Design food 1. díl: Aneb když jídlo láká pohledem

Komu z vás se nezačnou sbíhat sliny jen při pohledu na krásně připravené jídlo? Oči se rozzáří, chuťové pohárky začnou produkovat vlhkost v ústech, a pak už si jenom užíváte tu vůni a představujete si, jak to asi chutná?

Design food 1. díl: Aneb když jídlo láká pohledem

Autorka textu, Hana Kosiková, žije od roku 2005 se svým přítelem Ondřejem a dvěma psy v Austrálii. Vystudovala grafický design, je instruktorka spinningu, dále je majitelka těchto certifikátů: Diploma of Fitness and Nutrition, Diploma Remedial Massage, Certificate in Cupping. 

Se svojí sestrou a přítelem založili projekt WAY2LIVE a Quantum Racing Team, mají spoustu plánů do budoucna, ať už v ČR nebo zahraničí a v tomto článku se budeme společně věnovat tématu design food. Hanka: „Když jsem byla malá, moje teta říkala, že se nají jenom listováním kuchařkou s obrázky. Vždycky jsem se tomu strašně smála.“

Hanka vám poví, jak to tedy začalo…

„Před šesti lety jsme s přítelem změnili naše stravovací návyky o 180 stupňů. Díky sportu a pár zdravotním problémům se z nás stali makrobiotici (Dietní režim založený primárně na obilovinách s doplněním pouze lokálních potravin, s vyloučením většiny živočišných produktů.), a poté plant based strávníci (vysvětlení na konci článku).
Ležela jsem v knihách, brouzdala po internetu a hltala všechny recepty, které jsem chtěla hned vyzkoušet a ochutnat. Bohužel spousta receptů byla bez obrázku nebo fotografie toho úžasného jídla, které má takový vliv na vaše tělo, pokud nějaké k dispozici byly, tak většinou hodně špatné až odpuzující.“

„Začala jsem doma vyvařovat, jinak než jsem znala od babičky, maminky či kamarádek. Zájem projevovala i rodina, naši přátelé, sportovci a klienti – co jíme a proč to jíme? Občas totiž něco ochutnali a nevěřili, že v tom nejsou ingredience, ze kterých se běžně vaří a peče. Díky cyklistickým závodům vzrůstal i zájem naučit se chutná jídla uvařit, a tak jsme založili projekt WAY2LIVE.
To bylo nejjednodušší, jak uspokojit co nejvíce zájemců kdekoliv na světě. Všechna moje jídla jsem začala fotit, některá sdílet i s receptem, nejen na webových stránkách. Začali jsme pořádat kuchařské kurzy a prodávat jídlo na farmářských marketech, aby i ti, co nejsou zruční v kuchyni, ale chtějí naše dobrůtky ochutnat, měli tu možnost.“

„Každá fotografie na sociální síti lákala více a více zákazníků, což zřejmě znamenalo, že kouzlo fotografie je magické.“

„Je tedy na čase se naučit pár triků, jak naservírovat jídlo co „NEJÚŽASNĚJI“, ať už jíte cokoliv, aby vaše rodina, kamarádi, kolegové, k vám zašli už jenom při pohledu. Proč neuspořádat rovnou nějakou „dinner party“ nebo kávový/čajový dýchánek o třetí hodině, kde si budete moci vyzkoušet servírovat jídlo, upravit ho trošku jinak, celé to nafotit a rovnou si vyslechnout pochvalu nebo kritiku?“

Důležité pojmy

FOOD DESIGN versus OBLOHA

FOOD DESIGN je umění úpravy, zpracování, naaranžování neboli dekorace jídla tak, aby se vyzdvihl jeho estetický vzhled. V minulosti ukazovala prezentace jídla mocnost a bohatství. Většina z nás si krásné jídlo spojovala s dovolenou v zahraničí, kde jsme mohli ochutnat různé speciality, které u nás v ČR nebyly k dostání. Každá země má svou „tradiční kuchyni“ a silnými státy v kulinářství stojí na jeho pomyslném vrcholu stále Francie a Itálie. Nyní se to mění neuvěřitelnou rychlostí a „homecooked meals“ (domácí strava) válcuje všechna média krásnými fotkami – a i česká kuchyně se dostává do popředí.

DESIGN je vždy spojen s uměním – cílem je vypadat co nejlépe („TOP“) bez ohledu, zda jde o jídlo, oblečení, vlasy, kabelka, auto, dům, zahradu…

OBLOHA neboli GARNISH

Když slyším slovo obloha, vzpomenu si na tradiční klasiku za socialismu – červené a bílé zelí, oschlé rajče, okurka, kadeřavá petrželka a plátek citrónu. Katastrofa!
Tak to ale vůbec není. Obloha může být pouze jako malá dekorace použita pro zkrášlení připraveného jídla, nápoje či dezertu. V mnoha případech může dát větší kontrast při konečné chuti jídla – stačí nějaká bylinka, koření, oříšek, semínka apod.

Zajímavosti

PLANT BASED DIET (strava rostlinného původu) je strava často spojovaná s veganskou stravou, protože neobsahuje žádné zvířecí produkty a je založena na rostlinné stravě: ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka. Plant based diet neobsahuje rafinované cukry, oleje, sůl, procesované jídlo, bělené mouky, geneticky modifikované potraviny – jednoduše řečeno nám záleží v první řadě na našem vlastním těle. To, že zachráníme zvířecí život tím, že ho nesníme, je naše další radost.

Příště si vysvětlíme a ukážeme fotoreportáží, jak prezentovat jídlo a jaké světlo je nejvhodnější. Káva o třetí, dekorace stolu, jak upéct nebo neupéct nějakou sladkost a jakým způsobem vše nafotit?

Tip na příště
Připravte si bílý talíř.☺

Houbové ragů s noky

Houbové ragů s noky

Tajemství rafinované chutě tohoto, na první pohled, jednoduchého pokrmu je v dokonale vymazlených ingrediencích, které do ragú běžně...

Recept - suroviny a postup

Autor: Hana Kosiková (WAY2LIVE)

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Design Food". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*