Encyklopedie potravin: Exotické ovoce

Exotické ovoce

Exotické ovoce jsou jedlé plody, plodenství a semena stromů, keřů a bylin. Obsahují velké množství vitamínů a minerálních látek a vyznačují se nízkou energetickou hodnotou. Exotické ovoce je v současné době již běžně dostupné v nejrůznějších obchodech. Umožňují to moderní chladicí techniky, rychlá doprava a znalosti o způsobu prodloužení trvanlivosti.

Za exotické ovoce je obvykle považováno ovoce rostoucí v tropech a subropech. Exotické ovoce jsou jedlé plody, plodenství a semena víceletých kulturních nebo planých stromů, keřů a bylin. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálních látek. Exotické ovoce je v současné době již běžně dostupné v nejrůznějších obchodech. Umožňují to moderní chladicí techniky, rychlá doprava a znalosti o způsobu prodloužení trvanlivosti.

Nakupovat a dále skladovat bychom měli jen ovoce bez poškození. Pokud možno, je dobré při nákupu upřednostnit ovoce volně vystavené než balené (zde lze hůře posoudit jeho jakost). Před samotným skladováním ovoce přebereme, oddělíme poškozené plody a omýváme zásadně až před přímou konzumací. Opláchněte ho pod tekoucí teplou vodou (nikoliv však horkou), odstraníte tím velké množství nežádoucích látek. Ovoce bývá často chemicky ošetřeno, proto není vhodné využívat jeho kůru či slupku. Důkladněji a teplou vodou omýváme kůru citrusových plodů, abychom se zbavili zmiňovaných chemikálií, které se na ovoce používají nejen během vegetace, ale často i po sklizni.

Na pultech našich obchodů v poslední době zdomácněla řada druhů exotického ovoce. Mnohdy nejde o nejlevnější produkty, měli bychom tedy vědět, jak je správně skladovat, aby nám vydržely čerstvé a v dobré kondici.

Ovoce, ať se jedná o exotické nebo domácí, si nejčastěji z obchodů odnášíme v plastových obalech nebo polyetylenových sáčcích. Konzervované ovoce najdeme v plechových  konzervách, sterilované ve skleněných zavařovacích sklenicích a mražené ovoce nejčastěji balí do plastových sáčků nebo krabic z vlnité lepenky.

Více informací o třídění a recyklaci odpadů najdete na stránkách www.jaktridit.cz, pokud vás zajímá vývoj a historie obalů, navštivte výstavu „Od věku sloužím člověku,“ která je k vidění v Národním zemědělském muzeu v Praze. www.nzm.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*