Pokud rádi vaříte, zkoušíte nové recepty, zajímáte se o novinky ze světa potravin a nejste lhostejní ke třídění odpadů, tak jste tu správně!
Tipy a triky
Správné vaření luštěnin
Uvaříte-li luštěniny správně, jsou pak lépe stravitelné a nenadýmají. Nejprve luštěniny propláchněte a důkladně properte, abyste je zbavili všech nečistot. Ideálně 8-12 hodin namáčejte. Pokud je chcete namáčet dále, tak několikrát vyměňte namáčecí vodu. Fazole můžete namáčet až dva dny, čočku stačí 2-5 hodin a loupanou červenou čočku nemusíte namáčet vůbec. Před tepelnou úpravou namáčecí vodu slijte (jsou v ní rozpuštěné těžko stravitelné nadýmavé látky) a použijte vodu novou. Pokud chcete mít opravdu jistotu, že budou luštěniny dobře stravitelné, přiveďte vodu k varu a poté přidejte studenou vodu a opět přiveďte k varu. Můžete až 2x zopakovat.. Toto provádějte, vaříte-li pro děti nebo jedince trpící nadýmáním. Dále vařte dle konkrétního druhy luštěniny a doporučení výrobce. Rozdíly jsou velké, červenou čočku stačí jen krátce povařit, fazole se vaří až několik desítek minut. V klasickém hrnci vařte do úplného změknutí. Vhodné je vařit bez pokličky či ji nechat odklopenou, aby mohly odcházet nadýmavé látky.
Luštěniny během vaření nikdy nesolte.
Přidáte-li během vaření kousek zázvoru, mořské řasy, kmín, fenykl nebo bylinky jako je majoránka, saturejka či bazalka stravitelnost luštěnin se ještě zlepší.
Pokud jsou luštěniny stále špatně stravitelné, přidejte na konci vaření trošku jablečného nebo vinného octa.
Ke snadnější stravitelnosti pomůže též kyselá obloha, například tolik oblíbené kyselé okurky k hrachové kaši.