejnerů nebo případně ještě znovu použít. Ovšem pokud chodíte ke kontejnerům občas, tak je třeba tyto obaly vymýt, aby zbytečně nezapáchaly a v krabičce se netvořily plísně. Plesnivé obaly totiž do barevných kontejnerů v žádném případě nepatří!

To stejné platí také u kelímků od jogurtů, které nemusíte vymývat a plýtvat přitom vodou. Stačí důkladně vyškrábnout. Ovšem i tady platí: Pokud vytříděný odpad skladujete nějakou dobu doma, je lepší kelímky a další obaly, vymýt. Už kvůli zápachu a hygieně.

Více o správném třídění těchto druhů odpadů najdete zde.

Pokud Vás zajímá více informací o třídění a recyklaci odpadu, rady a tipy, vše najdete na webu jaktridit.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*