Jihomoravský kraj: Úrodná a pohostinná Morava

Málokterý kraj se může pochlubit takovou pohostinností jako ten Jihomoravský. To potvrdí každý, kdo někdy zavítal do některého ze zdejších sklípků. Ke skleničce výtečného vína či stopečce slivovičky hned dostanete lahodné klobásky, bramborové pagáčky nebo třeba kočičí marš. Tady jsou hosté vždy vítáni!

650-x 500 Regionální recepty Jihomoravský krajJižní Morava, a především Brno, jsou typickým příkladem regionu, kde se promíchaly vlivy, a tedy i kuchyně, různých národností. V minulosti tudy vedly obchodní cesty, díky nimž je zdejší nabídka tradičních jídel dodnes velmi pestrá. Zároveň se sem stěhovali příslušníci jiných národů žijících na jihu, především z bývalé Jugoslávie, Bulharska a Rumunska. Proto i současná regionální kuchyně nese stopy tradičních jídel z Balkánu. Typickým příkladem jsou plněné papriky, na které zdejší hospodyně kdysi hleděly s nedůvěrou, ale brzy si je oblíbily pro jednoduchost přípravy i originální pikantní chuť.

Víno, pivo, meruňky…

Jižní Morava ovšem proslula především jako vinařská oblast. Zdejší vinice tvoří 96 % všech u nás registrovaných. Díky zdejším unikátním přírodním podmínkám tu vznikají skvělá, látkově plná bílá vína se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti, kterou réva čerpá ze zdejších úrodných půd. Výtečná jsou i zdejší červená vína, jejichž chuť je zemitá s ovocitým charakterem.

Kromě vinné révy se pěstuje i chmel. Velmi oblíbené jsou především produkty zdejších minipivovarů, které nabízejí nepasterizovaná piva. Vyhlášený je zvláště hodonínský Kunc nebo brněnský Pegas.

Podle záznamů meteorologů patří Jihomoravský kraj k nejteplejším v celé České republice. Daří se tu pšenici, ječmenu, cukrovce a také zelenině (rajčatům, paprikám, okurkám a zelí) a ovoci – zvláště meruňkám a broskvím.

Zázrak jménem zelí

Zelí patřilo odjakživa na jižní Moravě k těm druhům zeleniny, které se objevovaly na kuchyňských stolech i několikrát do týdne. Nejlepší pověst mělo to z Komárova, Modřic nebo Líšně. Hlávky zelí nosily, spolu s ostatní zeleninou, ženy v nůších na zádech na tržiště, kde pak hlasitě upozorňovaly na kvality právě toho svého – nejlepšího.

A stejně jako před sto lety i dnes můžete třeba v Brně na Zelném rynku nakoupit od trhovců výborné domácí zelí a připravit si z něj některou z vyhlášených specialit, jako jsou zelné šlíšky, zelňačka, moravský vrabec se zelím, nebo jen dietní zelný salát.

Zelné šlíšky

Zelné šlíšky

Zelí patřilo odjakživa na jižní Moravě k těm druhům zeleniny, které se objevovaly na kuchyňských stolech i několikrát do týdne....

Recept - suroviny a postup

Kočičí marš

Kočičí marš

Tradiční specialita bez masa, jinak také ,,herteple s fazulú"-

Recept - suroviny a postup

Smažený chřest

Smažený chřest

Nezvykle upravený chřest oživí váš jarní stůl a navíc je plný zdravých látek.

Recept - suroviny a postup

Víte, že

… vyhlášenou obcí, kde se pěstoval ten nejjemnější chřest, byly Ivančice? Mimo jiné i rodiště slavného herce Vladimíra Menšíka. Zdejší chřest se kdysi dodával i na císařský dvůr do Vídně…

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Regionální recepty". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*