Deník učenlivé „třídičky“ Irči: Různé druhy obalu, třídíme do odpadu

V 1. díle jsem se stihla představit a také rozepsat o tom, jak jsou na tom Češi s tříděním odpadu. Tentokrát se zaměřím na konkrétní druhy obalů, ze kterých po splnění jejich úkolu, vzniká odpad.

Deník učenlivé „třídičky“ Irči: Různé druhy obalu, třídíme do odpadu

Nejčastěji používané obalové materiály

Jak jsem zjistila, každoročně výrobci umístí na český trh zhruba 1 000 000 tun obalů. Všeobecně nejpoužívanějším materiálem bývá papír, poté plast, sklo, kovy, dřevo a kombinace více materiálů (nápojové kartony), tohle dělení určitě dobře znáte.

Při výběru obalu výrobci zohledňují mnoho faktorů, jako jsou charakter výrobku, cenová dostupnost, způsob skladování, dopravy a prodeje, na jaký trh je zboží určeno a neméně důležité jsou i nároky na design.

trideni odpadu

Papír

Je pravděpodobně nerozšířenějším obalovým materiálem a to díky nízké ceně a dostupnosti. Papír se navíc snadno kombinuje s jinými materiály, další velkou výhodou je jeho recyklovatelnost. V podobě obalů se začal využívat zhruba 100 let před naším letopočtem v Číňě (hlavně k ochraně potravin).

Pro zajímavost – víte, kdy u nás začal systematický sběr papíru? V 50. letech 20. století, nebo kolikrát můžeme recyklovat papír? Nebo kolik papíru vytřídí za rok česká domácnost? Zajímavé otázky a odpovědi jsem našla tady.

Sklo

Po papíru je sklo druhou nejstarší surovinou používanou k výrobě obalů. Od 2. poloviny 1. století nacházelo sklo využití ve Středomoří (v podobě lahviček na parfémy, kosmetiku a víno), v českých zemích se začalo používat ve větší míře zhruba ve 14. století. Výhodou skla je dostupnost, chemická odolnost, možnost opakovaného použití, ale na druhou stranu je sklo křehké a poměrně těžké.

Pro zajímavost – víte, že sklo lze recyklovat do nekonečna? A víte, za jak dlouho se v přírodě rozloží, nebo kam vytřídit skleněnou konvici na čaj? Zajímavé otázky a odpovědi jsem našla zde.

Plasty

Patří k novějším materiálům, od 19. století byly využívány pro vojenské účely. V obalovém průmyslu se plasty prosadily až v 50. letech 20. století. Dnes se hojně uplatňují při výrobě všech druhů obalů (fólií, sáčků, PET láhví, kelímků, misek, přepravek, sudů, kanystrů, aj.). Jejich velkou výhodou je pružnost, chemická odolnost, možnost nastavení propustnosti atd. V přírodě se rozkládají desítky let, nejspolehlivějším způsobem likvidace je tedy zejména v jejich případě recyklace.

Pro zajímavost – víte, kolik PET lahví z 10 se u nás zrecykluje? Je to 7! A víte, kolik jich je třeba na výrobu 1 fleecové bundy nebo…? Zajímavé otázky a odpovědi jsem našla zde.
Mimochodem, já tedy netušila, co všechno z plastů vyrábí… třeba lavičky do parků?!  Pro ilustraci jsem narazila na výbornou infografiku, kde je vidět, co se z kterého plastu vyrábí.

Nápojové kartony

Jedná se o kombinovaný druh obalu složený z papíru (tvoří až 75% obalu), plastu a někdy i hliníku (hliník se používá tam, kde je třeba zajistit delší dobu trvanlivosti obsahu). Nápojové kartony se nejčastěji používají k uchovávání různých druhů nápojů.

Pro zajímavost – víte, co se z nápojových kartonů vyrábí? Zajímavé otázky a odpovědi jsem našla tady.

Kovy

Využívají se hlavně při výrobě spotřebitelských obalů, přičemž se s nimi hojně setkáváme v různých podobách (plechovky, plechové krabičky, kovové fólie, tuby, vinařům a pivařům se pak jistě vybaví ocelové tanky na víno či pivo). Silnou stránkou je jejich mechanická pevnost, slabinu pak představuje riziko koroze. Většinu kovů lze recyklovat.

Pro zajímavost – víte, že na sběrné dvory bychom neměli odnášet plechovky od barev či nebezpečných látek? A víte, na koho se v tomto případě obrátit s dotazy? Rady a informace najdete zde.

Na závěr…

Záleží jen na nás, jak s odpadem naložíme, ale je důležité si uvědomit, že naším přístupem určujeme jeho další osud. Skončí pohřbený ve skládce v zemi, spálíme ho, nebo mu dáme šanci k přeměně do nového výrobku tím, že odpad správně vytřídíme do kontejnerů na tříděný odpad?
Mimochodem věděli jste, že v roce 2016 bylo na území České republiky přes 270 000 kontejnerů a měli jsme to k nim v průměru pouhých 97 metrů?

Sada kontejnerů na tříděný odpad. Důležité: pro správné třídění odpadu jsou rozhodující informace uvedené na nálepkách kontejnerů. V jednotlivých obcích se mohou pravidla správného třídění do kontejnerů lišit.

Příště bych vám chtěla říct více o základním značení obalů. Co vše najdeme na obalu, jakých informací si máme všímat a co znamenají všechny ty symboly? Nevím, jak jste na tom vy, ale pro mě je to zatím „španělská vesnice“.  
Mějte krásně, vaše učenlivá „třídička“ Irča!

Obaly pod drobnohledem – dělení dle účelu

Jak jsem se dozvěděla, i toto hraje důležitou roli při výběru materiálu, ze kterého se obal vyrobí.

  • přepravní – slouží k zabalení zboží během přepravy a současně plní funkci ochrannou a zároveň manipulační (bedny, sudy, palety, ale i pytle)
  • skupinové – mezičlánek mezi přepravním a spotřebitelským obalem, přičemž musí splňovat nároky pro manipulaci, skladování a přepravu (nejčastěji jde o smrštitelnou fólii nebo přepravky)
  • spotřebitelské – tohle jsou obaly, které nejvíce známe z regálů my, zákazníci (v nich nám obchodníci zboží prodávají). Tvoří nedílnou součást výrobků, protože mu dodávají jeho unikátnost (je nositelem komerčního názvu a loga výrobce, specifického tvaru obalu a barevnosti (např. sáčky, krabice, krabičky, plechovky, lahve, kelímky atd.).

A aby toho nebylo málo, tak obaly ještě rozlišujeme z hlediska oběhu na vratné (láhve od piva) a nevratné (PET láhve, plechovky).

Kvíz: Umíte třídit odpad jako naše Irča?

Úvodní fotka

Kdy se začaly používat papírové obaly?
V České republice se recykluje kolik PET lahví z celkového počtu prodaných?
Jak daleko jsou průměrně třídící kontejnery?
Nejstarší surovinou používanou pro výrobu obalů je sklo. První obaly ze skla pocházejí:
Jak dělíme obaly z hlediska oběhu?

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Deník učenlivé „třídičky“ Irči". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*