Houby můžete usušit, zamrazit i nakládat

houbyUrodilo se u vás hub, že jich máte plné košíky? Nemusíte jíst smaženici každý den. Houby usušte, naložte do octa nebo z nich udělejte prášek. Jak houby správně zpracovat a jak dlouho vám potom vydrží? Přinášíme vám praktické rady, jak si poradit s houbovou nadílkou.

houby-titulka1Sušení

Patří mezi nejčastější způsoby zpracování hub. Z původního obsahu 90 % vody při sušení zbyde pozvolným odpařováním jen 14 % vody. Nakrájené houby na tenké plátky, nejlépe podélně, s kloboukem i třeněm dohromady, můžete sušit v sušičce nebo ve vzdušné stinné místnosti. Nedoporučuje se sušit na novinách, tenké plátky hub se na ně lepí. Na dosušení využijte troubu. Plátky hub můžete navléknout na režnou nit a zavěsit do oken, kde proudí vzduch. Správně usušené houby se musí lámat jako krekry. Usušené houby skladujte v dobře uzavřených sklenicích, nedoporučují se plátěné pytlíky, ze kterých houby nasáknou vlhkost, nebo se do nich snadno dostanou škůdci. Houby můžete ve sklenicích skladovat rok.

Mražení

Na mražení se hodí více pevnější houby, jako třeba hřiby, křemenáče, kozáci nebo podborováci, méně vhodnější jsou václavky, růžovky nebo babky. Tenčí houby se vám prostě při rozmrazení trošku rozpatlají. Houby se ještě před zmrazením musí tepelně upravit, spařit horkou vodou nebo aspoň pár minut povařit. Tím se plodnice hub zbaví vzduchu a zachovají se tak i chuťové vlastnosti hub. Houby můžete v mrazáku skladovat zhruba půl roku. Bez povaření ztratí houby svou typickou chuť a mohou se v mrazáku skladovat maximálně 2 až 3 měsíce.

Houby nechte v osolené vodě přejít varem, pokud přidáte špetičku (na špičku nože) kyseliny citronové, neztratí barvu. Následně nechte vychladit a pak uložte do plastových sáčků nebo plastových krabiček.

Třídíme odpad: Pokud budeme chtít vytřídit plastové sáčky, které nám po rozmrazení hub zbydou, je třeba je řádně propláchnout a vytřídit. Nikdy je do kontejneru na plast nevyhazujeme znečištěné!

nakládané houbyHouby v octě

Očištěné houby (nejvhodnější jsou malé pevné) povaříme asi 3 minuty v osolené vodě. Okapané je dáme do sklenic s kolečky cibule, mrkve, papriky a zalijeme vychladlým nálevem.

Na nálev pro jeden kilogram hub potřebujeme: 250 ml vody, 1 lžičku cukru, 60 ml octa, několik kuliček pepře a nového koření, hořčičné semínko, 1 bobkový list, sůl. Sterilujeme 20 minut při 90 °C. Takto skladovat můžeme zhruba jeden rok.

Naložit do tuku

Očištěné houby pokrájíme, podusíme na menším množství oleje, sádla nebo másla. Můžeme okořenit dle chuti. Dusíme zhruba čtvrt hodiny, vychladlou směs dáme do skleniček a zalijeme tukem (vlastní šťávou). Nezapomeňte nad povrchem nechat pod víčkem vzduchovou mezeru. Následně sterilujeme v zavařovacím hrnci ve vodní lázni při 95 °C asi hodinu. Za dva dny sterilaci opakujeme.

Dávejte vše do menších skleniček, abyste pak nemuseli zbytečně nespotřebovanou velkou sklenici s houbami dlouho v ledničce skladovat. 

Kvašení

Povařte houby vcelku v osolené vodě (zhruba 3 minuty) a následně zchlaďte pod studenou vodou. Houby pak vložte do kameninové nádoby a zalijte nálevem.
Nálev: Na litr vody potřebujete 50 g soli, 20 g cukru, lžíci kyselého mléka, okořenit můžete česnekem, cibulí, pepřem. Je potřeba, aby byly houby ponořené, proto je nejlépe je něčím zatížit. Kvasit nechte při pokojové teplotě asi dva týdny. Pak je můžete skladovat v chladu zhruba půl roku.

Po zchladnutí zkontrolujte, zda se dobře "chytla víčka", pokud ne, je třeba obsah co nejdříve zkonzumovat.

Udělejte si houbový prášek

Usušené plátky hub pomeleme na masovém mlýnku, větší kousky můžeme rozmixovat a vše nakonec prosejeme přes sítko. Můžeme také dle libosti ochutit. Prášek skladujeme ve velmi pečlivě uzavřených sklenicích, špatně uzavřený obsah může zvlhnout a následně zplesnivět. Prášek se dá využít na přípravu polévek, omáček nebo gulášů.

2 komentáře k článku “Houby můžete usušit, zamrazit i nakládat”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*