Kupujeme upravené maso. Je libo sušené nebo v plechovce?

Kromě standardně prodávaných mas můžeme dnes na pultech našich obchodů nalézt také jiné formy masa. Je dobré vědět, jaká úskalí a výhody tyto výrobky přinášejí. susene-maso

Sušené maso

Tato pochoutka se na český trh dostala poměrně nedávno. Její původ se přisuzuje indiánům severní Ameriky, proto ji taky můžeme najít pod názvem Jerky. Mělo by se vždy jednat o 100% čistou usušenou svalovinu, ve které jsou běžné konzervanty nahrazené solí. Jerky mohou být přírodní chuti nebo dochucené kořením. Nejčastěji se takto zpracovává hovězí maso, ale můžeme nalézt také vepřové, kuřecí či kapří. Toto maso je skvělé na okamžité doplnění energie a bílkovin, proto jej často používají sportovci. Skvěle se díky svým vlastnostem hodí jako svačina na túry, protože jeho váha je zanedbatelná.

Maso v plechovce

Tato forma uskladnění masa není příliš vhodná, protože při nákupu není možné zjistit, co plechovka opravdu skrývá. V takovém okamžiku je nutné se spolehnout na obsah uvedený na obale. Pokud to jen půjde, vybírejte si maso, které neobsahuje strojově oddělené maso nebo kůži. Takové maso není kvalitní a může obsahovat i chrupavky. Stejně tak některé konzervy jsou velmi nekvalitní, vždy se proto podívejte na podíl čistého masa.

Může se stát, že 450 g masová konzerva obsahuje 20 % sádla, 20 % kůží, pak vám zbývá jen 60 % čistého masa.

Zavařené maso

Tuto formu úpravy masa znaly již naše babičky, přes to má pár ale. Ideální variantou je, pokud si ho zavaříte sami, protože pak nejen víte, co sklenice obsahuje, ale také jak moc zdravý obsah je. Na zavaření vždy potřebujete, aby maso mělo okolo sebe nějakou tekutinu, proto libové maso zavařujte již s omáčkou a tučnější s vypečeným tukem. Bohužel ani omáčky ani sádlo nejsou pro naše tělo extra zdravé, pokud se však nebude jednat o každodenní konzumaci, rozhodně vám to neuškodí. Podobně kvalitní produkty, jako jsou ty z naší kuchyně, dnes již prodávají malí výrobci či farmáři.

Konfitované maso

Jedná se o specifickou přípravu masa. Ideálně tučnější maso pečeme ve vlastní šťávě či tuku na mírném ohni několik hodin. Díky tomu se maso téměř samo odděluje na drobnější části (následně se na jazyku téměř rozplývá). Pokud maso nesníte hned po dopečení, můžete jej naskládat do sklenic a zalít tukem a sterilizovat (nemusí nutně být). Takto upravené maso můžete jíst teplé i studené. Nejvhodnějším masem pro konfitování je kachní, nebo vepřové.

Sklenice od konfitovaného nebo zavařeného masa vymyjte a vhoďte do kontejneru na sklo.

Jak si vyrobit doma paštiku

Když jsme už u samovýroby, můžete si zkusit i paštiku. Je několik možných výrobních postupů. Na počátku maso upečte, poté jej najemno rozemelte společně s játry, nakonec dochuťte, dejte do formy a vařte ve vodní lázni. Druhou variantou je, že formu vyložíte slaninou, dáte dovnitř hmotu a pečete. Poslední možnost výroby játrové paštiky je, že uvařená vepřová játra rozemelete, smícháte se sádlem a dochutíte solí a pepřem. Tato poslední varianta má delší životnost, ale je to kalorická bomba.

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Maso". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*