Kvalitní burčák šumí, bublá a je plný vitamínů

hroznyBurčák je částečně zkvašený mošt z hroznů, který obsahuje chuťově vyvážený poměr alkoholu, cukru a kyselin. Jde o meziprodukt při výrobě vína, který bývá k dispozici jen několik dní po začátku kvašení moštu. Říká se mu také mléko starců, a že by se ho mělo pro dobré zdraví ročně vypít obsah krve člověka – což je asi 5 litrů.

Burčák se pije hlavně na Moravě, ale také v Čechách, na Slovensku, v Rakousku a částečně v Německu. V jiných zemích jen výjimečně, tam se spíše nabízejí tzv. mladá vína.

hrozny_8titulka2Jak poznáme kvalitní burčák?

Burčák se vyrábí z hroznů snad všech odrůd. Výroba burčáku z bílých hroznů je náročnější, bobule červeného vína mají vyšší cukernatost, proto se nemusí doslazovat jako hrozny bílé. Při výrobě se nejdříve šetrně oddělí stopky (třapiny) od bobulí. Mírně rozmačkané bobule se nechají den odležet, hrozny pustí šťávu (vinný mošt) a pak následuje samotné lisování. Kvalitní burčák má světle žlutou barvu a je více nebo méně zkalen kvasným kalem. Neobsahuje však žádné mechanické nečistoty ani velké shluky kvasinek a na chuti lze cítit jeho typický kvasný buket. Na dně a na stěnách nádoby se můžou usazovat jemné usazeniny. Burčák smíchaný s vodou poznáte jednoduše: Je skoro průhledný. Pokud se k vám dostane tmavý burčák, to může být znakem toho, že na jeho výrobu nebyly použité hrozny, ale například jablka. Druhým důvodem může být prošlost burčáku, což znamená, že kromě tmavší barvy obsahuje mrtvé kvasinky. Navíc také obsahuje více alkoholu. Právě obsah kvasinek, které v burčáku stále pracují, je pro kvalitní obsah tohoto oblíbeného nápoje důležitý. Jakmile si nalejete burčák do sklenice, všimněte si, že se postupně uvolňují bublinky. Za to můžou právě kvasinky, ve kterých se tvoří oxid uhličitý.

Kvalitní burčák poznáte i tak, když si nápoj „poslechnete“. Burčák musí šumět! To znamená, že je v něm velké množství kvasinek, které dodávají burčáku jeho správné a typické vlastnosti.

hrozny-prepravky-titulkaPodle čeho rozlišujeme burčák?

Podle stupnice kvašení se rozlišuje burčák na sladký, ve varu, po zlomení, mydliňák a mladé víno. Český vinařský zákon stanovuje, že se pod názvem burčák smí prodávat výhradně produkt vyrobený z letošních tuzemských hroznů révy vinné a že k jeho prodeji smí docházet pouze v období od 1. srpna do 30. listopadu příslušného kalendářního roku. Pozor na prodejce falešného burčáku, kteří jej nejčastěji prodávají u silnic, a jsou schopni vám podstrčit cokoliv i třeba zkvašený jablečný mošt.

Aby nám snadno nevybouchnul

U burčáku hrozí, že při nesprávném skladování nám jednoduše bouchne. Uzávěr u burčáku by měl být jen lehce uzavřený, aby jím procházel vzduch. Pokud burčák pečlivě uzavřete, dočkáte se nepříjemného výbuchu. Pokud ho skladujete v ledničce, je dobré ho po vyjmutí nejlépe na chvíli zahřát na sluníčku, lépe pak chutná.

Burčák pro naše zdraví

Burčák ve všech fázích vývoje obsahuje vysoké množství vitamínů, především ze skupiny B, bílkoviny, minerály, stopové prvky, kvasinky a přírodní hroznový cukr. Konzumace burčáku v malém množství má příznivý vliv na celý cévní systém, srdeční činnost, správnou funkci sliznic, trávicího ústrojí a nervové soustavy. Pití burčáku má příznivý vliv i na kvalitu kůže, vlasů a nehtů. Požití většího množství však může mít projímavé účinky.

Máte rádi burčák? Nebo dáváte přednost vínu? Napište nám na Facebook!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*