Jak hospodaří české domácnosti ve svých kuchyních?

Podle čeho se řídíme při nákupech, čeho sníme nejvíce a kolik času strávíme při vaření? Podívejte se s námi, jak hospodaříme v kuchyni.

lednice_129510602 (1)

Nakupujeme podle ceny

Utrácíte za potraviny řádově pětinu svého příjmu? To je nejčastější případ, výjimkou tvoří domácnosti starších lidí (ti za potraviny utratí čtvrtinu) a bezdětných (18 %). Podle výzkumů je pro nás cena stále důležitá, při nákupu se podle ní rozhoduje přes 80 %, polovina obyvatel sleduje slevové letáky. Přesto ale je kvalita potravin důležitá pro téměř všechny (90 %).

nakup (1)Nejčastější částka, kterou za potraviny utratíme, je mezi 1500 a 2500 Kč (toto je útrata u 40 % osob), téměř čtvrtina zaplatí mezi 2500 a 3500 a další čtvrtina méně než 1500 Kč. Tato částka se vztahuje jen k nákupu potravin (surovin), jídlo v restauraci a občerstvení. Částka za nakoupené potraviny se každým rokem zvyšuje a jedním z důvodů je i to, že si častěji připravujeme obědy a svačiny do práce. Třikrát týdně si jídlo do práce uvaří 40 %.

To potvrzuje i Pavel. „Žiju v Praze, pracuju od nevidím do nevidím a měsíčně utratím za potraviny kolem 1 800 Kč. Což je poměrně málo. Obědy v práce mě ale stojí přes dva tisíce.“ Opačně za potraviny utrácí šedesátiletá Ilona z Pardubic. „Máme zahrádku a potraviny nakupujeme jen jednou za týden v hypermarketu. Měsíčně utratíme kolem tří tisíc za osobu, ale v restauraci jíme jen výjimečně, s vnoučaty.“

Kolik toho sníme?

Zajímavé jsou informace i o tom, co nakupujeme a jíme. Sníme celkem 759 kg potravin ročně. Z toho nejvíce představuje mléko a mléčné výrobky, obiloviny, maso a zeleninu. Průměrně ročně sníme 2,7 kg čokolády (tedy tabulku jednou za čtrnáct dní), vypijeme 150 litrů piva (jedno pivo za tři dny) a z masa jíme nejčastěji vepřové (kolem 40 kilogramů na osobu ročně, což je více než polovina masa, které sníme celkem). Druhým nejčastějším typem masa je drůbež. Které potraviny jsou populární? Stoupá spotřeba rýže, těstovin, ryb, sýrů, luštěnin a olejů. U luštěnin se stále ale pohybujeme kolem několika kil za osobu. Méně se jí hovězího masa, brambor, cukru. Méně populární jsou jablka, broskve a pomeranče, ze zeleniny klesala nejvíc spotřeba cibule, okurek, zelí a rajčat. Poměrně alarmující je 6 kilogramů soli na osobu. Více se také spotřebuje alkoholu, zejména piva a vína.

Vaříme často a rádi

Hodinu a půl denně – tak dlouho jsme v kuchyni při přípravě jídla. Milujeme českou a italskou kuchyni, osvědčená jídla předávaná v rodinách. Zeptali jsme se na serveru pro maminky, co se u nich doma nejčastěji vaří. „Boloňské špagety, guláš, čínu, pečené kuře s bramborem, zapečené těstoviny. Ze salátů okurkový,  míchaný, zelný,“ shodly se maminky, že nejčastěji připravují jednoduchá jídla s masem a těstoviny. Recepty hledáme na internetu (75 %), u přátel (50 %).  Při vaření posloucháme rádio nebo sledujeme televizi. V kuchyni jsou často i děti, které vybírají jídlo, pomáhají s přípravou před vařením, při vaření nebo prostírají stůl. Děti také často pomáhají s vybalováním nákupu.

Zdroj: Výzkum IKEA, Cetelem, ČSÚ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*