Deník učenlivé „třídičky“ Irči aneb co jste nevěděli o obalech z plastu

V posledním díle jsem psala o obalech ze skla, jejich třídění, zpracování a recyklačních symbolech, v předchozích o obalech z papíru a nápojového kartonu.
Tentokrát jsem si vzala do hledáčku obaly z plastu, které jsou čím dál rozšířenější především díky jeho multifunkčním možnostem použití. Právě proto jsou ale také čím dál palčivějším problémem ve chvíli, kdy se stanou odpadem.

Deník učenlivé třídičky Irči_aneb co jste nevěděli o obalechPlastový odpad lze dobře recyklovat. Jak jsem zjistila, v podstatě každá forma plastu může po recyklaci sloužit dalšímu účelu – základem je správné vytřídění plastového odpadu, tedy přístup každého z nás.
V tomto díle se proto podíváme na plasty, jejich zpracování, základní druhy a na jejich recyklační symboly. Zbytek už je na dalších článcích zapojených do recyklačního koloběhu…

Plasty a krátký výlet do historie

Historie plastů jako materiálu není delší než dvě stě let – první z plastů, tzv. styren, byl objeven již v roce 1831 a postupně se seznam rozšiřoval o další. Většina plastů byla tehdy využívána pro armádní účely.
Jako obaly jsou plasty nejnovějšími materiály. Jejich masový rozvoj nastal v letech 1950 až 1970 a postupně vytlačily přírodní obalové materiály.

Plasty vznikají jako vedlejší produkt frakční destilace ropy. Zajímavý je i samotný název plasty. Víte, z čeho vznikl? 
 Byl odvozen od jedné, pro plasty velmi typické vlastnosti – plasticity. Kromě toho se mnohé plasty vyznačují tepelnou odolností, tvrdostí nebo chemickou odolností. 
 Výhodou je i dobrá zpracovatelnost energeticky poměrně málo náročnými technologiemi, které lze využít pro masovou výrobu. Plasty se například lisují, vyfukují nebo vznikají litím.

Co jste možná o plastech nevěděli

V současnosti nacházejí uplatnění téměř ve všech oblastech lidské činnosti – v mnoha ohledech jsou už tyto materiály jen stěží nahraditelné a jejich spotřeba neustále roste.
Jak se mi podařilo zjistit, mezi ty nejvíce používané plasty patří polyetylen, polypropylen, polystyren, polyvinylchlorid, polyester a polyamid.
Z nich se vyrábějí například fólie, sáčky, misky, sudy, kanystry nebo lahve.

Nejčastější druhy plastových obalů

  • PET lahve
  • plastové lahve od kosmetiky, pracích a úklidových prostředků
  • mikrotenové sáčky, obalové fólie, plastové odnosné tašky
  • polystyrenové jídelní boxy
  • plastové vaničky od masa, zeleniny nebo ovoce
  • kelímky od jogurtů, sýrů…

Od třídění plastu až po recyklaci krok za krokem…

Plasty se v ČR třídí nejčastěji do kontejnerů žluté barvy, někde funguje sběr do pytlů na separovaný odpad.
Takto můžeme vytřídit svačinové sáčky, fólie, igelitové tašky, PET lahve, kelímky, krabičky, pěnový polystyren (rozlámaný na menší kousky) a další druhy plastů.

Spektrum toho, co lze do žlutého kontejneru odložit, se může ale v jednotlivých lokalitách lišit, spolehlivě nám tedy v konkrétním případě napoví samolepka, která je na každé nádobě na třídění odpadu.

Recyklace plastů

Takto vytříděné plasty putují ze žlutých kontejnerů nebo pytlů na dotřiďovací linku, kde se ručně dotřídí.
Pracovníci je na třídícím páse rozdělí podle druhů na základní skupiny (PET lahve, duté plasty, fólie, polystyren a směsný plast) a vyberou z nich případné nečistoty (PET lahve se pak ještě rozdělují podle barev).
Takto roztříděné plasty se slisují do balíků a putují k dalšímu zpracování.
U zpracovatelů se dále drtí, perou a upravují na požadovanou surovinu pro výrobu finálních produktů.

Recyklované plasty najdete ve většině nových plastových výrobků – podívejte se na tuto speciální infografiku.

Na co dbát při třídění plastových obalů

Zejména u „petek“ nebo kelímků bychom měli před vhozením do nádoby na třídění minimalizovat jejich objem sešlápnutím nebo zmáčknutím. 

Tím zmenšíte objem, který vytříděný plast zabírá v kontejnerech (současně snižujete potřebu vyvážení svozovými auty). Věděli jste, že po vysypání plastového odpadu do svozového auta projdou plasty ještě přes lis, které zmenší objem plastového odpadu přibližně 6krát?

Pozor!

Do plastů NEPATŘÍ novodurové trubky a linolea, celofán, znečištěné obaly. Nepatří sem ani plastové sáčky od chipsů nebo kávy, které obsahují vnitřní vrstvu z nástřiku hliníku.

Recyklační symboly u plastu – jak jim rozumět

Tyhle obecné zásady už doufám znáte.

  • Výchozím symbolem je trojúhelník, který nám říká, že obal je určen k recyklaci (více v dílu Obecné symboly pro značení obalů). 
  • Písmenné zkratky označují zkratku oficiálního názvu plastu.
  • Číselný kód pak označuje, z jakého materiálu je obal vyroben.

 

Co jste nevěděli o obalech z plastu_Polyethylentereftalat_PET 1_ Vysokohustotní_polyetylen_HDPE 2_Nízkohustotní polyetylén_LDPE 4_ Polypropylen PP5_Polystyren P6_Ostatni plasty 7_EKO-KOM, a.s.

Na závěr

Plasty tvoří nedílnou součást našeho každodenního života. Jen se rozhlédněte okolo sebe a zkuste si představit svůj život bez nich. Věřte, že díky komfortu, na který je většina z nás zvyklá, by byl velmi náročný.
Stejně náročné je zvládnout se s plastovým odpadem vypořádat co nejefektivněji – tj. jeho tříděním. Každý z nás má ve svých rukou jistou míru zodpovědnosti za zdravou přírodu a trvale udržitelný rozvoj.
Nezapomínejte, že tříděním a recyklací plastů šetříme nejen energii, ale i suroviny potřebné pro jejich výrobu – v tomto případě ropu, jejíž zásoby nejsou nevyčerpatelné.

V loňském roce každý obyvatel ČR vytřídil cca 56 kg odpadu (vč. kovů) a společně jsme zachránili 27 km2 přírody

Zajímavost

Co se vyrábí z recyklovaného plastového odpadu

Podle dostupných zdrojů vzniká z vytříděných plastů nejčastěji tzv. regranulát, který má podobu malých peciček a je vstupní surovinou pro výrobu nových plastových výrobků (takto se zpracovávají hlavně fólie a obaly od potravin).
Pěnový polystyren se zpracovává do izolačních tvárnic a tepelných izolací.
Ze směsných plastů se pak vyrábějí například ploty, zatravňovací dlažba, zahradní kompostéry nebo protihlukové zábrany.
vytříděných PET lahví se vyrábí nové PET lahve nebo technická a textilní vlákna, která se pak používají pro výrobu koberců nebo oděvů. (Víte, z kolika PET lahví je jedna fleecová bunda?Mrkněte na článek.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Deník učenlivé „třídičky“ Irči". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*