Hubnutí do plavek – Cože? Teď v lednu?

Zdá se vám, že jsme si spletli roční období? Myslíte si, že na hubnutí do plavek je ještě spousta času? Naopak! Teď je ta nejlepší chvíle začít. Do doby, než přijde čas vyrazit k vodě v celé vaší kráse, zakrytí jen malými kousky plavkoviny, máte ještě zhruba 5-6 měsíců.

Za tu dobu můžete zdravě zhubnout až o 10-18 kg tuku. Když začnete s hubnutím až v květnu, tak jako většina lidí, podaří se vám pravděpodobně shodit maximálně 2-3 kila, anebo pokud více, tak nejspíše s nepěkným jojo-efektem.

Hubnutí do plavek v lednu

Hubnutí do plavek – nejvyšší čas začít právě teď!

Nenechávejte to tedy na poslední chvíli a snažte se už teď, kdy je tělo ještě schované v teplém oblečení, začít opravovat, co je potřeba.
Zamyslete se nad svým jídelníčkem. Je vždycky podle vašich představ? Máte každý den snídani? Dodáte svému tělu pravidelně nějaký pokrm, který je zdrojem energie, ale zároveň vám dodá určité vitaminy, minerální látky, vlákninu? Nebo se vám stává, že půl dne nejíte a pak byste vymetli ledničku? Pijete dostatek tekutin? Dáváte svému tělu šanci využít nadbytečnou energii a vydat ji ve formě pohybové aktivity?
Pokud nejste s odpověďmi na tyto otázky spokojeni, zvolte konkrétní strategii, jak ty slabé stránky posílit.

Jak funguje naše tělo a jak správně hubnout?

Ten, kdo nechává hubnutí na poslední chvíli před létem, často zvolí strategii výrazného omezení energetického příjmu.

Tímto způsobem vytvořený deficit energie v organizmu může mít sice rychlé, ale zato většinou krátkodobé účinky. Lidský organizmus spotřebovává energii i v klidu, aniž bychom se hýbali. Potřebuje energii na základní funkce – dýchání, činnost srdce a dalších orgánů, veškeré metabolické pochody apod.

Minimum energie, které potřebujeme na pokrytí těchto nároků, tedy tzv. bazální metabolická potřeba se liší podle pohlaví, věku, výšky, hmotnosti a dalších faktorů, ale u málokteré ženy je tato hodnota pod 5000 kJ/den a u mužů pod 7000 kJ/den.

Redukční diety nejsou správným řešením!

Často propagované redukční diety však mají většinou nižší energetickou hodnotu a jsou proto naprosto nevhodné.

Pokud totiž organizmus nedostane ani základ, který pro svou funkci potřebuje, naučí se šetřit, přepne na úspornější režim a ve výsledku zkrátka v klidu spaluje méně. To vede k tomu, že časem ani nízký energetický příjem nestačí pro redukci hmotnosti a kruh se uzavírá.

V energeticky chudém jídelníčku také nemůžeme dosáhnout potřebných dávek nezbytných živin, vitaminů a minerálních látek. Navíc případná ztracená kila při takto nízkém energetickém příjmu tvoří většinou svalová hmota a voda, kterých bychom se v žádném případě zbavovat neměli.

Po ukončení diety a návratu k původním stravovacím zvyklostem pak jdou kilogramy rychle nahoru, ale tentokrát už na vrub tuku.

Ve výsledku je pak v těle větší zastoupení tukové tkáně než na začátku diety. Tato „zrada“ je známá pod označením jojo-efekt.

Aby redukce hmotnosti vedla k úbytku tuku, je nutné deficitu energie dosáhnout jen mírným snížením energetického příjmu při zachování vhodného nutričního složení jídelníčku a zejména zvýšením výdeje energie pohybem.

Začněte hubnout včas!

Pokud začnete už v lednu, nemusíte navíc všechny změny dělat naráz. Vybudování stravovacích zvyklostí, které nyní máte, trvalo také mnoho let. Je nepřirozené překopat je všechny najednou, z ničeho nic.

Zkuste si uvědomit, co vám dělá ve vašem životním stylu největší neplechu, a na to se zaměřte. Velmi často je to nepravidelnost v příjmu stravy a také jen úprava v rozložení přijímané stravy v průběhu dne dělá divy. Nepravidelnost v jídle se totiž projeví i chutí na sladké nebo tím, že jste unavení a vlastně se ani necítíte na nějaký pohyb. Úpravou pravidelnosti se tedy zabije několik much jednou ranou.

Pozor na alkohol a jeho účinky!

A i když se vám podaří celý den podle vašich představ, nezkazte si to tím, že si dáte na večer šláftrunk v podobě alkoholu.
Ten je jednak po tuku druhým největším zdrojem energie, a navíc působí změny v metabolismu.

Tělo pak nesahá na zásobní tuky a naopak podporuje uvolňování energie z vlastních bílkovin (tedy rozpad svaloviny), což je opět pro tělo pokyn, aby šetřilo.
Přijatý alkohol se tak rychleji uloží v podobě dalších tukových zásob – a možná proto se vám pak hubnutí přes veškerou snahu nedaří.

Chcete zhubnout – chce to pohyb!

Pokud vnímáte, že ve stravování až takové průšvihy neděláte, ale vaše tělo trpí nedostatkem pohybu, začněte ho pozvolna zatěžovat.
Někdy postačí zařadit jen ten nejpřirozenější způsob pohybu, kterým je chůze. Bylo by dobré zaměstnat vaše nohy chůzí alespoň 30 minut denně v kuse.
Až se to podaří, můžete rozmýšlet další druhy pohybu, třeba nějaké specializovanější – ať už cvičení doma nebo ve fitku, běh, běžky, tanec…cokoliv, co vás bude zároveň bavit a těšit. To je totiž základ pro to, aby vám nastolený pohybový režim vydržel dlouhodobě.

Vytvořte si svůj vlastní týdenní rozvrh a stanovte si například dva dny v týdnu, kdy se budete v určitý čas takové plánované aktivitě věnovat. Můžete s tím pak počítat při plánování dalšího denního programu a čas si rezervovat. Nestane se vám pak, že budete pohyb odkládat tak dlouho, že uběhne další týden.  
Nehledejte výmluvy, proč to nejde, ale cestu, jak by to mohlo jít.

Pamatujte, že žádný extrém není vhodný ani ve stravování, ani v pohybu – pokud jste dosud nedělali nic, nebude ta správná cesta začít cvičit 5x týdně, takový režim si nejspíše zvládnete udržet jen krátkodobě, a pak to sklouzne zpět. Raději tedy méně často, zato napořád!

Každá změna chce čas. Nikdo není dokonalý, proto se nenechte odradit dílčími neúspěchy. Právě to, že si dáte na úpravu hmotnosti delší čas, vám dá prostor a právo na to, udělat ve stravování nějakou botu.
A nezapomeňte, že i každý „omyl” je důležitá zpětná vazba, jak to příště nedělat, a pomáhá se poučit z chyb, na které se můžeme příště více zaměřit.
Důležitý je správný přístup po tom, co se ne úplně všechno povede – správně není „Tak zítra začnu znovu“, nýbrž „Zítra budu pokračovat v tom, co jsem začal“.

Přejeme vám tedy úspěšný start do roku 2018 a v létě v plavkách sebevědomí a ocenění sebe sama, za to, že se svému tělu věnujete.

Autorem článku je tým výživových poradců NUTRIFIT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*