Výroba sušeného domácího masa není žádná věda – jak na to?

V tomto článku si společně probereme postup, jak si doma připravit sušené maso. Tuto pochoutku oceníte při pohoštění důležité návštěvy, ale třeba i při náročných turistických výšlapech (více v článku “Gurmáni na túře”). Sušené maso je velmi výživné a navíc skvěle chutná.

Výroba domácího sušeného masa

Sušené maso – jaké zvolit?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá: „Maso musí být hlavně libové.” Pokud by bylo hodně prorostlé tukem, v lepším případě si příliš nepochutnáme, v horším se tuk zkazí. Někdy se říká, že díky tuku maso žlukne.

Při dalším výběru rozhodnou naše chuťové buňky. Kuřecí, vepřové, hovězí – zkusit můžeme všechny druhy masa.
Platí pravidlo, že čím je maso kvalitnější, tím více si pochutnáme. Pokud máme možnost koupit maso od místního řezníka, je to mnohem lepší volba než nákup ze supermarketu.

Příprava masa před sušením

Nyní si pořádně nabrousíme nože, budeme je potřebovat hezky ostré. Někdo samotné krájení masa provádí tak, že si ho lehce zmrazí a až následně se pustí do krájení – ale jde to i bez toho.
Záleží na tom, která z metod nám více vyhovuje.

  1. Maso důkladně opláchneme teplou vodou, to je základ.
  2. V další fází naší přípravy se pokusíme odstranit největší kusy tlustého. Zaměřujeme se skutečně na ty největší části, ty malé neřešíme. Nic se nestane.
  3. Maso posléze nakrájíme na tenké plátky o tloušťce 2 až 3 milimetry. Každý kus bude zřejmě vypadat jinak, to je úplně v pořádku. Maso se snažíme krájet po vláknech.

Sušené maso – kořenit, či nekořenit?

Variant, jak maso dochutit, existuje obrovské množství. Sáhnout můžeme po sójové omáčce, grilovacím koření, pepři, paprice a dalším koření dle vlastní chuti.
Nikdy ovšem nic nezkazíme, když maso pouze osolíme. I to je záruka dobré chuti a v  jednoduchosti je krása. V tomto případě to platí více, než kde jinde.

Co k sušení masa potřebujeme?

Záleží na tom, jakou metodu si pro sušení masa zvolíme.
Pokud máme doma sušičku, jsme bez starostí. Plátky na ni rovnoměrně rozprostřeme, zapneme ji na 70 °C a necháme maso přibližně 10 hodin sušit.

Měli bychom si bez sušičky nechat zajít chuť? Ani omylem.
Maso usušíme i v troubě, stačí, když ho zapíchneme na špejle, pustíme troubu na horký vzduch a nastavíme 70 °C. Maso průběžně kontrolujeme a v polovině (někdy po 5 hodinách) přesuneme přední špejle dozadu a naopak.

Domácí sušené hovězí maso

Domácí sušené hovězí maso

Sušené maso si můžete vyrobit doma a při správném postupu vysušení vám vydrží několik týdnů.

Recept - suroviny a postup
Mnoho lidí si láme hlavu s tím, do jakého kontejneru patří alobal. Pokud se v našem okolí nachází nádoba na hliník, vyhodíme alobal tam. V případě, že takovou možnost nemáme, alobal vyhodíme do směsného odpadu. Obecně platí, že bychom hliníkový odpad měli produkovat v co nejmenší možné míře. 
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Maso". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*