Klíčící bylinky si zaslouží vaši péči

Rozhodli jste se, že si založíte vlastní bylinkovou zahrádku? Pak máte jedinečnou příležitost! Právě teď nastal ten ideální čas. Stačí vhodné nádobky a především kvalitní substrát…

První sazeničky 1Když začínáme…

Mezi nejoblíbenější druhy bylinek, které si snadno sami vypěstujete, patří například Pažitka pobřežní, Petržel listová, Bazalka pravá, Meduňka lékařská, Tymián obecný, Kopr vonný, Šalvěj lékařská a mnoho dalších.

Semínka můžete koupit v drogeriích i supermarketech, ale určitě je lepší vypravit se pro ně do zahradnictví nebo si semena objednat přímo v semenářských závodech, kde vám také poradí s pěstováním konkrétních druhů. Zároveň si tu vyberete i vhodný substrát, na jehož kvalitu a složení jsou bylinky obzvlášť háklivé.

Nejlepší je substrát pro výsev a množení, který podporuje klíčení a růst mladých rostlinek.

Příprava na sázení 2Jak správně zasít?

Při sázení bylinek si vystačíte s lopatkou a hrabičkami, případně si vezměte k ruce zahradnické rukavice.
Semínka bylinek je nejlepší nechat vyklíčit ve speciálních sázecích nádobkách, které jsou běžně k dostání v zahradnictví. Pro tento účel Vám mohou dobře posloužit kelímky od jogurtů, krabičky od zmrzliny, skleničky od dětské výživy či malé květináčky. Nádobky, kam semínka vysázíte, koneckonců nejsou tak důležité jako zemina, kterou do nich vložíte.

Platí zásada, že vždy by mělo být na dně nádoby trochu tvrdšího podkladu – třeba říčního písku nebo menších kamínků. To proto, aby jemným rostlinkám neuhnívaly kořínky. Na tento základ pak můžete vysypat připravený substrát. 

První sazeničky 5Základ úspěchu – světlo, teplo, vlhko

Semínka bylinek rovnoměrně vysejte do nádobek. Pokud máte truhlík, sázejte semínka rovnou do řádků, které pak lehce zakryjte substrátem.
Například bazalka, levandule, rozmarýn nebo šalvěj budou rády za trochu prostoru a „soukromí“, ve kterém zdárně porostou.
Naopak majoránka, oregano, mateřídouška nebo tymián mají rády společnost, proto je přesazujeme rovnou po „trsech“! Jinak nám tyto rostlinky s velkou pravděpodobností zajdou.

Substrát udržujte stále vlhký, aby semínka neměla šanci vyschnout. Dobrou službu udělá i rozprašovač, s nímž můžete půdu rosit.
Bylinky ale kromě vlhkosti potřebují i světlo a teplo. Proto je ideální umístit je na okno. Jakmile se objeví první zelené výhonky, můžete s nimi pravidelně otáčet, aby nerostly jen k jedné straně.

Pozor však na průvan a přímé slunce, protože jejich působením by došlo k nenávratnému poškození rostlinek.

Autorkou fotografií je bylinkářka Kristýna Olivová.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Bylinky v kuchyni". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

2 komentáře k článku “Klíčící bylinky si zaslouží vaši péči”

    1. Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Skleníček na bylinky najdete buď ve větších zahradnictvích nebo na e-shopech. Zkuste se podívat po internetu a hledat „mini skleník“, „skleníček na bylinky“, „skleníček“, „skleník na nakličování“ atd. Krásný den!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*