Kontejnery na třídění skla

Sklo je ideální obalový materiál, který je zdravotně nezávadný a díky jeho téměř neomezené recyklovatelnosti je velmi ekologické.

Skleněné obaly nevylučují žádné škodliviny do obsahu, uchovávají dobře chuť, vůni, drží vitamíny a je možné je sterilizovat. Zabarvené sklo může chránit před přílišným světlem a UV zářením a také dobře drží teplotu.

Kontejnery na třídění skla

Česká krajina byla již od středověku sklářskou velmocí, kořeny českého sklářství sahají až do 13. století, kdy jsou doloženy první sklárny v oblastech Krušných a Lužických hor či Šumavy. Volba horských oblastí prostředí nebyla náhodná především kvůli velké spotřebě dřeva a minerálů.
Více zjistíte v článku „České sklo stále na vrcholu“.

Několik zajímavých faktů o skle

  • 73 %  z nás třídí sklo
  • 87 218 – tolik kontejnerů na sklo je rozmístěno po ČR
  • 133 000 tun bylo v minulém roce využito a recyklováno
  • 28,93 kg skla vytřídí průměrná česká domácnost za rok
  • 75 % skleněných obalů je v ČR ročně recyklováno a znovu využito

Sklo patří do zelených a bílých kontejnerů

Zelená je barva přírody a z přírody, tedy té neživé, sklo vlastně vzniká. Hlavní složkou používanou při výrobě skla bývá nejčastěji oxid křemičitý, který se nachází ve známém kameni křemenu.
Sklo se vyrábí ze sklářského (tavného) písku, různě se barví a mezi některé příměsi patří i samotné zlato.

Dobrá zpráva je, že sklo lze recyklovat donekonečna!
Tříděním skla můžeme při výrobě nového skla ušetřit cca 65 % surovin v podobě sklářských písků a až 90 % energií při výrobě skla nového.

Víte, kolik skla bychom ušetřili, kdyby každý z nás vytřídil 1 sklenici navíc? Zajímavé přepočty třeba na váhu plejtváka, nebo vzdušné balóny najdete na stránce „Sklo do koše nepatří“.
Snahou této kampaně je apel na každého z nás, abychom nevyhazovali sklo do koše, kam prostě nepatří, ale třídili jej do kontejnerů a umožnili tak jeho další zpracování.

Kontejnery na třídění skla mají zvonový tvar, který je uzpůsobený na vhazování tvrdého skla a jeho obsah je obvykle 1 500 litrů.

Zapamatujte si, že…

Sklo můžeme třídit nevymyté, nevadí ani víčka! Pokud vás zajímá proč, doporučujeme přečíst článek „Třídění skla – proč nemusí být vymyté?“.

Výsyp, svoz a recyklace skla

Na rozdíl od běžných kontejnerů s kolečky a otevíracím víkem, které se do vozidla na svoz tříděného odpadu vyklápí, se tento kontejner vyprazdňuje tak, že se zvedne do výšky nad svozový automobil s otevřenou korbou.
Po otevření spodní části kontejneru se sklo se vysype na korbu auta a sveze se většinou do areálu svozové firmy nebo na jiné překladiště (tzv. střepiště), odkud je následně ve větším množství převáženo na speciální dotřiďovací linku.

Hlavním úkolem dotřiďovací linky je bezchybně odstranit vše, co není ze skla a tudíž nelze nadále recyklovat. Toto dotřídění musí být velmi důkladné, aby nedošlo ke znehodnocení celé várky.

Třídění odpadu_svoz skla

Třídění skla v ČR – jak na to?

Obecná zásada platná při třídění skla: barevné patří do zeleného kontejneru a čiré do bílé části, pokud je k dispozici pouze zelený kontejner, třídíme zelené i čiré sklo dohromady právě tam.

Jaké sklo třídíme do zelených a bílých kontejnerů?Třídění skla

  • Láhve od nápojů (limonády, pivo, víno, mléko atd.).
  • Skleničky od léků, jogurtů, okurek, kompotů, medu a marmelád apod.
  • Tabulové sklo – patří vždy do zeleného kontejneru – třídíme speciálním bočním tenkým vhozem, ve větším množství patří na sběrný dvůr.

Jaké sklo do zelených a bílých kontejnerů netřídíme?

  • Porcelán, keramika, sklokeramika a kamenina.
  • Žárovky.
  • Zrcadla.
  • Autosklo.
  • Varné sklo – např. pečicí mísy a konvice na vaření čaje. Proč? Toto sklo má totiž mnohem vyšší teplotu tavení, než klasické sklo. Nejlepší je odnést varné sklo na sběrný dvůr.
Čiré sklo patřící do bílé části kontejneru je z hlediska dalšího zpracování nejcennější. Pouze z čirého skla může recyklací opět vzniknout čiré sklo. Z barevného skla, do něhož jsou při zpracování přimíchávány různé látky, již čiré nevyrobíme.

Recyklační symboly skla

Povšimněte si trojúhelníkového šipkového značení, které bývá uvedeno na obalech produktů. Tyto tři šipky stáčející se do rovnostranného symbolu pomáhají rozlišit materiály. Jsou důležité především pro orientaci při správném třídění odpadu. Pokud si nejste jisti, koukněte na článek „Recyklační symboly skla“.

Recyklační značky skla

Recyklační symbol GL70 čiré sklo: v případě rozdělení třídicích kontejnerů na sklo na zelenou a bílou část třídíme čiré sklo do vhozu třídicí nádoby bílé barvy.
Recyklační symbol GL71 zelené sklo: klasickým příkladem bývají zelené láhve třeba od vína, piva, sektů. Tyto skleněné výrobky patří do zelené části kontejneru určeného pro třídění skla.
Recyklační symbol GL72

hnědé sklo: patří, stejně jako to zelené, do zelené popelnice.

Sklo je také možné použít k upcyklaci – inspiraci najdete např. v seriálu „Tvoříme beze zbytku“.
Další tipy na upcyklaci skla v podobě skleněných květináčů, zavařovaček jako nádob na rýži, skleněné vitráže a další najdete v článku „Co je downcyklace a upcyklace?“.

Nezapomeňte, že třídění skla je tou nejlepší volbou, jak s ním naložit, pokud doslouží – sklo se totiž rozkládá několik tisíc let.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*