Nakupovat a dále skladovat bychom měli jen ovoce bez poškození. Před samotným skladováním ovoce přebereme, oddělíme poškozené plody a omýváme zásadně až před přímou konzumací. Opláchněte ho pod teplou vodou, odstraníte tím velké množství nežádoucích látek. Ovoce zakoupené v tržní síti bývá často chemicky ošetřeno, proto není vhodné využívat jejich kůru či slupku.

Kvalitní produkt

Nákup kvalitního ovoce

Ovoce můžeme zakoupit

  • zcela čerstvé, neopracované
  • čerstvé opracované - omyté a nakrájené, balené ve vakuu nebo v ochranných plynech
  • mražené
  • konzervované
  • sušené
  • ovocné džemy a marmelády

Ať už nakupujeme čerstvé ovoce kdekoliv, je vždy důležité vybírat jen zdravé kusy a rozhodně není dovolen prodej produktů napadených hnilobou.

Podle čeho vybírat

Podle čeho vybírat ovoce

Ovoce podle druhu

České versus zahraniční

V dnešní době můžeme zakoupit v obchodě ovoce z jakékoliv země. Tato možnost výběru je však vykoupena krom sporné chutě či vůně dovážených produktů také dalšími problémy.

Některé druhy ovoce, které za námi cestují až tisíce kilometrů, jsou sbírané nezralé a dozrávají tak až v přepravních kontejnerech.

Nejen při výběru ovoce tak myslete na to, že čím je cesta ke spotřebiteli delší, tím větší je úbytek vitamínů a dalších cenných látek. Nejen proto je lepší dávat přednost ovoci především z naší země.

Bio versus konvenční

O tom, zda je ovoce v bio kvalitě lepší než to konvenční, se vedou již několik let pře. S jistotou tak lze říct jen to, že bio ovoce by nemělo být hnojeno průmyslovými hnojivy. Bio ovoce, které se prodává v supermarketech, musí být označeno bio-logem. Ve specializovaných prodejnách biopotravin je vám prodejce povinen předložit certifikát o původu prodávaných produktů.

Čerstvé versus mražené

Nejlepší je pro nás ovoce čerstvé, o tom není sporu. V zimních měsících je však vhodnou alternativou mražené ovoce. Místní ovoce je zamrazováno několik málo hodin po sklizni, a proto nutriční ztráty nejsou nijak vysoké. Mražené ovoce je vhodnou alternativou v zimních měsících.

Čerstvé versus konzervované

Jak již bylo uvedeno výše, nejlepší je pro lidský organismus ovoce čerstvé. V současné době je kladena pozornost na šetrné technologické postupy při konzervování. Tím je zajištěno, že ztráty důležitých živin jsou nyní nižší než v dobách předchozích. Díky konzervovanému ovoci máme kvalitní náhradu čerstvého ovoce po celý rok.

Sušené ovoce

Stejně je to také s ovocem sušeným. Zvolte však raději ovoce nesířené. Nemáte-li jinou možnost, tak sušené plody před konzumací důkladně propláchněte v horké vodě. Tím se lze nežádoucího oxidu siřičitého zbavit.

Ovoce dle trvanlivosti

Čerstvé ovoce

U čerstvého ovoce se neuvádí datum minimální trvanlivosti, ale musí být zdravé, bez známek hniloby, nevykrájené a bez otlaků.

Každý druh ovoce však není vhodný pro stejně dlouhé skladování. K dlouhodobějšímu skladování jsou vhodná především jablka a hrušky. Ovoce může pohlcovat pachy ostatních potravin, proto je nutné je skladovat odděleně.

Upravené ovoce

Takto zpracované ovoce musí být označeno datem použitelnosti. Doporučuje se spotřebovat do 3 dní při skladování v lednici. Je to způsobeno především tím, že pokud část ovoce po očištění zůstane mokrá, voda je ideální prostředí pro množení patogenních mikroorganismů a ovoce se rychleji kazí. U nakrájeného ovoce na malé kousky se několikanásobně zvětší povrch a poraní se tkáně. Tím se uvolní oxidační enzymy a látky, které urychlují chemické reakce. Opět dochází k rychlejšímu kažení potraviny.

Mražené či konzervované ovoce

U ovoce konzervovaného sterilací či zmrazováním se uvádí datum minimální trvanlivosti.
Vždy se řiďte pokyny na obalu, ale obvykle lze takto upravené ovoce skladovat neotevřené až 2 roky. Trvanlivost domácích zavařenin bývá o něco kratší, obvykle 1 rok. Po otevření, by však měl být každý výrobek, co nejrychleji spotřebován.

Sušené ovoce

Sušené ovoce lze skladovat až 2 roky v temnu a suchu při pokojové teplotě.

Dostupnost

 

Dostupnost ovoce

Ovoce je nejchutnější čerstvé a správně dozrálé. Konzumní zralost je však pro každý druh ovoce individuální.

Ideální je používat ovoce sezónní a lokální. Lidské tělo umí nejlépe strávit plodiny ze zeměpisného pásma, ve kterém žije a navíc je to i ekologické, protože přeprava při dovozu znečišťuje životní prostředí.

Je několik způsobů jak a kde nakupovat čerstvou zeleninu

Supermarket

Obvykle je zde velký výběr za nízké ceny. Než se však toto ovoce dostane na náš stůl, musí uletět obvykle velký kus cesty.

Farmářský trh

Chceme-li nakupovat ovoce od místních zemědělců, můžeme využít farmářský trh – ovoce od farmáře k nám jde obvykle tou nejkratší cestou, a proto bývá zpravidla čerstvější než v supermarketu a hlavně by mělo být českého původu.

Samosběr

Kromě trhů se dá ovoce nakoupit přímo na statku takzvaně ze dvora nebo pomocí samosběru - toto je nejkratší cesta ovoce ze sadu ke spotřebiteli, který si je jistý původem potraviny.

Bedýnky

V současné době se stávají stále populárnější a celkově rozšířenější tzv. bedýnky – bedýnky jsou naplněné čerstvou sezónní zeleninou a ovocem a rozváží je farmář přímo na smluvené místo.

Zdravá výživa

Dále jsou k dispozici obchůdky se zdravou výživou – zde se obvykle dá zakoupitovoce v bio kvalitě.

Balení a informace

Balení a informace ovoce

Z obalu byste měli vyčíst

  • název potraviny
  • druh ovoce, název skupiny
  • u potravin typu (marmelády, džemy…) anebo potraviny, které obsahují 3 anebo více než 3 druhy ovoce, může být potravina označena údajem „směs ovoce“
  • název výrobce / dovozce
  • u dovozce zemi původu
  • hmotnost / přípustné hmotnostní odchylky
  • dobu spotřeby
  • skladovací podmínky
  • složení potraviny
  • u ovoce v lihu musí být uveden obsah etanolu v procentech objemových
  • u džemů, marmelád, povidel, rosolů, protlaků…,  musí být uvedeno množství ovoce v gramech a obsah přírodních sladidel ve 100 g výrobku
  • u kompotů musí být označeno, zda se jedná o výrobek „s nízkým obsahem cukru“, „slazeno“, „s vysokým obsahem cukru“
  • výživovou hodnotu
  • údaje musí být uvedeny samozřejmě v českém jazyce

Rizika

Rizika nakupování ovoce

Ke konzumaci si vybíráme pouze viditelně čisté ovoce bezvadné kvality bez znaků hniloby či plísně. Vyvarujte se od pohledu nepřirozeně zbarvených kusů. Ty mohou vytvářet nebezpečné mykotoxiny, které pronikají do celého obsahu plodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*