Medvědí česnek – jarní detoxikační bylinka plná vitamínů

Když se medvědi probudili ze zimního spánku, potřebovali probudit své zlenivělé tělo, zažívání, zbavit se parazitů a celkově se dostat do formy. Proto jejich první váhavé kroky vedly za (téměř) zázračnou rostlinkou. Vy jej můžete využít jako superzdravou náhradu špenátu, česneku nebo pažitky.  Je také skvělým doplňkem detoxikační kúry.Wild Garlic

Medvědí česnek není česnekem v botanickém slova smyslu, jeho název pochází možná už od starých Germánů, kteří mu přisuzovali, že dodává medvědí sílu. Poznáte jej podle špičatých listů a charakteristické štiplavé vůně. Z medvědího česneku se konzumují hlavně listy, do salátů nebo špenátu můžete přihodit ale i cibulky.

Výhody česneku, bez nepříjemného pachu

Medvědí česnek díky tomu, že se sbírá ve volné přírodě, má velké léčivé schopnosti a obsahuje mnoho cenných látek. Vitamín C, hořčiny, které podporují trávení, snižují křeče a ničí střevní parazity. To byl ostatně i jeden z hlavních důvodů, proč jej tak vyhledávali medvědi. Je to také stejně jako česnek výborným antibiotikem. Obsahuje velké množství jódu. Snižuje také krevní tlak a napomáhá detoxikaci: má antimykotické účinky, působí projímavě a močopudně. Je také životabudičem – jeho povzbuzující účinky oceňovali už naši předkové, když jej používali jako tonikum na nervy a oslabený nervový systém. Pomáhá také při nespavosti a závratích. Zkrátka – dokud je jeho sezóna, využijte toho a dávejte si jej každý den. Po mírné zimě se začíná objevovat už v březnu, pokud trvá zima déle, můžete na něj narazit třeba až v dubnu.

Zajímavost: Velká výhoda medvědího česneku je v tom, že není cítit z kůže, jako je tomu u běžného česneku.

Jak je použít?

Listy i cibulky jsou nabité vitamíny a minerály, které se ničí teplem. Proto je používejte syrové nebo jen lehce spařte. Úplně nejjednodušší použití medvědího česneku je do salátu. Oprané listy si můžete nasekat a smíchat s jakýmkoliv zeleným salátem. Pomazánky zase můžete ozvláštnit nasekanými cibulkami. Listy lze také spařit jako špenát a jíst s česnekem. Nasbírat se dá v přírodě v lužních lesích, kde stačí jít po vůni, nebo je možnost jej zakoupit třeba na farmářských trzích.

Pokud jste si z vycházky přinesly velkou tašku medvědího česneku, připravte z něj špenát, pesto a zbytek zamrazte, nasekaný na malé kousky.

Pesto z medvědího česneku

Bruschetta with beans and arugula, mushrooms, goat cheeseSvazek medvědího česneku nasekejte nahrubo, přidejte hrst ořechů (vlašských, piniových nebo třeba mandlí) a v mixéru podrťte. Přilévejte pomalu olej, stačí lžíce až dvě. Nakonec přidejte nastrouhaný parmazán a trochu soli. Promíchejte a naplňte do vyvařených sklenicí. V ledničce vydrží až týden. Použít jej můžete jako tradiční bazalkové pesto, na těstoviny, namazaný na chléb nebo topinku. Vyzkoušejte třeba italskou topinku – bruschettu. Bagetu pokrájejte našikmo, nechte rozpéct v troubě s mozarellou a rajčetem, před podáváním doplňte pestem a zakápněte olivovým olejem. Skvělý předkrm nebo doplněný salátem, i hlavní jídlo.

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Bylinky v kuchyni". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*