Rizika

Rizika konzumace cereálií

Cereálie nejsou nijak rizikovou potravinou. Při nákupu nesmí být obal roztržený, natržený, jinak porušený či znečištěný. Samotné cereálie musí být suché, nenavlhlé a nesmí jevit známky plísní. Podívejte se, zda nejsou cereálie v obchodě vystaveny přímému slunečnímu svitu, aby nebyly žluklé. Poznáte to podle typického nakyslého zápachu. Dále si balení prohlídněte, zda není výrobek napadený nejrůznějšími škůdci. Mohl by obsahovat larvy zavíječů či molů. Ve chvíli, kdy se vám dostanou do spíže, budete se jich zbavovat velice těžko.

I přesto, že má vláknina za náš organismus prokazatelně příznivý vliv, existuje skupina lidí, pro které může být nadbytek vlákniny nebezpečný. Vláknina na sebe může navázat velké množství minerálních látek a odvádět je z těla. Proto se vlákninu nedoporučuje cíleně podávat malým dětem a lidem s citlivým zažíváním. U dětí do 3 let nejsou celozrnné cereálie vhodné, popř. lze je podat, ale pouze ty, které mají věkové určení. Pro osoby na bezezbytkové dietě je též vláknina nevhodná.

Celá obilná zrna jsou těžko stravitelná, proto se doporučuje některé druhy jako je ječmen, žito nebo pšenici, předem máčet a poté důkladně uvařit. Také důkladné kousání velmi stravitelnost cereálií usnadní. Ve slinách  je enzym amyláza a ten štěpí složité cukry. Obiloviny se tedy již natráví v dutině ústní a předejdeme tím kvašení cukrů ve střevech s následným nadýmáním.

 Dále si u cereálií musíme uvědomit, že většina cereálií obsahuje lepek, který  je nutno z jídelníčku vypustit v případě celiakie a alergie na lepek. O tom se podrobněji zmiňujeme v produktové řadě mouky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*