Třídění – má to vůbec smysl? A jak to funguje v Čechách?

Asi se vám to už v životě přihodilo. Vypili jste láhev balené vody a začali přemýšlet, co se s tou PETkou asi dál stane. Představujete si ji na skládce nebo v horším případě pohozenou v lese, kde se bude rozkládat 100 let, a přemýšlíte o tom, že se vám to vůbec nelíbí? V tom případě máme pro Vás dobrou zprávu! V České republice se totiž díky pokročilému systému sběru a třídění podaří zrecyklovat téměř 8 PETek z 10. Přemýšlíte, jestli je to hodně nebo málo? Jak jsou na tom ostatní země EU? A jak můžeme přispět k tomu, aby to číslo bylo ještě vyšší? Na to Vám odpovíme v následujících řádcích. Před patnácti roky odstartoval v České republice prostřednictvím autorizované obalové společnosti EKO-KOM systém třídění. Od té doby se naučilo třídit 72 % obyvatel ČR. Přispěli tak k záchraně 280 km2 přírody. Říkáte si, že to není žádné velké číslo? Pro ještě lepší představu to tedy přepočtěme na stromy – každý rok se díky třídění a recyklaci zachrání 1 900 000 vzrostlých stromů. A to, jak už musí uznat i ti největší pochybovači, má rozhodně smysl! trideni_jvkNejen díky těmto úspěchům se do systému postupně připojilo 6 085 obcí, které za vytříděný odpad získávají od společnosti EKO-KOM  příspěvek do obecního rozpočtu. Ten pak využívají k rozvoji obce nejen v oblasti třídění, ale také k zatraktivnění pro své občany. Každý by si měl uvědomit, že díky správnému třídění šetří místo v popelnici na směsný odpad, což vede například ke snížení ročního poplatku za svoz odpadu.

28 našich občanů ze 100 ještě netřídí… Jste mezi nimi?

Kdo to platí?

Ale pěkně popořádku. Možná se ptáte, odkud jdou peníze, které obce dostanou. Ty pochází od jednotlivých výrobců zboží, kteří musí za všechny vyprodukované obaly odvádět do systému poplatky. Jejich správou je následně pověřen právě EKO-KOM. Asi jako legendární „Robin Hood!. Ten bral bohatým a dával chudým. Ten český obalový Robin „bere“ odpovědným, tedy výrobcům obalů, aby takto nastřádané prostředky spravedlivě rozdělil těm, kteří tyto obaly sbírají, tedy obcím. A ještě se postará o propagaci třídění a nezbytné vzdělávání tak, aby ze 72 % bylo ještě větší číslo.

Je to vůbec efektivní?

Díky správnému třídění a recyklaci se ročně uspoří přibližně 22 miliónů gigajoulů energie. Pro ty, kteří si nedokáží takovou úsporu představit, tu máme velmi názorný příklad. Za posledních 15 let se vytřídilo 8 milionů tun odpadů, ze kterých by bývala vznikla skládka o velikosti hory Říp. Díky systému EKO-KOM se ale žádný odpadový Říp nekoná a obaly se recyklují a vracejí zpátky do oběhu.

Jak to (průměrně) vypadá u vás doma s tříděním?

Z celkových 700 kilotun vytříděného obalového materiálu připadá na jednoho občana v průměru 42,3 kg papírů, plastů, skla a nápojových kartónů. Každá domácnost tak dokáže ročně vytřídit téměř 27 kg plastů a dokonce 46 kg papíru. Ruku na srdce, to není jediný důvod, proč se třídí. Dalším důvodem je také vlastní pocit odpovědnosti k životnímu prostředí a k dalším generacím. Určitě nikdo nechce, aby naši potomci neznali volnou přírodu a měli výhled jen na skládkové kopce.

Jak to funguje jinde v Evropě?

V poslední době se ozývají hlasy proti systému v Čechách, většinou však od těch, kteří netuší, že tento stabilní systém, nám pomohl dostat se do čela evropský států v oblasti třídění.

Třídit můžete všude

Pokud třídíte doma, děkujeme vám. Třídit ale můžete i přímo venku, stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Pokud nejste vysloveně někde mimo civilizaci, barevný kontejner by na vás měl mrknout dříve, než ujdete 100 metrů – alespoň podle statistik. Ty totiž uvádí, že k barevnému kontejneru to má každý ze svého domova v průměru 97 metrů. Za uplynulých 15 let se tak kontejnery na tříděný odpad přiblížily k našim domovům o celých 150 metrů.

Projekty realizované díky EKO-KOM

Nakonec ještě jistě stojí za zmínku propagační a vzdělávací projekty, které vznikly pod taktovkou společnosti EKO-KOM. Pro lepší přehlednost je rozdělíme na projekty pro děti a pro dospělé. Ty nejmenší děti se dozví, jak třídit, prostřednictvím divadelního představení O Balynce, pro starší je určen projekt Tonda Obal do škol, který je podpořen poutavým webem. Na ty dospívající je pak také zaměřen web samosebou.cz, kde najdou nejen spoustu zajímavostí, ale také hru Ekontíci (ta zláká nejen děti, zkuste si to sami). Další zajímavé projekty nejen pro děti naleznete na https://www.jakvkuchyni.cz/tipy-a-triky-trideni-hrou-naucte-sve-deti-tridit-odpad/ V neposlední řadě stojí za zmínku projekty související s hudbou, ať už se jedná o Čistý festival (zapojování hudebních festivalů do třídění odpadů), nebo o vlastní minifestival Ekompilace, v jehož rámci se lidé zdarma za doprovodu populárních kapel dozvědí, jak třídit. Tento počin také pomáhá začínajícím kapelám se zviditelnit.

Třídění – má to tedy smysl?

Pevně věříme, že jsme vám nabídli dostatek důvodů, proč třídit. Navíc je velmi pravděpodobné, že už jste součástí 72procentního týmu třídičů. Pak ovšem otázka nezní, zda to má smysl. Spíše se zeptejte, koho dalšího ve svém okolí můžete přesvědčit, aby tyto řady zodpovědných třídičů rozšířil.

Děkujeme, že třídíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*