Rizika

alkoholicke_napoje_rizika

Pozor na zdravotní rizika!

Je všeobecně známý fakt, že alkoholické nápoje, přesněji etanol v nich obsažený, dokáží pří požití malého množství navodit krátkodobě stav uvolnění, někdy až euforie. Ve větších dávkách však přivodí ztrátu koordinace pohybu (působí na mozeček), sníží vnímavost, utlumí rozhodovací schopnosti, prodlouží reakce a může přivodit také deprese nebo dokonce agresivitu.

Alkohol je příčinou mnoha úrazů, vede ke vzniku duševních chorob, způsobuje onemocnění trávicího traktu, kardiovaskulární onemocnění, poruchy imunity a v neposlední řadě má za následek reprodukční a prenatální poškození.

Při oxidaci metanolu v lidském organismu, což je proces při „odbourávání alkoholu v lidském těle“, vzniká jedovatý acetaldehyd, který je jednou z příčin nepříjemných stavů, známých jako „kocovina“. Po požití alkoholu dojde k jeho rychlému vstřebání zejména v tenkém střevu a hromadí se v krvi, neboť proces jeho odbourávání je mnohem pomalejší než je vstřebání. Část alkoholu přechází do krve přímo z žaludku a dostává se rychle do mozku. Působení na mozek je příčinou rychlého opojení při pití na lačný žaludek. Tučná jídla, jako např. maso a sýry, zpomalují přechod alkoholu do krve. Naopak cukry a oxid uhličitý vstřebávání do krve urychlují. Maximální koncentrace v krvi je dosaženo hodinu po konzumaci. Zdravý člověk metabolizuje alkohol především v játrech jaterními enzymy (alkoholdehydrogenásou). Asi 5-10 % požitého alkoholu se vylučuje potem, močí a dechem, což je i příčina „alkoholového“ ranního dechu po vydatnějším večerním pití.

Závislost

Lidský organismus si dokáže na přísun alkoholických nápojů postupně přivykat, až se na přísunu alkoholických nápojů vytvoří závislost. Příznaky počínající závislosti jsou například zvětšující se množství alkoholu, které člověk potřebuje, aby se „opil“, a častější potřeba příjmu alkoholických nápojů. Závislost na příjmu alkoholických nápojů, známá pod pojmem alkoholismus, nevznikne jednorázově, ale vyvíjí se postupně, navíc různě dlouho.

U mužů lze za relativně rozumnou denní dávku alkoholu považovat 2-3 dl vína (maximálně však v přepočtu 30 g čistého alkoholu), ženy mají ale aktivitu alkoholdehydrogenasy nižší, proto by max. dávka čistého alkoholu měla být do 10 g

Dalším problémem konzumace alkoholických nápojů může být jejich kalorická hodnota. Jen pro srovnání. Zatímco tuky obsahují 9 kcal na gram, cukry a bílkoviny obsahují 4 kcal na gram, alkohol obsahuje 7 kcal na gram. Je tedy nutné počítat s poměrně vysokou kalorickou hodnotou alkoholických nápojů a to i tehdy, kdy bychom to vzhledem k jejich „nesladké“ chuti nečekali. Obecně lze říci, že čím více % alkoholu nápoj obsahuje, tím je kaloričtější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*