Majoránka: Vyrobte si z ní mast nebo vinný nálev

O výjimečné vůni majoránky, chuti a léčebných účincích věděli lidé ve Středomoří již ve starověku, odkud se pak později díky křižáckým tažením dostala do celé Evropy. V našich kuchyních ji běžně využíváme nejen jako skvělé koření ale také pro své léčebné účinky. Zkuste třeba náš majoránkový vinný nálev, který vás zbaví migrény, nebo mast proti rýmě.

shutterstock_266364122 (1)

Pro zdraví

Naši předci věděli, jak dobře působí majoránka na zažívání, proto ji velmi často kombinovali s tučnými nebo hůře stravitelnými jídly (např. luštěninami nebo zelím). Ale podpora tvorby žaludečních šťáv není její jediným léčebným účinkem, dokáže i efektivně bojovat proti plynatosti. Stejně dobře ji můžete použít také proti migrénám a křečím, obecně se dá říct, že pozitivně ovlivňuje celou nervovou soustavu, díky svým uklidňujícím účinkům.

Na majoránku by neměly zapomínat zejména ženy, protože může být skvělým pomocníkem při menstruačních bolestech a léčbě ženských onemocnění. Muži by měli mít na paměti, že jim může pomoc při léčbě kocoviny. Ani to však nejsou všechny její pozitivní účinky, je dokázáno, že pomáhá při roztroušené skleróze, dýchacích potížích, skřípnutých nervech, ale i při kožních potížích (ekzém, uhry apod.) a mokvajících ranách. Pokud ji naložíte do oleje, výborně vám uvolní unavené svaly.

Většinou ji nenajdete jinde než na zahrádkách nebo balkonech. Pokud ji budete chtít vysazovat, je dobré si vybrat pro výsev slunečné místo s dobrou půdou. Zde ji pak můžete sklízet, pokud ji budete dobře zalévat, do cca září (dokud nerozkvete).

Na vaření

Nejčastěji majoránku používáme jako koření, a to jak čerstvou tak sušenou. Svou vůní podpoří chuť nejen tučných jídel, ale také například zvěřiny. Objevuje se také v receptech na polévky, guláše, bramboráky, mletá masa, uzeniny nebo paštiky. Tam se většinou využívá její sušená podoba, čerstvou můžete přidat do těstovin, salátů. Ačkoliv má výraznou chuť, dá se kombinovat i s jinými kořeními. Nejvhodnějším je pro ni spojení s česnekem, pepřem, kmínem, divokým kořením, rozmarýnem, šalvějí nebo saturejkou.

Odvar

Odvar se dá používat jak zevně tak vnitřně. Vnější použití se hodí na kožní problémy a mokvající rány, ocení jej však také kojící maminky, které mají problém s tuhnoucími a zanícenými prsy. Ve vnitřním užití se nejčastěji používá v podobě kloktadla nebo výplachů. Ty pomáhají nejen při nachlazení a rýmě, ale také zánětech zubů a paradentózách.

Na přípravu vám stačí lžička sušené majoránky, kterou přelijete ½ vroucí vody, takto ji necháme louhovat 10-15 min.

Čaj

Většinou se majoránka přidává do čajových směsí, protože její chuť může být pro někoho příliš výrazná. Její nať pomáhá při pocení a zvyšování imunity.  Pokud nemáte na čaj chuť, můžete jej využít k inhalaci, což je dobré nejen na rýmu, ale také při léčbě astmatu.

Mast

Majoránkovou mast oceníme při rýmě, při špatně se hojících ranách a při bolestech zad či kloubů. Pro výrobu můžete použít šťávu z nati nebo nadrcenou celou nať.

Na výrobu si připravte 5 lžiček vylisované šťávy, 5 lžiček nesoleného sádla (je pro tělo lepší než vazelína či máslo, ale pokud vám vadí jeho vůně, dá se jimi nahradit). Obě suroviny krátce zahřejeme a necháme vychladnout. Mast uchováváme v lednici

Lázeň

Lázeň z majoránky se skvěle hodí  ve stresových obdobích, ale také na kožní problémy. Navíc, jak věřili naši předci, taková lázeň prospívá i kráse. Pro její výrobu stačí připravit odvar z 50 g majoránky a 2 l vody, ten pak přeceďte do vany s teplou vodou.

Olej

Ten se hodí na masáž namožených svalů, ale oceníte jej i při bolestech hlavy. Stačí si pár kapek vetřít do čela.

Jeho příprava není složitá, stačí do 1 l oleje (olivového nebo slunečnicového dle vašich preferencí) naložit cca 30 g sušené majoránky. Takto připravenou směs necháme louhovat cca 14 dní, v průběhu občas lahví protřepeme. Nakonec olej přefiltrujeme přes plátno nebo jemné sítko, a uložíme na tmavé chladnější místo.

Vinný nálev

Zkuste tuto léčivou chuťovku, která je určená zejména pro ženy, protože pomáhá nejen při migréně, rozrušení, ale také při bolestivé menstruaci. Aby tato medicína byla opravdu účinná, měly by se vypít 1-3 šálky denně. Důležité je však zmínit, že konzumace by neměla probíhat najednou, ale po lžících.

Pokud si tento léčivý elixír chcete vyrobit, smíchejte 30 g sušené natě s 1 l dobrého bílého vína. Takto připravenou směs nechte louhovat cca týden. Po té ji můžete scedit nebo rovnou používat.

Rada: Po této „léčbě“ pro jistotu nesedejte za volant.

 

 

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Bylinky v kuchyni". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*